Prostat Neden Olur?

Ekleyen: Andromed Ekleme Tarihi: . Eklenen Kategori(ler)Blog

Prostat neden olur? Sorusu ile ilgili olarak her erkek bireyde mevcut olan prostat çoğunlukla bir hastalık olarak ifade edilse de aslında şekil ve boyut bakımından ceviz ile benzerlik gösteren bir bezdir. Prostat olarak adlandırılan bu bez, idrar kesesinin tam çıkış kısmında yer alan ve erişkin erkek bireylerde 15 ila 20 gr. ağırlığa sahip bir salgı bezi olma özelliğine sahiptir. Prostat büyümesi neden olur sorusunun yanıtından önce prostat’ın ne işe yaradığı konusunda bilgi sahibi olunması son derece yararlı olacaktır.

prostat neden olurProstat Ne İşe Yarar?

Erkek vücudunda bir salgı bezi olarak görev üstlenen prostat oldukça önemlidir. Prostat büyümesi neden olur şeklinde bir sorunun yanıtı kadar prostat bezinin görevinin bilinmesi de önem teşkil etmektedir. Prostat bezinin salgılamış olduğu maddeler içerisinde hem meni olarak tabir edilen spermin çoğunluğunu meydana getiren sıvının salgılanması hem de salgılanmış olan bu sıvı içerisinde bulunan sperm hücrelerinin canlılık ve hareketlilik kazandıran bazı bazı maddeleri içinde bulundurur. Bunun anlamı, eğer prostat adı verilen salgı bezi olmasaydı ya da bu bezin salgısı olmasaydı, sperm hareketliliği de söz konusu olmayacaktı. Böyle bir durumda da çocuk sahibi olmak mümkün olmayacaktı. Fakat prostat’ın cinsel aktivite ile bir ilgisi bulunmamaktadır.

Prostat Büyümesi Nedir?

Prostat büyümesi neden olur sorusu çok sorulan bir sorudur. Ancak bu sorunun yanıtından önce prostat büyümesi nedir konusunda bilgi sahibi olmak çok yararlı olacaktır. Erkek bireylerde idrar torbasının çıkışında bulunan ve hemen sonrasında üretra olarak adlandırılan idrar kanalını saran bir doku olarak kendisini göstermektedir. Söz konusu bu doku bazı erkek bireylerde 40’lı yaşlara gelindiğinde büyüme gösterir. Büyüme gösteren bu doku ise idrar kanalına baskı oluşturur. Bu durum ise idrara oluşumu üzerinde ciddi sıkıntılara sebebiyet verir. Prostat olarak adlandırılan bu salgı bezinde ortaya çıkan 3 önemli sağlık sorunun varlığı söz konusudur. Bu sağlık sorunları daha çok orta yaşlarda görülmeye başlamaktadırlar. Bunlar; prostat iltihapları, prostat kanseri ve prostatın büyümesi problemidir. Bu prostat sağlık sorunları içinde en sık görüleni ise prostat büyümesidir ve çoğunlukla 40’lı yaşların sonlarından itibaren ortaya çıkar ve idrar şikayetlerine sebebiyet verir.

Prostat Büyümesi Neden Olur?

Erkeklerde ciddi bir sağlık sorunu olarak karşımıza çıkmakta olan prostat büyümesi neden olur sorusunun yanıtı tam olarak bilinmemektedir. Fakat her ne kadar cevabı bilinmeyen prostat büyümesi neden olur sorusunun net bir yanıtı olmasa da yapılan araştırmalar göstermiştir ki ilerleyen yaş ile birlikte hormonlarda yaşanan değişiklikler prostat büyümesini tetikleyen unsurlar arasında yerini almaktadır. Prostat büyümesi neden olur sorusuna karşılık olarak diğer bir faktör ise genetik yatkınlık olarak karşımıza çıkmaktadır.

Prostat Büyümesi Belirtileri

Prostat büyümesi neden olur sorusunun yanıtı kadar önemli olan bir diğer konu ise prostat büyümesinin belirtileridir. Bu belirtiler arasında ise Sık idrara çıkma ihtiyacı, gece uykudan uyanarak idrara çıkma ihtiyacının söz konusu olması, kesik kesik idrar yapma, Yapılmakta olan idrarın bitmesi esnasında damlayarak kesilmesinin söz konusu olması, İdrar yapmakta güçlük, İdrarın kesik kesik gelmesi, Dağılarak, çatallanarak fıskiyeye benzer bir idrar yapmanın söz konusun olduğu durumlar prostat büyümesi belirtileri arasında yer alır. Bu belirtiler boşaltma ile ilgili olarak ortaya çıkar.

Prostat Büyümesi İle İlgili Olarak İdrar Depolamada Ortaya Çıkan Sorunlar

Prostat büyümesi belirtileri ile ilgili olarak İdrara çıkma isteğinde ortaya çıkan artış, idrar tutmada güçlük yaşamak, İdrarın yapılması esnasında ağrı ve yanma hissinin kendisini göstermesi şeklinde ortaya çıkmaktadır. Burada ifade edilen belirtiler ve benzeri durumlar, idrar kanalının tıkanması nedeniyle idrara çıkamama, idrar yolunda enfeksiyon oluşmasına, mesane taşına, idrarda kana ve de idrar kaçırmaya varan durumlara sebebiyet verebilmektedir. Bu nedenle bu tip belirtilerin söz konusu olması durumunda en kısa süre içerisinde uzman doktora başvurmak faydalı olacaktır.

Prostat Büyümesi Tedavisi Olan Bir Sağlık Sorunu Mudur?

Prostat büyümesi neden olur sorusunu ve sonrasında tedavisinin olup olmadığını merak edenler için evet tedavisi olan bir sağlık sorunudur denebilir. Her ne kadar Prostat büyümesi neden olur sorusunun net bir yanıtı olmasa da tedavisinin son derece kolay olması kişiyi rahatlatan bir durumdur. Prostat büyümesi tedavisi için Greenlight lazer ameliyatı etkili bir çözümdür. http://www.prostattedavisi.com.tr/prostat-neden-buyur linkine tıklayarak daha detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

 

Etiketler:, , ,

Geri Bildirim gönder...

Yorum Yaz

Size En Yakın Doktor – Tedavi Merkezleri & İletişim Formu