Prostata İyi Gelen Besinler: Avokado

Ekleyen: Prostat Tedavisi Ekleme Tarihi: . Eklenen Kategori(ler)Uncategorized @tr

Prostata İyi Gelen Besinler: AvokadoProstata İyi Gelen Besinler: Avokado bitkisel bir sterol olan beta-sitosterol yönünden zengindir. Cochrane Database of Systematic Reviews’a göre beta-sitosterol, BPH ile ilişkili semptomları azaltmaya yardımcı olabilmektedir. Beta-sitosterol takviyesi alan erkeklerde idrar akışının daha iyi olduğu ve vücut içerisinde kalan idrar hacminin daha az olduğu görülmektedir. Beta-sitosteroller, bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olurken aynı zamanda iltihap ve ağrıyı da azaltabilir.

Avokado dışında beta-sitosterol açısından zengin olan diğer gıdalar ise kabak çekirdeği, buğday rüşeymi, soya fasulyesi ve fındıktır.

Prostatın Neden Olduğu Yan Etkiler Nelerdir?

Ani gelişen bakteri kaynaklı prostatititde,şikayetler anlık ve kuvvetli başlar. Ateş, titreme, idrarda kuvvetli yanma ve mesaneyi(İdrar kesesi)boşaltmada yetersizlik sık görülen problemlerdir.

Kronik bakteri kaynaklı prostatititde şikayetler aynı fakat ek olarak az şiddetlidir. Bu şikayetler idrarda yanma, sık idrara çıkma, testislerde, perinede (makat kısmında), sırtta ağrılar ve ağrılı ejakulasyondur.( İdrar ve sperm atılımı )

Kronik bakteri dışı kaynaklı prostatitte sık ve ağrılı idrar yapma, ağrılı ejakulasyon ve perine-mesane-testis ve peniste ağrı-rahatsızlık olur.

Prostatodynia şikayetleri zorlu ve ağrılı ejakulasyon, zorlu ve ağrılı idrar yapma, perinede ağrıdır. Bu şikayetler kronik nonbakteriel prostatit şikayetlerinden ayrılamaz.

Prostat Nasıl Tedavi Edilir?

Akut bakteri kaynaklı prostatititte hasta antibiyotik almaya ihtiyaç gösterecektir. Bu süre minimum 14 gündür. Bazen hastaneye yatırılarak damar yolundan tedavi alması gerekebilir. Bazen de zorlu idrar yapanlarda sonda takmak gerekebilir.

Kronik bakteri kaynaklı prostatititte antibiyotik tedavisi ek olarak uzunca tutulur. Çoğunlukla 4-6 hafta. bu tedavi ile hasta olanların % 60’ında başarı sağlanır. Bir Takım vaziyetlerde şikayetler tekrarlar ve antibiyotik tedavisine yine başlamak gerekebilir. Bu tedaviye cevap vermeyen hasta olanlarda uzunca dönem antibiyotik tedavisi gerekebilir. Bir Takım nadir vaziyetlerde operasyon da önerilebilir.

Eğer kronik bakteri dışı kaynaklı prostatit tanısı konulmuşsa antibiyotik tedavisi gerekmeyebilir. Bu hasta olanlarda öbür ilaçlar ön plana çıkar. Bunlar; alfa blokerler, anti-inflamatuar ilaçlar, bitki ekstreleri ve kimi zaman prostat masajıdır.

Prostadynianın tedavisi ise kolay değildir. Zira bu hastalığın anlaşılması kolay değildir. Kas gevşeticiler, alfa blokerler, antienflamatuarlar ve biofeedback teknikleri kullanılabilir.

BPH Ne Sıklıkta Olan Bir Hastalıktır?

BPH epeyce sıktır. Yaşları 51-60 arası erkeklerde %50; 80 yaşın üzerindeki erkeklerde %90 oranında rastlanır.

BPH Prostat Kanserine Neden Olur mu?

BPH kanser değildir ve kansere neden olmaz. Fakat her iki hastalık beraber mevcut olabilmektedir. Prostat kanserinin erken safhalarında çoğunlukla şikayet meydana gelmediği amaçlı yılda bir fizik kontrol ve kanda PSA testi yapılması tavsiye edilir.

Prostata İyi Gelen Besinler: Avokado ve prostat hakkında bilgi almak için tıklayınız.

Etiketler:, , , ,

Geri Bildirim gönder...

Yorum Yaz

Size En Yakın Doktor – Tedavi Merkezleri & İletişim Formu