Prostat Büyümesi Kanama Yapar mı

Ekleyen: Prostat Tedavisi Ekleme Tarihi: . Eklenen Kategori(ler)Uncategorized @tr

Prostat büyümesi kanama yaparmı? Hastada giderek artan idrar yapma şikayetleri meydana çıkar. Idrar basıncı azalır, yavaş ve ince idrar yapma, çatallanma görülür. İdrarın başlaması gecikir, süresi uzar. Durup tekrardan başlama benzeri kademeli idrar yapma olabilmektedir. İşeme sonrası tam boşaltamama hissi olabilir, bu da sık işeme ihtiyacını meydana çıkarır. Gece uykudan uyanıp idrara kalkma görülür, şıklığı her geçen gün artar.Özellikle kış mevsiminde ya da soğuğa maruz kalma, üşütme halinde bu şikayetler çoğalır. Sık olarak idrar yollarında iltihaplanma, işeme esnasında yanma hissi, bazen kanama görülür.

Prostat Nedir?

Prostat her erkekte doğuştan itibaren bulunan bir organdır.

Prostat Büyümesi Kanama Yapar mı?

Prostat büyümesi kanama yaparmıProstat büyümesi kanama yaparmı? sorusunun yanında Prostat erkeklerde idrar kesesinin (Mesane) altında yer alır. Idrar kesesinden çıkarak penisin içinden geçip dışarı açılan idrar yolunu (Üretra) çepeçevre sarar. Testislerin içerisinde bulunduğu torbanın (Skrotum) gerisinde, son bagırsağın (Rektum) önünde yer alır. Prostatın görevi meni salgısını yapmaktır. Cinsel ilişki esnasında testislerden gelen sperm hücreleri ile birleşen bu sıvı boşalma anında penisten dışarı atılır. Prostat üreme işlevinde görev meydan mühim bir organdır.

Prostatın diğer organlarda da olduğu benzeri pek çok hastalığı vardır. En sık görülen hastalıkları çocuk erkeklerde Prostat İltihabı (Prostatit), 40 yaşın üzerindeki erkeklerde ise İyi Huylu Prostat Büyümesi (Benign Prostat Hiperplazisi = BPH) ve Prostat Kanseri’dir.

40 yaşın üzerindeki erkeklerde vücudun hormonal balansının değişmesi sonucu prostat bezi içerisinde Adenom denilen iyi huylu bir ur oluşur ve giderek buyur. Büyüme hızı oldukça yavaş olup her erkekte farklıdır. Salgı yapan prostat dokusu azalır ve prostat hacmi artar. Bunun sonucunda, hem bir meni miktarı azalır, hem bir de prostatın içinden geçip dışarı açılan Üretra büyüyen prostatın yaptığı baskı ile daralır ve idrar yapmada güçlük meydana çıkar. Mesane de yukarı kaldırıldığı için tam boşaltılamaz, idrar yapma sonrası içerisinde idrar kalır.

BPH 40 yaşın üstünde giderek yükselen oranlarda görülür. 80 yaşın üzerindeki erkeklerde görülme şıklığı % 80 i bulur. bu sırada, Prostat Kanseri görülme şıklığı da giderek artar. Bu sebeple, 40 yaşından bu yana her erkeğin yılda bir kez, şikayeti olmasa dahi, ürolojik muayene yaptırması gerekir.

BPH Tanisi Nasıl Konur?

Yukarıda anlatılan şikayetleri meydana gelen hasta olanlarda makattan parmak ile yapılan rektal muayene  bagırsağın son kısmının önünde yer alan prostat bezinin büyüklüğü, kıvamı, iyi ya da kötü huylu olup olmadığı anlaşılır. Ayrıca idrar ve kan tahlilleri de yapılmalıdır. Kanda PSA (Prostat Spesifik Antijeni) bakılarak kanser olup olmadığı araştırılır. Ultrasonografi ile prostat hacmi tam anlamıyla ölçülür. Böylelikle büyüme derecesi anlaşılır. Ayrıca, mesanenin tam anlamıyla boşalıp bosalmadigi, böbrekler ve idrar yollarında değişiklik olup olmadığı da saptanır. Detaylı bilgi için tıklayınız.

Etiketler:, , , , ,

Geri Bildirim gönder...

Yorum Yaz

Size En Yakın Doktor – Tedavi Merkezleri & İletişim Formu