Prostat Belirtileri

Ekleyen: Andromed Ekleme Tarihi: . Eklenen Kategori(ler)Blog

Prostat belirtileri hemen hemen her hastalıkta olduğu gibi prostat hastalığının da öne çıkan bazı gözlemlenebilen belirtileri ortay çıkabilmektedir. Prostatın bulunmakta olduğu konum itibariyle diğer bir ifade ile idrar kesesinin tam çıkış noktasında, ağzında veyahutta boynunda olarak belirtilen, içinden idrara kanalının geçmekte olduğu bir bölge olması nedeniyle büyüme gösteren prostat içerisinden geçmekte olan idrar kanalını, diğer bir deyiş ile kamışın içerisinden devam etmekte olan idrar kanalını sıkıştırarak daraltmaktadır ve bu durum neticesinde de idrar yapmaya ait olan belirtiler ile kendisini göstermekte olan bir sağlık problemidir.

Prostat Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Prostat hastalığının belirtileri evrensel olarak, prostat bezinin idrara kanalına ve bununla birlikte mesaneye yakın mesafede bulunuyor olması nedeniyle idrara çıkma sorunları olarak nitelendirilebilir. Bu nedenle prostat hastalığının belirtileri, aşağı idrar kanalı enfeksiyonu belirtileri ile benzerlik göstermektedir. Tek takım olan erkeklerde gözlemlenebilir nitelikte olan prostat hastalığının belirtileri ortaya çıkmamakta ya da bu belirtiler hissedilir nitelikte olmayan hafif belirtiler olarak varlık gösterebilir. Prostat hastalığının belirtileri arasında ortaya çıkabilecek en risk arz eden komplikasyon, idrar kanalının tıkanmasına yol açarak vücuttan uzaklaştırılmasına engelleyici bir rol üstlenmesidir. Böyle bir durumda hiç zaman kaybedilmeden uzman doktora gidilmesi son derece önemlidir. Prostat hastalığının belirtileri “depolama” ve “boşaltma” olarak iki kategoriye ayrılabilmektedir.

Prostatın Boşaltma İle İlgili Olan Belirtileri

Prostat hastalığının belirtileri diğer bir ifade ile prostatın boşaltma ile ilgili olan belirtileri arasındaki bulgular;

İdrarın mevcut olup olmaması ile ilgili şüphe yaşamak, İdrar yapma esnasında güçlük yaşamak, zayıf veya kesintili olarak gerçekleşen idrar akışı, idrar yapmaya başlamakta güçlük çekmek, idrara çıkılmasının hemen sonrasında idrar akıntısı görülmesi, idrara çıkılmasının hemen sonrasında tekrar idrara çıkma ihtiyacının ortaya çıkması.

İdrar Depolama İle İlgili Olan Belirtiler

Prostat hastalığının belirtileri arasında idrar depolama ile ilgili bulgular; Her 1-2 saatte tek olarak artış gösteren idrara çıkış sıklığı, idrarı tutma konusunda güçlük yaşamak, geceleri sıklıkla idrara çıkmak, idrarın yapılması sırasında yanma ve ağrı hissi. Yukarıda belirtilen ya da benzer özellik gösteren belirtilerin görülmesi durumunda, idrar kanalının tıkalı olması nedeni ile idrara çıkamama probleminin yaşanması, idrarın kana karışması, idrar kaçırma gibi olumsuz durumların ortaya çıkabilmesine sebebiyet verebileceğinin söz konusu olması nedeniyle mümkün olan en kısa süre içerisinde bir uzman doktora gidilmesi, sağlık açısından büyük bir önem teşkil eder.

Prostat Nedir?

Prostat sebepleri nedir konusu öncesinde prostatın ne olduğunun öğrenilmesi son derece yararlı olacaktır. Genellikle prostat hastalığı anlamında kullanılsa da Prostat, tek başına bir sağlık problemi değildir. Erkeklerin üreme sistemlerinin bir parçası olan prostat, boyutsal ve biçim bakımından ceviz ile benzerlik gösteren küçük boyutlu bir salgı bezidir. Prostat idrar torbasının alt kısmında ve kalın bağırsağın yani rektumun önünde bulunmaktadır. Üretra olarak bilinmesi ile birlikte idrarın idrar torbasından taşınmasında görev alan idrar yolunun başlangıç bölümünü kalın bir yüzük biçiminde sarmakta olan prostat salgı bezinin görevi, meniyi meydana getiren sıvının %20 kadarlık olan kısmının salgılanması ve spermin dışarı atılmasıdır. Prostat hastalıkları temel olarak prostat iltihaplanması ve prostatın büyümesi olarak iki farklı biçimde görülmektedir.

Prostat Sebepleri

Prostat sebepleri bir başka deyişle prostat hastalığının nedenleri tam olarak bilinmemektedir. Ancak Prostat büyümesi olarak ortaya çıkan prostat sebepleri bilinmese de çoğunlukla 40 yaşın üzerindeki erkeklerde görülür. Bu nedenle prostat sebepleri arasında en önemli etken yaşın ilerlemesi ve ilerleyen yaş ile birlikte ortaya çıkan hormonal değişiklikler prostat sebepleri olarak değerlendirilir. Her ne kadar prostat sebepleri arasında hormonal değişimler başlı çekiyor gibi görünse de genetik faktörler de prostat sebepleri arasında önemli bir yere sahiptir. Prostat sebepleri ile ilgili olarak yapılan araştırma neticesinde 60 yaşındaki erkeklerin yaklaşık olarak %50’sinde iyi huylu olarak tabir edilen prostat büyümesi görülürken, 80 yaşındaki erkeklerde ise bu hastalığın görülme oranı %90 seviyelerine kadar çıkmaktadır. Prostat hastalığı ve tedavisi hakkında çok daha detaylı bilgi için iletişim formu doldurabilirsiniz.

 

Etiketler:, , ,

Geri Bildirim gönder...

Yorum Yaz

Size En Yakın Doktor – Tedavi Merkezleri & İletişim Formu