Prostat büyümesi kanama yaparmı?

Ekleyen: Prostat Tedavisi Ekleme Tarihi: . Eklenen Kategori(ler)Uncategorized @tr

Prostat büyümesi kanama yaparmı? Hastada giderek artan idrar yapma sikayetleri meydana çikar. Idrar basinci azalir, yavas ve ince idrar yapma, çatallanma görülür. Idrarin baslamasi gecikir, süresi uzar. Durup tekrardan baslama benzeri kademeli idrar yapma olabilmektedir. Iseme sonrasi tam bosaltamama hissi olabilir, bu da sik iseme ihtiyacini meydana çikarir. Gece uykudan uyanip idrara kalkma görülür, sıklıgi her geçen gün artar.
Özellikle kis mevsiminde ya da soguga maruz kalma, üsütme halinde bu sikayetler çogalir. Sık olarak idrar yollarinda iltihaplanma, iseme esnasinda yanma hissi, bazen kanama görülür.

Prostat nedir?
Prostat her erkekte doğuştan itibaren bulunan bir organdır.

Prostat büyümesi kanama yaparmı?

Prostat büyümesi kanama yaparmıProstat büyümesi kanama yaparmı? sorusunun yanında Prostat erkeklerde idrar kesesinin (Mesane) altinda yer alir. Idrar kesesinden çikarak penisin içinden geçip disari açilan idrar yolunu (Üretra) çepeçevre sarar. Testislerin içerisinde bulundugu torbanin (Skrotum) gerisinde, son barsagin (Rektum) önünde yer alır.
Prostatin görevi meni salgisini yapmaktir. Cinsel iliski esnasinda testislerden gelen sperm hücreleri ile birlesen bu sivi bosalma aninda penisten disari atilir. Prostat üreme islevinde görev meydan mühim bir organdir.
Prostatin diger organlarda da oldugu benzeri pekçok hastaligi vardir. En sık görülen hastaliklari çocuk erkeklerde Prostat Iltihabi (Prostatit), 40 yasin üzerindeki erkeklerde ise Iyi Huylu Prostat Büyümesi (Benign Prostat Hiperplazisi = BPH) ve Prostat Kanseri’dir.
40 yasin üzerindeki erkeklerde vücudun hormonal balansının degismesi sonucu prostat bezi içerisinde Adenom denilen iyi huylu bir ur olusur ve giderek büyür. Büyüme hizi oldukça yavas olup her erkekte farklidir. Salgi yapan prostat dokusu azalir ve prostat hacmi artar. Bunun sonucunda, hem bir meni miktari azalir, hem bir de prostatin içinden geçip disari açilan Uretra büyüyen prostatin yaptigi baski ile daralir ve idrar yapmada güçlük meydana çikar. Mesane de yukari kaldirildigi için tam bosaltilamaz, idrar yapma sonrasi içerisinde idrar kalir.
BPH 40 yasin üstünde giderek yükselen oranlarda görülür. 80 yasin üzerindeki erkeklerde görülme sıklıgı % 80 i bulur. bu sırada, Prostat Kanseri görülme sıklıgı da giderek artar. Bu sebeple, 40 yasindan bu yana her erkegin yılda bir kez, sikayeti olmasa dahi, ürolojik muayene yaptirmasi gerekir.
BPH tanisi nasil konur?
Yukarida anlatılan sikayetleri meydana gelen hasta olanlarda makattan parmak ile yapilan rektal muayenasıl barsagin son kisminin anında önünde yer meydan prostat bezinin büyüklügü, kivami, iyi ya da kötü huylu olup olmadigi anlasilir. Ayrica idrar ve kan tahlilleri de yapilmalidir. Kanda PSA (Prostat Spesifik Antijeni) bakilarak kanser olup olmadigi arastirilir. Ultrasonografi ile prostat hacmi tam anlamıyla ölçülür. Böylelikle büyüme derecesi anlasilir. Ayrica, mesanenin tam anlamıyla bosalip bosalmadigi, böbrekler ve idrar yollarinda degisiklik olup olmadigi da saptanir.Detaylı bilgi için tıklayınız.

Etiketler:, , , , ,

Geri Bildirim gönder...

Yorum Yaz

Size En Yakın Doktor – Tedavi Merkezleri & İletişim Formu