Prostat İltihabı Nasıl Bir Rahatsızlıktır

Ekleyen: Andromed Ltd. Ekleme Tarihi: . Eklenen Kategori(ler)Videolar

Prostat iltihabı nasıl bir rahatsızlıktır sorusunun cevabına gelince erkeklerde bulunan, mesanenin ön kısmında yer alan, hemen hemen kestane şeklinde ve kestane büyüklüğünde, 20 gr ağırlığında, iç kısmından idrar borusunun geçtiği aynı zamanda da ejekülator kanal, yani meninin atılımını gerçekleştiren kanalların geçtiği bir aksesuar dediğimiz meniye ejekülata sıvı veren ayrıca sperm hücrelerinin hareket etmesini sağlayıcı birtakım proteinleri, beslenmesini sağlayıcı birtakım proteinleri salgılayan bir organdır. Bu organın gerek bakteriyel gerekse bakteriyel olmayan iltihabına prostat iltihabı, prostatit diyoruz.

Prostat iltihabı nasıl bir rahatsızlıktır videosu

Prostat iltihabı nasıl bir rahatsızlıktır cevabından ziyade Kendi içinde bunun akut birtakım iltihapları olabilir, kronik birtakım ameliyatları olabilir, birtakım spesifik iltihapları olabilir. Belirtileri, kişinin ateşinin çıkması, yorgunluk hissiyatı, miyalci dediğimiz eklem ağrılarının olması, kas ağrılarının olması, idrarın zor çıkışı, idrara sık çıkma, idrar tutamamak, idrar yaparken yanma gibi bir kısım belirtilerle kendini belli etmesidir.

Prostat iltihabı nasıl bir rahatsızlıktır

Prostatit prostatın ve ve bazen çevreleyen dokunun enflamasyonunu anlam eder. Prostatitin herkes değişim gösteren şiddette bulgulara sahip pekçok tipi vardır. Bazılarında çok ağrılı iken bazılarında çok hafif belirtiler ortaya çıkabilir. Orta şiddette belirtiler bile çok kez ya da sık tekrarlayıcı nitelikteyse hayat kalitesini mühim ölçüde bozabilir. Bir Takım hastalar sürekli doktora gitmek zorunda kalır. Prostatit tam anlamıyla tedavi edilemese de belirtiler tıbbi rehabilitasyonla mühim ölçüde kontrol altına alınabilir. Prostatit çoğunlukla 50 yaş öncesinde görülür. Yetişkin erkeklerin % 10 kadarında prostatit mevcuttur.

Bazı hasta olanlarda çok hafif belirtiler mevcutken diğerlerinde idrar yolu enfeksiyonu belirtileri görülür. Prostat iltihaplarında en sık sık görülen şikâyetler idrarda yanma, idrarın tam boşalmadığı duygusu, apış aralarında dolgunluk duygusu ve yumurtalıklarda ağrıdır. Bazen idrarda kesiklik, sık idrara gitme, menide yanma, ateş, idrarda tıkanma ve kasıklarda ağrı olabilmektedir. Erken boşalma, sertleşme bozukluğu ve cinsel isteksizlik görülebilir. Yakınmaları gündelik yaşamını aksatabilir ama örneğin rahatsızlık kansere çevirmez.
Prostatit tanısı pratik değil bir hastalıktır zira belirtileri çok yabancı hastalıkla karışabilir. Başka bir güçlük ta prostatitin ne tip olduğunun belirlenmesidir. Aşağıda 4 tip prostatit tanımlanmıştır.

Akut prostatit: En nadir ve en pratik tanı konabilen tiptir. Bakteriyel bir enfeksiyon halinde birdenbire belirir. Belirtiler ivedi servise başvurusu gerektirecek civarı kuvvetli olabilmektedir.

Kronik bakteriyel prostatit: Akut prostatitteki bulgulara benzer fakat ek olarak hafif ve kademeli olarak ortaya çıkan belirtilerle seyreder.Bunlar işeme anında ağrı,aşağı karın,kasık,aşağı arka alanda ağrı,sık idrar,ani idrar hissiyle idrara pratik değil yetişme,idrar tazyikinde azalmadır.
Kronik prostatit/kronik aşağı karın ağrısı sendromu: Kronik prostatit belirtileri meydana gelen fakat bakteriyel enfeksiyonun laboratuvar bulgularının meydana gelmediği olaylarda bu tanı konur. Prostatodinya olarak ta adlandırılır. Erkeklik organlarında ağrı, aşağı karın ağrısı, işeme güçlüğü ve ağrılı boşalma ile karakterizedir.
Asemptomatik inflamatuar prostatit: İdrarda,menide ya da biyopsi ile alınan doku örneklerinde inflamasyon delilleri mevcuttur. Fakat hastada yakıntı yoktur.Kısırlık nedeni olarak düşünülmüyorsa tedavi gerektirmez.

Prostat iltihabı nasıl bir rahatsızlıktır: TEŞHİS

Prostatitte gerçek tanıyı koymak çok mühimdir zira farklı tiplerinde farklı tedaviler uygulanması gerekir. Bununla Birlikte, şikâyetlere ne hedefle meydana gelen vaziyetin altında idrar yöntemleri enfeksiyonu, cinsel ilişki ile bulaşan bir rahatsızlık, prostat büyümesi üstelik kanser olabilmektedir. Fakat tüm bunların gerçek tanı edilmesiyle hastanın sıhhatine kavuşturulabilir. Tanıda önce dönem belirtilerin derecelendirilmesidir. Bu hedefle sizlere doldurmanız amaçlı standart bir form verilir.Öncelikle makattan parmakla kontrol yapılmalıdır. Bu kontrol prostatın her çeşitli hastalığında çok kıymetli veriler verir. Böylelikle prostat ve etraf dokuların duyarlığı, ağrıları ve yapıları ile ilgili mühim fikirler edinilir. Hasta meydana gelen prostatlarda belli bir süre ek olarak rahatsızlık duyulabilir ama bu uzunca müddetli olmaz. Prostatta rahatsızlık olsa bile, daimi bir hasar oluşmaz. Bu muayenenin yapılamayacağı tek durum, “akut bakteriyel prostatit” olarak bilinen hastalıktır. Prostatitte mikrop olup olmadığını saptamak amaçlı prostat sıvısı örneği alınır. Bunun amaçlı parmakla prostat sıvısı sağılması gerekir. Bu işlem öncesi ve ardından idrarın da kültürü yapılır. Menide de kültür inşa edilmesi gerekebilir.Mikrop saptandığı süre ise, idrar yolunda, prostatta, idrar torbasında ya da çok sayıda yerde yerleştiği yer alır. Bunun Için yönelik antibiyotik tedavisinin dozu ve müddeti saptanır. İdrar debisi elektronik aletlerle ölçülür ve işeme esnasında yolda bir tıkanma olup meydana gelmediği saptanır. Varsa bunun fonksiyonel mi mekanik mi meydana geldiği araştırılır. Ultrason inşa edilerek, mesane ve prostatın fotoğrafları alınır. Vaziyetin tam aydınlatılamadığı vaziyetlerde, mercekli bir penis idrar yönteminin içi, prostat ve mesane incelenir. Sistoskopi olarak bilinen bu yolda, hastanın hafifçe uyutularak ağrı duymaması seçim edilir.Detaylı bilgi için tıklayınız.

Etiketler:, ,

Geri Bildirim gönder...

Size En Yakın Doktor – Tedavi Merkezleri & İletişim Formu