Prostat Büyümesi Ameliyatı

Ekleyen: Prostat Tedavisi Ekleme Tarihi: . Eklenen Kategori(ler)Uncategorized @tr

Prostat nedir?

Prostat kısaca; her erkekte bulunan mesane çıkışı hizasında olan ve idrar kanalını tamamen saran bir salgı bezi tabakasıdır. Prostat tüm erkeklerin korkulu rüyası haline gelen ve son zamanların en popüler hastalılarından biridir. Özellikle 50 li yaşlarda görülmeye başlanan bu hastalık ilerleyen yaşlarda görülme oranı daha da artmaktadır. Ülkemizde ortalama olarak her üç erkekten birisi prostat tedavisi görmektedir. Prostat tedavisi zamanında tedavi edilmediği zamanlarda prostat büyümesi görülmektedir. Bu nedenle prostat büyümesi ameliyatı olmaları gerekmektedir.

 Prostat Büyümesi Nedir Ve Nasıl Ortaya Çıkmaktadır?

Prostat büyümesi özellikle 55 ve üzeri yaşlarda ortaya çıkmakta olup kesin nedeni henüz belirlenememiştir. Bu nedenle mesanenin altında bulunan idrar yolunu sıkıştırarak ve daraltarak mesanenin iç kısmında görülen büyüme şeklidir. Bu prostat büyümeleri idrarı yapmayı zorlaştırdığı için tek çıkış yolu prostat büyümesi ameliyatı olmaktır. Prostat büyümesi ameliyatı çok gecikilmeden hemen yaptırılmalıdır. Aksi durumlarda mesanedeki idrar tam dışa verilmediği için büyümeler artmakta ve hatta bölgede ciddi şişlikler oluşmaktadır.

 

 Prostat Ve Prostat Büyümesi Belirtileri Nelerdir?

Prostat genelde ileri yaşlarda görülen bir hastalık olmasına rağmen son zamanlarda 30 lu yaşlarda prostat olan erkekler görülmektedir. Yani bu hastalık kısaca çok yayılma göstermektedir. Tedavisi yapılmadığı anda çok hızlı gelişme göstererek sonucu ölümlere kadar gitmektedir. Prostat belirtileri şu şekillerde olmaktadır. Gece idrara kalkma, sık sık idrara kalkma, sıkışma hissi, tuvalete yetişemeden idrarı kaçırma, idrar yapmada zorlanma, idrarın çok az gelmesi, damla damla veya kesik idrar yapma, mesanenin tam boşalmadan sürekli tuvalet isteği, ilerleyen zamanlarda hiç idrar yapamama prostatın en belirgin özellikleridir. Prostat bezi her erkekte bulunan bir bez olup fonksiyonunu yerine getirmektedir. Prostat büyümesi ameliyatı olmamak için daha bu hastalık başlamadan ve ilerlemeden önlemleri almak en doğru seçimdir.

 

 Prostat Büyümesi Tedavisi Ve Prostat Büyümesi Ameliyatı Nedir?

Prostat büyümesi birçok çeşitli şekillerde tedavi edilerek prostat büyümesi ameliyatı olmadan engellenebilmektedir. İlk olarak tedavi gerektirmeyen durumlarda uzman doktorlar tarafından hastanın takibi yapılarak uygulanan tedavi şeklidir. İkinci olarak ise ağız yolu ile yapılan tedavi şeklidir. Ağız yolu ile alınan ilaçlar sayesinde prostat tedavisi uygulanmaktadır. Üçüncü olarak ise minimal invaziv yöntemlerle yapılan tedavi süreçleridir. Prostat büyümesi ameliyatı olmamak için bu tedaviler aksatılmamalıdır. Minimal invaziv yöntemleri ile tedavi en son süreç olup bu yöntemler şu şekillerde hastaya uygulanmaktadır. Mikro dalga sistemi ile müdahale ve prostatta iğne ile yapılan süreçlerdir.

 

Prostat Büyümesi Ameliyatı Ve Süreçleri Nelerdir?

Prostat büyümesi ameliyatında en çok tercih edilen lazer sistemi ile olunan tedavi şeklidir. Lazer tedavileri prostat rahatsızlığından kurtulmak için en ideal yöntemdir. Lazer ışınları ile prostat ameliyatı hastaya ağrı ve acı hissi vermeden kısa sürede yapılmaktadır. Ülkemiz şartlarında prostat büyümesi tedavisi ve ameliyatı devlet tarafından karşılanmakta olup tüm hastalar devlet hastanelerinde bu ameliyatı ücretsiz yaptırmaları olanaklıdır.

Etiketler:, ,

Geri Bildirim gönder...

Yorum Yaz

Size En Yakın Doktor – Tedavi Merkezleri & İletişim Formu