Prostat büyümesi sonda

Ekleyen: Prostat Tedavisi Ekleme Tarihi: . Eklenen Kategori(ler)Uncategorized @tr

Prostat büyümesi sonda ile askıya almak mümkün!

Prostat büyümesi, erkeklerde 40’li yaslarla beraber dogal seyretme gösteren bir durumdur. Idrar yapmayi zorlastiran bu sıkıntı, mesanenin tam anlamıyla bosaltilabilmesi ve böbreklerin kayıp görmemesi için kesinlikle tedavi edilmelidir.

Prostat büyümesi sonda
Prostat büyümesi sonda

Prostat ameliyatlari hastalari korkutabilir

Prostata karşı her cerrahi girisim, prostattan doku çikarilmasi veya buharlastirilmasi seklinde gerçeklestirildigi için, prostatin normal isleyisinde az veya bir sürü sorunlar yaratir. Ameliyat sonrasi en çok; idrar kaçirma, cinsel fonksiyon bozuklugu ve kanamadan korkulur. Sıkı bir cerrahi ameliyatta kanama, idrar kaçirma ve sertlesme sorunları anında hemen hiç görülmezken, ameliyat sonrasi “kuru orgazm” olarak malum, cinsel temasta meninin disariya akmak mahaline mesaneye kaçmasi çok sik görülen bir durumdur. Kuru orgazm problemi, hastalari hem bir psikolojik ve cinsel açidan rahatsiz eder, hem bir de genç istegi olanlarda dogal yoldan genç sahibi olmak imkansiz duruma gelir.

Prostat askilama ile ameliyatsiz iyilesme sansi

Prostatin içinden geçen idrar yolu büyümüs prostat nedeni ile sikisir. Prostat askilama ile,sikisan bu doku bir sürü minik klipslerle iki yana asilarak, idrar yönteminin genisletilmesi saglanir. Bu, pencereyi kapatan perdenin kenarlara dogru asilarak camin görünür duruma gelmesine benzetilebilir.

Cinsel fonksiyonlar tam anlamıyla korunur

Prostat büyümesi 40’li ve 50’li yaslarda cerrahi girisim gerektirecek seviyelerde oldugunda, ameliyat sonrasi sıkıntılar hastayi daha bir sürü etkiler. “Prostat askilama”, bilhassa cinsel fonksiyonlarini tam anlamıyla muhafaza etmek talep eden 40-65 yas arasi hasta grubu için ideal bir yoldur. Ayrica bilhassa baska hastaliklari nedeni ile kan sulandirici ilaçlar kullanan veya anestezi almayi engelleyecek ciddi hastaliklari yer alan ileri yasli hasta olanlarda da birinci alternatif olarak uygulanabilir. Prostat büyümesi için ilaç kullanmasi gerekli olan, fakat kimyasal ilaçlari hayat boyu kullanmak talep etmeyen hastalara da rahatlikla önerilebilir.

Prostat büyümesi sonda hastalıgının yanında bunlara da bakmalısınız.

Yas siniri yok

Prostat askilama yöntemi, en ileri yastaki hastalar için dahi uyumlu meydana gelen bir yoldur. Ameliyat komplikasyonlari beklenmedigi için, bir sürü ileri yasta ve kronik hastaliklari nedeni ile ameliyat olmasinda sakinca yer alan kisilerde de tespit edecek sinirlama olmaksizin kullanilabilir.Prostat büyümesi sonda

Hastaya konfor saglar

Prostat ameliyatinda prostattan bir doku çikarilir başka bir deyişle prostat dokusu çikarilarak doku kaybi olabilir. Bu durum, prostat fonksiyonlarinda degisikliklere sebep olur. Halbuki askilama yönteminde doku çikarilmaz dolayisiyla yara olusturulmaz ve prostat fonksiyonlarinda rastgele bir degisiklik meydana çikmaz. Prostatin dokusu sikisarak hacmi bu sekilde küçültülmüs olabilir.
Prostat ameliyatlarinda hangi yöntem olursa olsun, bir yara olusturulacagi için bu yaranin iyilesme sürecini beklemek gerekir. Bu aşama de ara ara hastalar için sikintili olabilir. Askilamada ise bir yara olmayacagi için hem bir hasta islemden anında hemen ardından fayda görür hem bir de iyilesmesi beklenmek halinde kalinan bir yara olusmaz.
Prostat askilama, lokal anestezi altinda 15 dk içerisinde biten bir islemken operasyonlar çoğunlukla genel anestezi altinda bir saat kadar süren operasyonlardir.
Hastanin operasyondan fayda görmesi için, yaklasik 15 gündelik bir süreye gereksinim duyulurken, askilamada hasta islemden anında hemen ardından fayda görmeye baslar.

Ameliyata engel degil

Hastalarin, yasamlarinin bir çağında prostat askilama yaptirmalari, daha hemen ardından ameliyat olmaya hüküm verdiklerinde bu isteklerine bir engel teskil etmez. Islem hasta için bir zaman hemen ardından yeteri kadar olamayacak duruma gelirse, ardindan ameliyat gerçeklestirilebilir. Başka Bir Deyişle gerektigi halde ameliyat her an 2. alternatif olarak yerinde durur. Prostat askilamanin, ameliyati yaklasik 5-10 sene ötelemesi dahi, hayat kalitesinin 5-10 sene bozulmadan aynı ritimde devam etmesi manasina gelir ki bu durum bilhassa genç hastalar için bir sürü büyük önem arz eder. Ilaç kullanimi ile ameliyat arasinda bir “ara formül” özelligi tasiyan askilama yöntemi, bu anlamda hasta için bir sürü ciddi, zaman kazandiran, ilaç kullanimi ve ameliyatin problemlerinden kurtaran bir islemdir.Ayrıntılı bilgi için tıklayınız.

Etiketler:, , , , , ,

Geri Bildirim gönder...

Yorum Yaz

Size En Yakın Doktor – Tedavi Merkezleri & İletişim Formu