Prostat kanserinin evreleri nelerdir

Ekleyen: Andromed Ltd. Ekleme Tarihi: . Eklenen Kategori(ler)Videolar

Prostat kanserinin evreleri nelerdir sorusunun cevabı Bir biyopsiden gelen derecelendirme olarak adlandırdığımız greyzone skalasına dayanarak bir derece belirlenir. Bu 0 ile 10 arasında değişkenlik gösteren bir derecelendirmedir. Patolojiden gelen bu skor eğer 7nin altında ise iyi huylu olan bir kanser, 7’nin üzerinde ise kötü olan, daha doğrusu hızlı yayılma eğiliminde olan bir kanserle karşı karşıyayız demektir.

Prostat kanserinin evreleri nelerdir videosu

İkinci aşamada evre adını verdiğimiz hangi boyutta bir kanserle karşı karşıya olduğumuzu saptamamız gerekli. Bunun için zaten ultrason esnasında transrektal ultrason esnasında prostatın görüntüleri ortaya çıkar. Kanserin ne tür bir boyutta olduğu, bu prostatın ne kadarlık bir kısmına yayıldığı, hacminin ne kadarında kanser hücresi olduğu görünebilir. Bunun dışında hastalarımıza mutlaka tomografi, batım tomografisi çektirmekteyiz.

Prostat kanserinin evreleri nelerdir

 

Çevresindeki dokulara sıçraması olup olmadığını, lenf sistemine sıçramış olup olmadığını kontrol ediyoruz. İkinci aşamada da eğer herhangi bir risk görürsek, ki bu riskte psa değeri 10’dan yüksek olan hastalardadır, kesinlikle kemik sintigrafisi dediğimiz testleri gerçekleştiriyoruz. Buradaki temel amacımız prostat kanseri iki adet çok önemli bölgeye atlamakta vücutta. Bunlardan biri bel kemiği, diğeri de lenf sistemidir. Bu iki bölgeyi de mutlaka kontrol etmemiz gerekmekte tedaviden önce. Eğer bunlardan herhangi birine sıçrama mevcutsa o zaman ileri boyutta, ileri evre veya D evresi adını verdiğimiz prostat kanseriyle karşı karşıyayız demektir. Bu noktalarda sıçrama yoksa, erkenden tanı konulmuş bir prostat kanseriyle karşı karşıyayız demektir. Tedavi alternatiflerini de bu evrelere göre belirlemekteyiz.

 

Prostat kanserinin evreleri nelerdir cevabından ziyade Tümör evresi kanserin boyutunu ve yayılmasını gösterir. Diğer tümörlerde de olduğu gibi prostatın sadece küçük bir kısmında olan kanserin, prostatın tümüne yayılmış olan kanserden daha fazla tedavi edilebilme şansı vardır. Aynı şekilde prostatın sadece içinde olan tümörün, prostatın dışına yayılmış olan tümörden daha fazla tedavi şansı vardır. İlaveten, lenf düğümleri ya da kemik gibi prostattan uzak yerlere yayılmış olan kanserlerde tedavi sonuçları en başarısızdır. Tümör evrelemesi için kullanılan sistem TNM sistemidir (Resim 4). ‘T’ Tümörün boyutu, ‘N’ Lenf Düğümleri ve ‘M’ Metastaz (Kanserin uzak organlara yayılımı) olarak tanımlanır. Lokal prostat kanseri T1a-c olarak tanımlanır ve bu grupta yapılan makattan parmakla muayene ile prostatın normal olması anlamına gelir. T2a-c aşaması makattan parmakla muayene ile prostatın normal olmadığı fakat prostatın dışında da kanser belirtisinin olmadığı anlamına gelir. N0 aşamasında, prostat alanı içindeki lenf düğümlerine sıçrayan kanser belirtisi olmadığını gösterir. M0 aşamasında, tümör metastaz (prostattan uzak organ yayılım) belirtisi yoktur. Eğer kanser lenf düğümüne yayılıyorsa N1 ve/veya metastaz için M1 olarak belirtilir.Detaylı bilgi için tıklayınız.

 

Etiketler:, ,

Geri Bildirim gönder...

Size En Yakın Doktor – Tedavi Merkezleri & İletişim Formu