Prostatın görevi nedir

Ekleyen: Andromed Ltd. Ekleme Tarihi: . Eklenen Kategori(ler)Videolar

Prostatın görevi nedir sorusunun cevabı Prostat idrar torbası ile dış idrar yolu arasında bulunan ceviz büyüklüğünde 18-20 gr ağırlığında bir organdır. Temel görevi yardımcı cinsel ilişki organı olmasıdır ve meninin sıvı kısmını oluşturmasına yardım eder ayrıca erkeklerin enfeksiyon kapmasını önleyen bir işlevi var. Yaş ilerlemesiyle birlikte büyüyen bir organdır.

Yaklaşık 25-30 yaşından sonra büyümeye başlar. Ancak esas bulgularına halkın prostat hastalığı dedikleri bulguları 50 yaş civarında ortaya çıkmaya başlar. İşlevini yitirme biçiminde algılamamak gerekir. O yaşın getirdiği işlevlerini sürdürür ancak organ olarak hacimsel olarak büyür. İlk bulgularını da idrar yaparken yaşanılan zorlukla birlikte gösterir.

Prostatın görevi nedir videosu

Prostatın görevi nedir sorusunun yanında Prostat kestane ebat ve şekillerinde tek salgı bezidir. Mesanenin altında, rektumun (makat) önünde bulunur. Prostatın tam merkezinden üretra olarak bilinen mesaneden idrarı boşaltmaya yarayan kanal bulunur. Ejekülasyon (cinsel boşalma) esnasında prostatı çevreleyen kaslar seminal sıvıyı üretraya doldurur.

Seminal sıvı/akışkan üretra süresince penis ucuna civarı gelerek buradan dışarıya akar.
Prostat büyürse içinden geçtiğimiz üretrayı sıkıştırarak idrar akışını zorlaştırabilir üstelik tamamıyla durdurabilir. Bu sebeple prostat kanserinin belirtilerinden birisi idrar yapmakta güçlüktür.
Prostat bezinin yanından penise giden ve peniste sertleşmeyi muayene eden tek grup sinir lifleri geçer. Operasyon esnasında bu sinirler zedelenip neticede peniste sertleşme güçlüğü (impotans) gelişebilir. En Son senelerde bu operasyon esnasında bu sinirleri koruma amaçlı teknikler geliştirilmiştir. Fakat bu sinirleri koruma amaçlı yolların uygulanabilmesi tümörün boyutuna ve prostat içerisindeki yerleşimine bağlıdır. Şayet kökten prostat operasyonu sizlere tek alternatif olarak sunulmuşsa kararınızı verirken bu ihtimali prostat, prostat kanseri, prostat rahatsızlığı, prostat tedavisiakılda tutmanızda fayda vardır.

Fakat, impotans gelişse dahi son zamanlarda bunu farklı yollarla iyileştirme etmek mümkündür.

Prostatın görevi nedir

 

Kim Risk Altındadır?
Eğer olması gerektiği kadar uzunca yaşarsa anında bütün erkeklerde prostat kanseri gelişir. Yıl arttıkça prostat kanseri gelişim riski artar. Prostat kanserlerinin %85’i 65 yaşın üzerindeki erkeklerde saptanır. Fakat, bir takım erkeklerde bir sürü ek olarak erken yaş grubundaki prostat kanseri gelişebilir. Artık bilemediğimiz nedenlerden dolayı Afrika kökenlilerde prostat kanseri gelişim riski ek olarak yüksektir. Asya kökenliler bu açıdan ek olarak düşük risk taşımaktadırlar.Detaylı Bilgi için tıklayınız

 

 

Etiketler:, ,

Geri Bildirim gönder...

Size En Yakın Doktor – Tedavi Merkezleri & İletişim Formu