İçerik etiketlendi: ‘prostat nasıl tespit edilir’

Prostat kanseri nasıl teşhis edilir

Ekleyen: Andromed Ltd. Ekleme Tarihi: . Eklenen Kategori(ler)Videolar

Prostat kanseri nasıl teşhis edilir sorusunun cevabı Prostat büyümesinin, selim prostat büyümesinin teşhis edilmesi oldukça basit bir olaydır. Bunun için gereken koşul, şikayeti olan hastanın bir üroloji uzmanına başvurmasıdır. Üroloji uzmanına başvurulduktan ve hastanın idrar ile ilgili problemleri detaylı bir biçimde dinlendikten sonra, aslında basit denilebilecek, çok kısa süren bir fiziksel muayene, ancak hastalar için zor kabul ediliyor bu bazen çünkü makat yolundan işaret parmağıyla yapılan bir muayenedir. Prostatın büyüyüp büyümediğini doktora kesinlikle gösterecektir.

Bununla şüphelenilen ya da belirli oranda büyüdüğü tespit edilen prostatın daha detaylı birkaç tetkiki daha gerekmektedir. Sözün gelimi en önemli şeylerden biri prostatın büyümesini kanserden ayırt etmek olduğundan psa adı verilen basit bir kan tahlili bu ayrımı yapacağı gibi prostatın büyüklüğünü, idrar torbası ve böbreklerde bir zarar meydana getirip getirmediğini, idrardan sonra içeride artık idrar kalıp kalmadığını saptamak amacıyla ultrasonografi adı verilen basit bir yöntemle inceleme yapılabilir.

İdrarın çıkış hızını yani kişinin işeme hızını ve gücünü gösteren üroflo adındaki basit bir işeme testiyle de prostat büyümesinin idrarda zorlanma oluşturup oluşturmadığı objektif bir biçimde ortaya konulabilir. Bütün bu tetkikler sonucunda kişide selim prostat büyümesi mevcuttur ya da mevcut değildir denilebilir.

Prostat kanseri nasıl teşhis edilir videosu

Prostat kanseri nasıl teşhis edilir sorusunun cevabından ziyade Prostat kanserinin teşhisinde en önemli parametre, prostat spesifik antijen adı verilen baş harfleriyle psa adı verdiğimiz bir kan testi, uyarıcı olan bir etkendir. Bu psa testimiz kansere özgün değildir.

Prostat kanseri nasıl teşhis edilir

 

 

Prostat bezinin kendisinin ürettiği bir proteindir. Bu nedenle tüm erkeklerde psa bir değer gösterir. Bu değer genellikle laboratuvar parametreleri olarak baktığımızda 0 ile 4 arasında normal olarak kabul edilir. Ama yaşa göre bir skala da söz konusudur. Örneğin, 40 yaşında birinin psa’sı en fazla 2,5 olarak kabul edilebilir. 0-4 arası normal kabul edilse bile 40 yaşına kadar 2,5, 50 yaşına kadar 3,5 değerleri normal olarak kabul edilir. Bu değerlerdeki artışlar, örneğin psa’sı 5 çıkan bir erkek kesin kanserdir demek değildir. 4 ile 10 arasında çıkan değerleri biz gri aralık olarak adlandırıyoruz yani şüpheli aralık diyoruz, greyzone olarak ingilizlerin tabir ettiği gibi. Bu şüpheli aralıkta teşhisimizi kolay hale getirmek için psa’nın özel bir başka bir formunu daha inceliyoruz. Bu form serbest psa olarak adlandırılan bir formdur. Dolayısıyla kişiler çok daha doğru bir işlem yaptırmak istiyorlarsa psa testlerini serbest ve toplam psa olarak ölçtürmeleri gerekir. Serbest ve toplam psa oranının %25’in üstünde çıktığı durumlarda kanser şüphesi yok demektir. Yani örnek olarak farz edelim ki 47 yaşındaki birinin psa’sı 4,5. Eğer serbest ve toplam psa oranı %25’in üstündeyse bu 4,5 değeri korkutucu sayılmaz. Ancak %20’lerin altında bir değer ile karşılaşılırsa o zaman şüpheli bir duruma düşer bu kişi. Şüpheliden kasıt, kanser açısından riskli grupta bulunmasıdır. Eğer bu risk çok ise o zaman –(2.17) dediğimiz parmakla muayeneyi gerçekleştiriyoruz ve şüphemiz devam ettiği taktirde kesin tanıya gitmek için mutlaka biyopsi yapıyoruz.Detaylı bilgi için tıklayınız.

 

Size En Yakın Doktor – Tedavi Merkezleri & İletişim Formu