Prostat Nedir?

Ekleyen: Andromed Ekleme Tarihi: . Eklenen Kategori(ler)Blog

Prostat Büyüklüğü ve Değerleri Nedir?

Erkeklerdeki üreme organıyla ilgili yardımcı görev üstlenen prostat, idrar torbası ile idrar yolu arasında bulunmaktadır. Prostat büyüklüğü ise yaklaşık bir ceviz boyutunda olup, yardımcı cinsel ilişki organı olarak bilinmektedir. Prostatın görevi meninin oluşmasına yardımcı olmak olan prostatın erkeklerde enfeksiyon önleyici özelliği de bulunmaktadır. Prostat değerleri kötü olan erkeklerin ise ilerleyen yaşlarda kansere yakalanma olasılığı gittikçe artmaktadır. Bu sebeple prostat büyüklüğünün normal boyutlarda olması çok önemlidir. Prostat; bir salgı bezidir ve mesanenin altında, makatın da önünde yer almaktadır. Bu organın merkezinde üretra denilen bir kanal bulunmaktadır. Bu kanal yardımıyla mesaneden idrar boşalmaktadır.

Erkeklerdeki prostat değerleri normal ise bu aktarım sorunsuz bir şekilde çalışmaktadır. Ayrıca erkeklerdeki cinsel boşalma sırasında prostatı çevreleyen kaslar da sıvıyı üretraya nakleder. Akışkan üretra penis ucuna gelerek dışarıya akar. Böylece cinsel boşalma esnasında da sıvının çıkışı böylece tamamlanmış olur. Eğer prostat büyüklüğü normal değerden fazla olursa, prostat üretrayı sıkıştırır ve kanaldan idrar veya meninin çıkışı zorlaşır. Hatta ilerleyen zamanlarda bu çıkış durma noktasına bile gelebilir. Bu sebeple, prostat kanserinin en belirgin özelliklerinden biri idrar yapma zorluğudur. Kanserin erken teşhisi için prostat büyüklüğü tespiti yaptırmak çok önemlidir. Bunu tespit etmek için en yakın zamanda uzman bir doktora başvurmak gerekmektedir.

Prostat Büyüklüğü Ne Olmalı?

Yaklaşık 18 ile 20 gram ağırlığında olan prostat, normalde kestane büyüklüğündedir. Prostat büyüklüğü yaş ilerledikçe bu boyuttan daha fazla genişlerse kişilere rahatsızlık vermektedir. Prostat hastalığı genel olarak 50’li yaşlarda görülmektedir. Bu yaşlarda bu organ işlevini yitirmemekte fakat hacim olarak genişlediğinden sorunlara sebep olmaktadır. Prostat büyüklüğü arttıkça hissedilen rahatsızlığın boyutu da artmaktadır. İlerleyen zamanlarda kansere dönüşmesi muhtemel olan bu rahatsızlık için test yapılması önem arz etmektedir.

Prostat Değerleri Ne Zaman Kötüleşir?

Yaklaşık 20 ile 30 yaş arasında büyümeye başlayan prostat, hastalığı ise ilerleyen zamanlarda görülmektedir. Erkeklerdeki prostat değerleri 50’li yaşlardan sonra olumsuz olarak değişmekte olup, hastalık ile ilgili ilk bulgular bu yaşlarda görülmektedir. Yaş ilerlemesi ile büyüyen prostat, bu yaşlarda işlevini sürdürür fakat hacim olarak büyüktür. Prostat değerleri kötüleşmesi ise idrar yaparken yaşanan zorlukla belirgin olmaktadır. Zorluk derecesinin gittikçe artması kişinin kanser olma olasılığını güçlendirdiğinden; erkeklerde idrar kanalında herhangi bir zorlamanın hissedilmesi halinde en yakın doktora başvurulması erken teşhis için önem arz etmektedir. Bu hastalık için özellikle belli bir grup risk altındadır.

Bilimsel olarak bakıldığında prostat kanseri yıl arttıkça gelişimini sürdürür. Prostat büyüklüğü ilerledikçe kanser olasılığı artmaktadır. Özellikle 65 yaş üstü erkeklerde görülen prostat kanseri, az bir olasılık olsa da erken yaşlarda da görülebilir. Ayrıca sebebi bilinmese de Afrika kökenli erkeklerde prostat değerleri oldukça kötüdür. İlerleyen zamanlarda prostat kanserine çevrilen bu değerlerin önüne geçilebilmesi için erken teşhis çok önemlidir. Ayrıca yapılan araştırmalar Asya kökenli erkeklerin prostat değerleri iyi olduğundan prostat kanseri oluşumunun çok düşük olduğunu da göstermektedir. Prostat operasyonu sırasında ise peniste sertleşmeye yarayan sinir liflerinin zedelenmesi sonucu sertleşme güçlüğü (impotans) oluşabilir. Son zamanlarda bu sinirleri korumak için birçok teknik gelişmiştir. Bu teknikleri uygulayabilmek içinse tümörün boyutuna ve prostat yerleşimine bakılması gerekmektedir. Günümüzde bu verileri takip edebilecek ve olumsuz prostat değerleri sonucu yapılan operasyonları başarıya ulaştırmak için farklı impotans teknikleri kullanılmaktadır. Prostat tedavisi ile ilgili birçok bilgiyi ise http://www.prostattedavisi.com.tr/prostatin-gorevi-nedir adresinden edinebilirsiniz.

 

Etiketler:, , ,

Geri Bildirim gönder...

Yorum Yaz

Size En Yakın Doktor – Tedavi Merkezleri & İletişim Formu