Prostat için Hangi Cerrahi Yönteme Nasıl Karar Verilir

Ekleyen: Andromed Ltd. Ekleme Tarihi: . Eklenen Kategori(ler)Videolar

Prostat için hangi cerrahi yönteme nasıl karar verilir? seçimi de yoğunlukla karşımıza çıkan bir problemdir. Çünkü genel olarak hastalarımız medyadan ya da daha önce ameliyat geçirmiş arkadaşlarından aldıkları bilgilere istinaden belirli bir ameliyat yöntemi istemekte ve doktora bu şekilde başvurmaktadır.

Prostat için hangi cerrahi yönteme nasıl karar verilir videosu

Prostat için hangi cerrahi yönteme nasıl karar verilir?

Öyle durumlar vardır ki ameliyat yönteminin seçimi hastanın ya da doktorun elinde olan bir şey değildir. Söz gelimi 150-200 gr ya da daha üzerinde çok büyümüş prostat olduğunda veya prostat büyümesiyle birlikte idrar kesesinde çok büyük bir taş varlığında, yahut bu uzun süren tıkanma sebebiyle mesanenin bir duvarında bir cepçik bir baloncuk oluşması durumunda ki biz ona divertikül diyoruz, ve onun da alınmasının lazım olduğu durumlarda mutlaka açık ameliyata karar vermek gerekir ve dolayısıyla doktor ya da hastanın tercihine dışında bu bizi açık ameliyata zorlayan bir durumdur. Örneğin hastanın aşırı kanama eğilimi vardır, prostatı çok da büyük değildir. Bunlarda da lazer yöntemiyle buharlaştırma avantajlı olduğu için, çok az kanamaya neden olacağı için tercih etmek gereklidir.

Ama ara durumlar vardır. Bu durumlarda mesela tur mu lazer mi, yani klasik ameliyat mı lazerle buharlaştırma mı gibi tercihler hastanın tercihine ve doktorun da yönlendirmesine bağlı olabilir. Prostat için hangi cerrahi yönteme nasıl karar verilir sorusundann ziyade prostatın belli bir büyüklüğün üzerine çıkılması durumunda daha çok açık ameliyat tercih edilirken, 100 gr’ın altındaki prostatlarda kapalı yöntemler tercih edilebilir.

Etiketler:, ,

Geri Bildirim gönder...

Size En Yakın Doktor – Tedavi Merkezleri & İletişim Formu