Prostat Lazer Ameliyatı Nasıl Yapılır

Ekleyen: Prostat Tedavisi Ekleme Tarihi: . Eklenen Kategori(ler)Uncategorized @tr

Prostat her erkekte bulunan idrar torbasına çok yakın olan hatta idrar torbasını saran bir salgı bezidir. Meni denilen sıvıyla birleşen ve idrar yolları savunmasını da yapan bir bezdir. Prostat hastalığı denilen rahatsızlık erkeklerde belli yaştan sonra, bu salgı bezinin büyümesiyle ortaya çıkan patolojik bir durumdur. Bu durum Prostat hastalığını oluşturmaktadır. Prostat lazer ameliyatı nasıl yapılır uygulamasını anlatmadan önce prostat hastalığı yani Prostat bezi büyümesini biraz daha incelemekte fayda var.

Prostat Hastalığı Kimler Olur Orta yaşın üzerindeki erkeklerde çok sık görülen bir hastalıktır. Prostat hastası olunabilmesi için, erkeklik hormonunun salgılanıyor olması ve erkeklik hormonu seviyesinin belli seviyede olması gerekmektedir. Örneğin erkeklik salgısı olmayan hadım edilmiş, yumurtalıkları alınmış bir erkekte prostat hastalığı olmaz.

Prostat Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

1-hasta idrarını yapmasına rağmen sanki hala bitmemiş var hissi

2-Gece uykudan uyandıran ve gün içinde de sık sık idrara çıkma

3-İdrar yaparken sürekliliği olmayan kesik kesik idrar yapma

4-Sanki idrar kaçıracakmış gibi acil tuvalet ihtiyacı

5-İdrar yaparken hızın azalması

6-Ikınarak idrar yapmak

7-İdrar bitiminde damla damla gelmesi

8-Karnın şişmesi

Bu belirtileri olan kişilerin prostat rahatsızlığı olma olasılığı çok yüksektir. Prostat tedavisi günümüzde birçok hastanelerde genellikle şifa ile sonuçlanan operasyonlarla tedavi edilmektedir. Prostat rahatsızlığı ile hastanelere başvuran hastaların 60 yaş civarında olanların %30 u, 70 yaşında olan hastaların %40’nda prostat kanseri denilebilecek hücre bozulmalarına rastlanmaktadır. Bu başlangıç aşamasında uygulanan tedavi yöntemi genellikle ameliyattır.

Açık ve kapalı diye tabir edilen ameliyatlar hastalığın başlangıcında tedavi olarak oldukça etkilidir. Son yıllarda teknolojik gelişmeler Prostat Lazer ameliyatı nasıl yapılır?  Bu ameliyat yöntemi hayata geçirilmiş ve bu yöntem kısa sürede hastalığı tedavi ettiği gibi, kanser gelişimini durdurarak, başlangıç seviyesinde olan kanserleri de tamamen tedavi etmektedir.

Prostat Lazer Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Kapalı ve açık ameliyat denilen ameliyatla da tedavi edilen prostat hastalığı Green Light (Yeşil Işık) denilen Prostat Tedavisi Lazer yöntemi ile küçük prostatların kapalı yöntemle tedavisinde kullanılıyor. Bu yazımızda Prostat lazer ameliyatı nasıl yapılır? Konusunu geniş bir biçimde ele almakta fayda var. Bu lazer ameliyat uygulaması genellikle 90 gramın altında olan prostatlar için uygulanmaktadır. Bu tedavi yöntemi başarılı bir Üroloji uzmanı tarafından yapıldığında diğer açık ameliyatlar kadar başarılı sonuçlar vermektedir. Diğer yöntemlere göre Prostat Tedavisi Lazer yöntemini tercih etmek hastanın kısa sürede ayağa kalkması açısından ve oluşabilecek komplikasyonların minimum düzeyde olması sebebiyle hekimler tarafından da tercih edilen bir yöntemdir.

Prostat Lazer Ameliyatı nasıl yapılır? Bu Yöntem Nasıl bir uygulamadır? Green Light (Yeşil Işık) Teknolojik olarak Prostat tedavisinde kullanılan Prostat Tedavisi Lazer yöntemi Bu tür hastalıklarda kullanılan en son gelişmiş yöntemdir. Türkiye ye ilk geldiğinde ve uygulanmaya başladığında mucize yöntem olarak adlandırılmıştır. Bu yöntem hastanın yaşam kalitesinin bozulmaması ve konforu açısından da gerek Dr. Gerekse hastalar tarafından tercih edilmektedir. Tıpkı kapalı ameliyatlarda olduğu gibi idrar yolundan Fiberoptik denilen bir alet ile girilerek prostata ulaşılıyor.

Bu durumda Lazer enerjisi verilerek prostat buharlaştırılıyor. Prostat tedavisi Lazer yönteminin diğer olumlu ve tercih edilebilir olmasının sebebi genel anestezi gerektirmeyen bir yöntem. Lokal anestezi ile uygulanıyor, kanama riski hemen hemen hiç olmuyor. Birçok hasta da sonda dahi kullanılmıyor. Bu konuda söylenebilecek tek dezavantajlı durum bu yöntemin diğer yöntemlerden biraz daha masraflı oluşu. Ancak sağlığımız her şeyden önemlidir.

Etiketler:,

Geri Bildirim gönder...

Yorum Yaz

Size En Yakın Doktor – Tedavi Merkezleri & İletişim Formu