Prostat kanserinin erken teşhisi mümkün mü

Ekleyen: Andromed Ltd. Ekleme Tarihi: . Eklenen Kategori(ler)Videolar

Prostat kanserinin erken teşhisi mümkün mü sorusunun cevabı Normal koşullarda 50li yaş grubundaki tüm erkeklerin prostat bezleri büyür. Ancak bu büyüme her erkekte benzer belirtilere yol açmaz. Bizim için önemli olan idrar yapmadaki çekilen zorluklar, geceleyin idrara çıkma yoğunluğundaki değişme erkeklerdeki, idrar debisinde oluşan azalma, ileriye doğru rahatça idrar yapamama hissiyatı ya da idrarını bitirdikten sonra mesanesini tam boşaltmama hissi gibi şikayetler başlayınca mutlaka kişilerin doktora müracaat etmeleri gerekir. Burada önemli olan detay, prostatın 2 tane önemli rahatsızlığı vardır ki yaşla artar.

 

Prostat kanserinin erken teşhisi mümkün mü videosu

Biri iyi huylu olan prostat büyümesi, diğeri ise prostat kanseri diye adlandırdığımız kötü hastalığıdır. Kötü hastalık genelde şikayet vermez, şikayet vermeden yakalamaktır esas olan amaç. Ki erken tanıyla doğru tedavileri %100 yapabilelim. Ama iyi huylu büyümeyi de bir yandan da kontrol etmek gerekir çünkü birbirinin içine geçen iki hastalık bu. Kişilerden beklentimiz 50li yaş grubunda kesinlikle yılda bir genel checkup içerisinde hem iyi huylu prostatlarını kontrol ettirmeleri hem de kanser açısından psa adını verdiğimiz kanser parametrelerini mutlaka kontrol ettirmeleri gerekir.

Özellikle halkımızda erkeklerde olan korku, parmakla yapılan rektal muayene korkusu. Bugün için ancak ihtiyaca dayanarak yapılan bir bulgu. Bundan dolayı erkekler çok daha rahat, çok daha korkusuz biçimde üroloğa gelebilirler. Ancak bir risk olması durumunda tuşa yapılmakta. Bundan çok daha gelişmiş olan testlerle kontrol ederek erken tanıya varmak mümkün.

 

Prostat kanserinin erken teşhisi mümkün mü

 

Prostat kanserinin erken teşhisi mümkün mü sorusunun yanında Prostat kanseri kuşkusu ile üroloji uzmanına giden tek birey 1 dakikalık tek muayenasıl gereken bilgiye sahip olabilir. Prostat kanseri erkeklerde önce sıradaki kanser olup kansere ilişkili ölümlerde ikinci sırayı almaktadır. Yavaş seyirli tek tümör meydana gelmesine nazaran her sene birden fazla adam hâlâ bu sebeple ölmektedir(sadece AMERIKA BIRLEŞIK DEVLETLERI’ senede 30 000 ölüm).

ERKEN TEŞHİS ve TEDAVİ OLASı MÜ?

Prostat kanseri erken tanı edilebilen ve yerinde iyileştirme ile fonksiyon kaybı gelişmeden kanserden kurtulma talihi dik tek hastalıktır.

Dünyanın koltuk yerinde artık erkeklerde rutin olarak uygulanmaya başlayan serum PSA ölçümü ve 1 dakikalık rektal kontrol erken aşama urların yakalanmasına imkân vererek prostat kanserine ilişkili ölümlerde bariz düşüşe ne sebeple olmuş ve gelişen teknoloji ve yarattığı iyileştirme imkanları, hasta olanların kanserden kurtulmasına imkân sağlarken, bilhassa hayat kalitesine tesiri kocaman meydana gelen cinsel hayat ve idrar tutma yetilerinin devamlılığında çok iyi neticelere imkân sağlamıştır..

Hem onkolojik hem tek fonksiyonel neticelerin en mühim faktörü, erken teşhisdir.Detaylı bilgi için tıklayınız.

Etiketler:, ,

Geri Bildirim gönder...

Size En Yakın Doktor – Tedavi Merkezleri & İletişim Formu