Prostat Büyümesi Belirtileri Hakkında

Ekleyen: Prostat Tedavisi Ekleme Tarihi: . Eklenen Kategori(ler)Uncategorized @tr

Spermi taşıyan ve besleyen sıvıyı üreten beze prostat denilmektedir. Ayrıca idrarın vücuttan dışarı atılması durumunda da aktif olarak çalışmaktadır. Prostat büyümesi de bu üreme bezinin boyutunun, hacminin büyümesi anlamına gelmektedir. Hemen hemen her erkekte görülebilen bir hastalıktır.

PROSTAT BÜYÜMESİ BELİRTİLERİ

Özellikle 50 yaş üstü erkeklerde büyüme olasılığı daha yüksektir. Gündüzleri sık sık idrara çıkmak, geceleri uykudan uyanarak sürekli idrar yapma isteği, idrarın az ve yavaş akması, idrardan kan gelmesi, ağrılı durumlar idrar yapmakta zorluk prostat büyümesi belirtileri olarak görülmektedir. Bez büyüdükçe idrar kanalına baskı yaptığı için bu tarz sıkıntılarda beraberinde gelmektedir.

İlk başlarda acı vermeden tehlikesiz bir şekilde şişmeye başlayan prostat bezi zaman geçtikçe rahatsızlık verici hale gelmektedir. Prostat büyümesi belirtileri ile karşılaşıldığında mutlaka hastalığın teşhisi için doktorlardan destek alınmalıdır. Her prostat büyümesi prostat kanseri olarak nitelendirilmemektedir. Hatta bu büyüme nedeniyle kanser oluşabilir diye düşünmek doğru değildir.

PROSTAT BÜYÜMESİ NEDENLERİ NELERDİR?

Prostat büyümesi belirtileri yaşayanların en çok merak ettiği konulardan birisi de neden bu hastalığın kendisinde meydana geldiğidir. Tıp dünyasında yapılan araştırmalar neticesinde henüz prostat büyümesinin nedenleri kesinleşmese de risk altında olan kişiler hakkında netlik bulunmaktadır. Örneğin prostat büyümesi belirtileri yaşayan kişiler genel olarak obezite rahatsızlığı ile baş edemeyen ve hızla kilo alan kişilerdir. Kilo faktörü bu hastalık için de ciddi boyutlu bir risktir. Ayrıca yaşlanmaya bağlı olarak prostat büyümesi belirtileri kendini göstermeye başlamaktadır.

Özellikle de 50 ve 60 yaş üstü erkeklerde çok yaygın bir şekilde görülmektedir. Yaşlanmanın etkisi ile testislerin prostat bezinde yaşanan büyümeden sorumlu olduğu bilinmektedir. Testis kanseri yaşayan hastalarda testisleri alındıktan sonra prostat büyümesi gibi bir rahatsızlık kesinlikle görülmemektedir. Bu durumdan da anlaşılıyor ki prostat büyümesini testislerde etkilemektedir. Oran bazında yapılan araştırmalar neticesinde % 90 prostat büyümesi 75-80 yaş aralığında görülmektedir. Erkeklik hormonlarının prostat büyümesi belirtileri konusunda etkili olduğu da görülmektedir.

PROSTAT BÜYÜMESİNİN TEDAVİSİ NASIL OLMAKTADIR?

Prostat büyümesi belirtileri ile karşılaşan her erkek mutlaka uzmana gitmelidir. Erken evrelerde tespit edilmesi sonucunda hastalıktan kurtulma süresi ve tedavi aşaması çok daha kolay olmaktadır. Prostat büyümesini yavaşlatmak adına bazı teknikler uygulanmaktadır. Örneğin mesane egzersizleri yöntemi, bu yöntem sayesinde hasta sık sık idrara çıkmayarak idrarı depolamayı sağlayabilmektedir. Hasta idrar çıkışını düzenleyerek mesane egzersizi yapmaktadır. Bu yöntemin nasıl uygulanması gerektiğini uzman doktorlar hastaya anlatmaktadır. Ayrıca idrar çıkışını düzenlemeye çalışan hastanın zihninin de rahat olması çeşitli egzersizler yapması sağlanmaktadır.

Nefes ve zihin egzersizleri de mesane egzersiz yönteminin birer parçasıdır. Kolay bir şekilde idrar yapılmasını sağlayan ilaçlarda bir diğer tedavi yöntemidir. Yan etkileri olabilmesi adına mutlaka doktora danışılmalı ve doktor kontrolünde kullanılmalıdır. İlaçlarla durdurulması mümkün olmayan hastalar için de cerrahi müdahale yöntemi uygulanmaktadır. Şiddetli belirtiler ile karşı karşıya kalan hastalarda uygulanan prostat büyümesi ameliyatı prostatın büyüklüğüne bağlı olarak değişiklik göstermektedir.

Etiketler:, ,

Geri Bildirim gönder...

Yorum Yaz

Size En Yakın Doktor – Tedavi Merkezleri & İletişim Formu