Prostat Büyümesi Sonda

Ekleyen: Prostat Tedavisi Ekleme Tarihi: . Eklenen Kategori(ler)Uncategorized @tr

Prostat büyümesi sonda ile askıya almak mümkün!

Prostat büyümesi, erkeklerde 40’li yaşlarla beraber doğal seyretme gösteren bir durumdur. İdrar yapmayı zorlaştıran bu sıkıntı, mesanenin tam anlamıyla boşaltılabilmesi ve böbreklerin kayıp görmemesi için kesinlikle tedavi edilmelidir.

Prostat Büyümesi Sonda
Prostat büyümesi sonda

Prostat Ameliyatları Hastaları Korkutabilir

Prostata karşı her cerrahi girişim, prostattan doku çıkarılması veya buharlaştırılması şeklinde gerçekleştirildiği için, prostatin normal işleyişinde az veya bir sürü sorunlar yaratır. Ameliyat sonrası en çok; idrar kaçırma, cinsel fonksiyon bozukluğu ve kanamadan korkulur. Sıkı bir cerrahi ameliyatta kanama, idrar kaçırma ve sertleşme sorunları anında hemen hiç görülmezken, ameliyat sonrası “kuru orgazm” olarak malum, cinsel temasta meninin dışarıya akma durumunda mesaneye kaçması çok sık görülen bir durumdur. Kuru orgazm problemi, hastaları hem bir psikolojik ve cinsel açıdan rahatsız eder, hem bir de genç isteği olanlarda doğal yoldan genç sahibi olmak imkansız duruma gelir.

Prostat Askılama ile Ameliyatsız İyileşme Şansı

Prostatin içinden geçen idrar yolu büyümüş prostat nedeni ile sıkışır. Prostat askılama ile,sıkışan bu doku bir sürü minik klipslerle iki yana asılarak, idrar yönteminin genişletilmesi sağlanır. Bu, pencereyi kapatan perdenin kenarlara doğru asılarak camın görünür duruma gelmesine benzetilebilir.

Cinsel Fonksiyonlar Tam Anlamıyla Korunur

Prostat büyümesi 40’li ve 50’li yaşlarda cerrahi girişim gerektirecek seviyelerde olduğunda, ameliyat sonrasi sıkıntılar hastayi daha bir sürü etkiler. “Prostat askılama”, bilhassa cinsel fonksiyonlarını tam anlamıyla muhafaza etmek talep eden 40-65 yas arasi hasta grubu için ideal bir yoldur. Ayrica bilhassa baska hastalıkları nedeni ile kan sulandırıcı ilaçlar kullanan veya anestezi almayi engelleyecek ciddi hastalıkları yer alan ileri yasli hasta olanlarda da birinci alternatif olarak uygulanabilir. Prostat büyümesi için ilaç kullanması gerekli olan, fakat kimyasal ilaçlari hayat boyu kullanmak talep etmeyen hastalara da rahatlıkla önerilebilir.

Prostat büyümesi sonda hastalığının yanında bunlara da bakmalısınız.

Yaş Sınırı Yok

Prostat askılama yöntemi, en ileri yaştaki hastalar için dahi uyumlu meydana gelen bir yoldur. Ameliyat komplikasyonları beklenmediği için, bir sürü ileri yaşta ve kronik hastalıkları nedeni ile ameliyat olmasında sakınca yer alan kişilerde de tespit edecek sınırlama olmaksızın kullanılabilir.
Prostat büyümesi sonda

Hastaya Konfor Sağlar

Prostat ameliyatında prostattan bir doku çıkarılır başka bir deyişle prostat dokusu çıkarılarak doku kaybı olabilir. Bu durum, prostat fonksiyonlarında değişikliklere sebep olur. Halbuki askılama yönteminde doku çıkarılmaz dolayısıyla yara oluşturulmaz ve prostat fonksiyonlarında rastgele bir değişiklik meydana çıkmaz. Prostatin dokusu sıkışarak hacmi bu şekilde küçültülmüş olabilir.

Prostat ameliyatlarında hangi yöntem olursa olsun, bir yara oluşturulacağı için bu yaranın iyileşme sürecini beklemek gerekir. Bu aşama de ara ara hastalar için sıkıntılı olabilir. Askılamada ise bir yara olmayacağı için hem bir hasta işlemden anında hemen ardından fayda görür hem bir de iyileşmesi beklenmek halinde kalınan bir yara oluşmaz.

Prostat askılama, lokal anestezi altında 15 dk içerisinde biten bir islemken operasyonlar çoğunlukla genel anestezi altında bir saat kadar süren operasyonlardır.

Hastanın operasyondan fayda görmesi için, yaklaşık 15 gündelik bir süreye gereksinim duyulurken, askılamada hasta işlemden anında hemen ardından fayda görmeye başlar.

Ameliyata Engel Değil

Hastalarin, yaşamlarının bir çağında prostat askılama yaptırmaları, daha hemen ardından ameliyat olmaya hüküm verdiklerinde bu isteklerine bir engel teşkil etmez. İşlem hasta için bir zaman hemen ardından yeteri kadar olamayacak duruma gelirse, ardından ameliyat gerçekleştirilebilir. Başka Bir Deyişle gerektiği halde ameliyat her an 2. alternatif olarak yerinde durur. Prostat askilamanin, ameliyatı yaklaşık 5-10 sene ötelemesi dahi, hayat kalitesinin 5-10 sene bozulmadan aynı ritimde devam etmesi mânâsına gelir ki bu durum bilhassa genç hastalar için bir sürü büyük önem arz eder. Ilaç kullanımı ile ameliyat arasında bir “ara formül” özelliği taşıyan askılama yöntemi, bu anlamda hasta için bir sürü ciddi, zaman kazandıran, ilaç kullanımı ve ameliyatın problemlerinden kurtaran bir işlemdir. Ayrıntılı bilgi için tıklayınız.

Etiketler:, , , , , ,

Geri Bildirim gönder...

Yorum Yaz

Size En Yakın Doktor – Tedavi Merkezleri & İletişim Formu