Prostata İyi Gelen Besinler: Tofu

Ekleyen: Prostat Tedavisi Ekleme Tarihi: . Eklenen Kategori(ler)Uncategorized @tr

Prostata İyi Gelen Besinler: TofuProstata İyi Gelen Besinler: Tofu ile ilgili olarak Üroloji Dergisi’nde yayımlanan bir çalışmada, Asyalı erkeklerde BPH oluşma riskinin, Batılı erkeklere kıyasla daha düşük olduğu gösterilmiştir. Bunun olası nedenlerinden birisi, Asyalı erkeklerin daha fazla soya tüketmesidir. “The Prostate” isimli dergide yayımlanan bir çalışmaya göre, soya fasulyesindeki izoflavonlar ile prostat büyümesi riskinin daha düşük çıkması arasında bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Daha fazla soya tüketilmesi bile prostat kanseri oluşma riskini azaltabilmektedir. Soya fasulyesindeki izoflavonların bulunduğu diğer kaynaklar arasında yağ oranı düşük soya sütü, tempeh (Endonezya mutfağına ait soya fasulyesinden yapılan bir yemek çeşidi), kavrulmuş soya fasulyesi, soya yoğurdu ve soyadan yapılan et ikameleri sayılabilir.

Embolizasyon Yöntemi Nedir?

Embolizasyon, anjiyo yoluyla bir doku ya da organın damarlarının tıkanmasıdır. Damarları tıkanan organ fonksiyonunu kaybetmez fakat bariz olarak küçülür. Embolizasyon yöntemi tıpta onyıllardır kanamaların durdurulmasında, kanserli dokunun küçültülmesi ya da öldürülmesinde ve rahim (döl yatağı) miyomların ameliyatsız tedavisinde başarıyla kullanılan bir yoldur. Embolizasyonun prostat büyümesinde kullanılması ise ek olarak yenidir. İlk kez 2011 senesinde Portekiz ve Brezilyalı girişimsel radyologlar aracılığıyla uygulanmış ve oldukça başarılı neticeler elde edilmiştir. Prostat embolizasyonu nihai 5 senede dünyanın pek çok ülkesinde giderek yükselen sıklıkta uygulanmaktadır.

Prostat Embolizasyonu Nasıl Yapılır?

Hastada anjiyo cihazında lokal anestezi altında, kalp anjiyosunda meydana geldiği benzeri, kaşık atardamarından girilir ve öncesinde farklı filmler çekilerek prostatı besleyen atardamarlar tesbit edilir. Ek Olarak ek olarak sonra, kateter adı verilen çok ince borucuklarla prostatı besleyen damarlara çok küçük tanecikler verilerek bu damarların tıkanması sağlanır. Damarları tıkanan prostat dokusu giderek küçülür ve prostat dokusunun içinden geçtiğimiz idrar kanallarına yaptığı başı ortadan kalkar. Böylelikle, hastada prostat büyümesinin yarattığı sorunlar bariz olarak azalır ya da kaybolur. Embolizasyondan ek olarak sonra, prostat küçülür fakat canlılığını ya da fonksiyonunu kaybetmez çünkü az da olsa çevredeki organların damarlarından da beslenmeye sürdürür.

Prostat Embolizasyonunun Avantajları Nelerdir?

1. Lokal anestezi altında yapılır, ağrı yoktur.

2. Hastanede yatmak gerekmez

3. İşlem esnasında ve ardından kanama olmaz

4. Retrograd ejekülasyon olmaz

5. Operasyondan ek olarak sonra görülebilen idrar tutamama, impotans, üretra darlığı ve kısırlık benzeri sorunlar embolizasyonda bildirilmemiştir.

Prostata İyi Gelen Besinler: Tofu ve Prostat merkezleri hakkında bilgi almak için tıklayınız.

 

Etiketler:, ,

Geri Bildirim gönder...

Yorum Yaz

Size En Yakın Doktor – Tedavi Merkezleri & İletişim Formu