Prostat büyüme sınırı

Ekleyen: Prostat Tedavisi Ekleme Tarihi: . Eklenen Kategori(ler)Uncategorized @tr

Prostat büyüme sınırı ile ilgili bulgular Prostat degerleri, erkeklerde var meydana gelen üreme sisteminin tek organi ile alakalıdır. Isimi geçtiğimiz sistemin parçasi meydana gelen organ mesanin aşağı tarafinda, bagirsaklarin ön kisminda yer almaktadir. Bu organin basit görevi sperm hücrelerini koruyarak kalitelerini arttirmak meydana gelen siviyi üretmektir.

Üretilen sivinin spermlerin kalitesini arttirdigi benzeri sperm hücresinin korunmasini saglamaktir. Bu organin mühim tek görevi ek olarak bulunmaktadir. O da sfinkster isimi verilen kaslari yöneterek mesane kısmının agiz kismini kapamak ve disari idrar kaçirilmasini önlemektir. Prostat tek dis salgi bezi olarak vazife yapmaktadir. Bu organin içerisinde çinko orani fazla meydana gelen tek sıvı yer alır. Çinko yeteri kadar düzeylerde olmadigi süre yerine getirilmesi gerekli olan mühim görevlerde aksama olmaktadir. Erkeklerde yasin ilerlemesi ile prostatta hacimce büyüme görülür. Soylu sorun bu organin hacminde olusan artma degildir, testlerde normal araliklarda seyretmeyen degerlerdir. Bu degerlerden biri PSA olarak kisaltilan prostat spesifik antijen düzeyi ifadesidir. Organda yer alan epitel hücresinin ürettigi seminal sıvısinda protein yapili tek çesit enzim yer alır. PSA degeri normal meydana gelen kisilerde prostat içindeki serum sivisinda tek sürü düsük düzeyde yer alır. Fakat kanin içerisinde yer alan normal degerlerin disina çikmasi prostatta hastalik olusumunu gösterir. PSA olarak isimlendirilen degerin düzeyi normalde 4 ng /ml nin altinda olmalidir. Eger ki deger düzeyi belirtilen miktarin ek olarak üst seviyelerinde olursa bu durum hastalik habercisi olarak nitelendirilir. Prostat organinda kanser olusumunun risk düzeyi PSA degerinin normal olup olmamasina baglidir. Beckman Couiter degeri saglik degerlendirilme asamasinda göz önüne alinan tek diger degerdir.

Prostat büyüme sınırı

Prostat büyüme sınırı

Prostat büyüme sınırı dısında da

Prostata Ne ? Meydana Gelen Sebepler

Prostat her erkekte idrar torbasinin çikisinda yer alan ve yetiskin ve genç erkeklerde 15-25 gr agirliginda meydana gelen tek salgi bezidir. Prostat salgiladigi maddeler açisindan aslinda erkekler için mühim tek yapidir. Içinde meni olarak bilinen madde geçer ve bu geçis sirasinda meni içinde yer alan spermlerin gelismesini ve kalitesini artiran maddeleri bu meniye katar. Bu yüzden prostat genç sahibi olunmasi açisindan oldukça mühimdir. Bununla birlikte dogrudan dogruya cinsel aktivite ile rastgele tek iliskisi bulunmamaktadir.

Detaylı bilgi için tıklayınız.

 

Etiketler:, , , , ,

Geri Bildirim gönder...

Yorum Yaz

Size En Yakın Doktor – Tedavi Merkezleri & İletişim Formu