Prostat büyümesi bph tedavisi

Ekleyen: Prostat Tedavisi Ekleme Tarihi: . Eklenen Kategori(ler)Uncategorized @tr

Prostat büyümesi bph tedavisi ile ilgili olarak

BPH‘ın açılımı Benign prostatic hyperplasia dır.Erkeklerde zaten yaslandikça prostatda büyür. Bu büyümenin sebebi bilinmemektedir.Ancak büyümesi amaçlı erkeklik hormonlarina ihtiyaci vardir. Genç yaslarda hadim edilmis meydana iştirak eden erkeklerde büyüme gerçeklesmemektedir. 80 yasina iştirak eden anında hemen her erkekte olusur.

Prostat büyürken epitel ve stroma da büyür. Bazen bez pek büyük degildir ve sorun stromadaki kasin, üretrayi ve mesaneyi engellemesinden kaynaklanir

Prostat büyümesi bezin iç kisminda baslar ve genisler, prostatin kapsül denen dis duvarina baski yapar. Büyüme hiç tek zaman prostatin dis kismina tasmaz. Büyümüs prostat kapsül tarafindan sarmalanmis olarak kalir. Hekim tarafindan prostatmasaji yapildiginda sertlikten ziyade lastik benzeri ve yumusak tek duygu verir.

Prostat büyümesi bph tedavisi

Prostat büyümesi bph tedavisi

 

Prostat büyümesi bph tedavisi dısında bakılması gerekenler

Prostat Büyümesi

Ürolojide bu hastaliga “BPH” başka bir deyişle Benign Prostat Hiperplazisi denir. Bu hastalik Ürolojinin lokomotifidir, yasli nüfusun artmasindan dolayi sik karsilasilan ve tedavi edilen hastaligidir. Prostat 40 yasindan ardından büyümeye baslar ve gitgide çepeçevre sardigi dis idrar yöntemini sikistirir, sikistirma neticesi vücuttan atilmasi gerekli olan idrarin vücuttan disari çikisi (idrar yapabilme) zorlasir.

BPH nasil tedavi edilir?

Bekleme:

Hafif ve rahatsiz edici olmayan belirtilerle tedavi yapmadan beklenebilir. BPH’nin prostat kanseri riskini arttirdigina konusunda haber yoktur.

Bekleme boyunca yapilmasi gerekenler nelerdir?
Sivi kisitlamasi: Aksam 7’den hemen ardından sivi alimi kisitlanmalidir.
Alkol kisitlamasi: Alkol idrar yapimini artirir ve prostat bezinde dolgunluk yapabilir.
Egzersiz: Hareketsizlik idrar birikimine ne sebeple olur.
Sicak ortam: Soguk gökyüzü idrar birikmesine ne sebeple olabilmektedir.

Ilaç tedavisi:

Orta siddete civarı meydana iştirak eden BPH’da ilaç tedavisi yapilir.

Alfa blokerler: (Terazosin, Doksazosin, Tamsulosin, Alfuzosin) hipertansiyon amaçlı gelistirilmis, fakat BPH’ya karsi tesiri saptama edilmis ilaçlardir.

Mesane tabani ve prostatta yer alan kaslari gevseterek idrar yapmada kolaylik saglarlar.

Ilaca basladiktan 1-2 zaman içerisinde tesirleri baslar ve BPH’li erkeklerin %75 ‘inde etkili olurlar.

Bas agrisi, halsizlik, yorgunluk, sersemlik, meninin mesaneye kaçmasi benzeri hemen yan etkiler görülebilir.Detaylı bilgi için tıklayınız.

Etiketler:, , , , ,

Geri Bildirim gönder...

Yorum Yaz

Size En Yakın Doktor – Tedavi Merkezleri & İletişim Formu