Prostat nereden başlamalı

Ekleyen: Andromed Ltd. Ekleme Tarihi: . Eklenen Kategori(ler)Uncategorized @tr

Başlangıç

prostat nereden baslamali

Prostat nereden başlamalı sorusunun cevabı idrar yollarındaki semptomların şiddetini değerlendirmek için basit bir anket hazırlamıştır. İdrar yollarında semptomlar mevcutsa, bu anketi doldurun ve bir kopyasını üroloji uzmanınıza gösteriniz.

Belirtilerinizi Değerlendiriniz

Buraya tıkladıktan sonra idrar yollarınızdaki semptomları değerlendirerek puanınızı belirleyebilirsiniz.

Değerlendirme puanınızın anlamı

0-7 puan 8-19 puan 20-35 puan
Belirtiler
HAFİF düzeyde
Belirtiler
ORTA düzeyde
Belirtiler
ŞİDDETLİ düzeyde

 

Prostat nereden başlamalı cevabının yanısıra Prostat, erkeklerde spermi tasiyan siviyi üreten üreme bezidir. Bu bez, idrarin vücuttan atilmasi sirasinda kullanilan idrar yönteminin mesaneye baglandigi kısmı çevreler.

Prostat büyümesi, üreme bezinin hacminin genislemesi mananina gelir ve anında hemen tespit edecek kanun gelmis her erkekte görülen tek meseledir.

Bez büyüdükçe, idrar kanalina baski inşa ederek idrar ve mesane problemlerine sebep olabilir.

Prostat büyümesi çogunlukla “iyi huylu prostat hiperplazisi (hücrelerin normalden pek çogalmasi)” olarak adlandirilir.

Prostat büyümesi, prostat kanseri demek degildir ve prostat büyümesinin prostat kanserine yakalanma riskini arttirdigi istikametinde kesinlikle tek haber bulunmamaktadir.

Prostat Büyümesi Nedenleri
Prostat büyümesinin sebebi tam anlamıyla bilinmiyor fakat, yaslanmanin ve testislerin prostat bezinde görülen büyümeden sorumlulukları olan oldugu istikametinde bir takim arastirmalar bulunuyor.

Örnegin, hayalar kanseri sebebiyle testisleri alinan hasta olanlarda prostat büyümesi görülmemesi, prostat büyümesine testislerin ne sebeple oldugu istikametindeki görüsü destekler nitelikte.

Uzmanlar, “her adam yeteri civarı zaman yasarsa kesinlikle prostat büyümesi yasar” diyor ve bu bize prostat büyümesinin ne civarı yaygin tek sıkıntı oldugu ile ilgili tek düşünce veriyor.

Prostat büyümesinin sebepleri arasinda gösterilen bir diger öğe ise erkeklik hormonlari (androjenler) ve özellikle testosteron.

Her erkegin hayati süresince ürettigi bir erkeklik hormonu meydana gelen testosteron, prostat tarafindan ek olarak kuvvetli bir androjen meydana gelen “dihydrotestosteron”a (DHT) dönüstürülüyor. Bu kuvvetli erkeklik hormonu, prostat bezini sarmalayan dokuda hücre gelişmesini tetikliyor ve bunun için bagli olarak prostat büyüyebiliyor.

Ayni sekilde her erkekte bir miktar yer alan kadinlik hormonu (östrojen), ilerleyen yaslarda testosteron düzeyinin düsmesiyle beraber prostat bezinde büyümeye neden olabiliyor

Etiketler:, ,

Geri Bildirim gönder...

Size En Yakın Doktor – Tedavi Merkezleri & İletişim Formu