Sık ya da Aniden Gelen İdrara Çıkma İhtiyacı

Ekleyen: Prostat Tedavisi Ekleme Tarihi: . Eklenen Kategori(ler)Uncategorized @tr

Sık ya da aniden gelen idrara çıkma ihtiyacı ile ilgili olarak idrar tutamama diğer deyişleri ile idrar kaçırma, mesane kontrolünün olmaması bir sürü sık görülebilen ve genellikle bireyin utanç duyduğu bir problemdir.  İdrar tutamamanın ne civarı kuvvetli meydana geldiği, kimi süre kişi yalnızca öksürüp hapşırırsa bile oluşabilecek idrar kaçırmaları, ani, eskiden bireyin anlayamayacağı ve bir sürü kuvvetli bir idrara çıkma isteğine civarı çeşitli düzeylerde görülebilir. Kimi süre bireyin idrara sıkışması o civarı kuvvetli olabilir ki, hasta tuvalete civarı yetişemeyebilir.

Sık ya da aniden gelen idrara çıkma ihtiyacı

BPH olan erkeklerin birçoğu, özellikle geceleri sık sık idrara çıkma ihtiyacı hissetmekte olup buna “noktüri” adı verilmektedir. İdrara sık çıkma durumu, Ulusal Sağlık Enstitüsü tarafından idrarın günde en az 8 kez yapılması olarak tanımlanır. Bazen, idrara çıkma ihtiyacı ani olarak ortaya çıkabilir. Prostat bezinin büyümesi, idrar yolu ya da mesane üzerindeki basıncı artırarak idrarın tutulamamasına neden olmaktadır.

Prostat Nedir?

Mesanenin alt bölümünde yer alan ve makatın önünde yer alan salgı bezi bu isimle anılmaktadır. Erkeklerin üreme sisteminde yer almaktadır ve tahmini büyüklüğü bir ceviz kadardır. Normal şartlardaki ağırlığı 18 gram ile 20 gram arasındadır. Merkezinde yer alan kanalın görevi ise mesaneden idrarı boşaltmaktır. Üretra adı verilen bu kanal cinsel birleşme esnasında da mühim bir vazife üstlenmektedir. İdrar yöntemini saran prostatın bu işi yaptığı bölgede, meni kanalı idrar yöntemine açılır. Cinsel boşalma esnasında prostatı çevrelemiş olan kaslar meninin üretraya dolmasını sağlar. Meni buradan penisin uç bölgesine civarı gelir ve dışarı atılır. Kısacası prostat nedir sorusunun yanıtı, ‘çok mühim vücut işlevlerini mahaline getiren bir salgı bezidir’ biçiminde olabilmektedir. Ama aynı isimle hatıralan rahatsızlıktan bahsediliyorsa değişik bir açıklama yapmak gerekecektir. Bu durumda mevzubahis salgı bezinin, üreme bezinin hacminin genişlemesi söz konusudur ve ‘prostat büyümesi‘ olarak adlandırılması ek olarak gerçek olacaktır.

Sık ya da aniden gelen idrara çıkma ihtiyacı ve prostat hakkında deneyimli çalışma arkadaşlarımızdan konu hakkında bilgi alabilirsiniz. İletişim için http://www.prostattedavisi.com.tr/iletisim/ adresinden bize ulaşabilirsiniz.

Etiketler:, , ,

Geri Bildirim gönder...

Yorum Yaz

Size En Yakın Doktor – Tedavi Merkezleri & İletişim Formu