Prostat Ameliyatı Kaç Saat Sürer?

Ekleyen: Andromed Ekleme Tarihi: . Eklenen Kategori(ler)Blog

Prostat Ameliyatı Kaç Saat Sürer? Sorusu ile ilgili olarak prostat problemleri erkekler için son derece zorlayıcı olan rahatsızlıklardandır. Prostatta oluşan rahatsızlıklardan en sık görülenleri prostat büyümesi, iltihaplanması ve kanseridir. Her farklı rahatsızlık için farklı bir tedavi yöntemi uygulanmaktadır. En sık rastlanan prostat rahatsızlığı prostat büyümesidir. Erkeklerde birçok soruna neden olan prostat büyümesinin sebepleri kişiye bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Tüm bu rahatsızlıklar çözüm yolu değişiklik göstermektedir. Bazı durumlarda prostat büyümesinin sebepleri tespiti hastanın ameliyat olmasını gerektirebilmektedir. Peki, prostat ameliyatı kaç saat sürmektedir? Prostat ameliyatının kaç saat sürdüğü hastanın durumuna ve uygulanan ameliyat biçimine bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Fakat problemsiz ve ortalama bir prostat ameliyatı kapalı bir şekilde yapıldığında 1 ile 2 saat arasında sürmektedir. Hastanede yatış süresi ise 2 güne kadar çıkabilmektedir.

Prostat Büyümesinin Sebepleri Nelerdir?

Prostatta meydana gelen en yaygın rahatsızlık prostat büyümesidir. Birçok erkekte görülebilen prostat büyümesinin sebepleri arasında yer alan ilk unsur yaştır. Yaş ilerledikçe bu tarz problemlerin oluşması normaldir. Yaşa bağlı olarak oluşan prostat büyümesinin sebepleri içerisinde yer alan en önemli etken ise hormonlardır. Kadın ve erkeklerde sürekli değişen hormonlar prostat büyümesinin sebepleri arasında yer almaktadır. İdrar yapımı sırasında ayakta durmak prostat büyümesinin sebepleri arasında yer almamaktadır. Bu inanış yaygın olarak görülen fakat yanlış olan prostat büyümesinin sebepleri inanışlarından bir tanesidir.

Prostat Ameliyatı Kapalı Nedir?

Prostat Ameliyatı Kaç Saat Sürer

Prostatta meydana gelen problemlerde genellikle prostat ameliyatı kapalı şekilde yapılmaktadır. Klasik yöntemlerden biri olan prostat ameliyatı kapalı olacak şekilde hala bazı sağlık kuruluşları tarafından yapılmaktadır. Hastanelerde yapılan prostat ameliyatı kapalı bir şekilde yapıldığında herhangi bir kesi açılmayacaktır. Yalnızca özel aletler kullanılan prostat ameliyatı kapalı olarak yapıldığında hastanın iyileşme süreci çok daha hızlı olmaktadır. Bu noktada prostat ameliyatı kapalı mı yoksa lazer ile mi yapılacak ona karar verilmelidir. Hastanın durumu ve doktorun tavsiyeleri prostat ameliyatı kapalı mı yoksa diğer şekillerde mi yapılacak net bir şekilde belirleyecektir. Bu tedavi biçiminde ilk olarak ilaç tedavisi uygulanmakta ve tedavi sürecinde bir gelişme yaşanmaz ise ameliyat kararı alınmaktadır. Bu tedavi yönteminde hedef normalden fazla büyük olan prostatın bir kısmının alınması ve hastanın şikayetlerinin azaltılmasıdır.

Lazerle Prostat Ameliyatı Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

Prostat ameliyatlarında kapalı olandan sonra kullanılan bir diğer yaygın yöntem Greenlight lazerle prostat ameliyatıdır. Bu tedavi yöntemi diğer tüm ameliyat biçimlerine oranla daha güvenilir ve sağlıklıdır. Yan etki görülme ihtimali oldukça azdır. Bu yöntemin uygunluğu birçok hasta için geçerlidir. Hastada muayene sonrası lazerle prostat ameliyatı yapılıp yapılamayacağı belirlenmekte ve ona göre bir yöntem izlenmektedir. Bu tedavi yönteminin en büyük avantajı operasyonun kısa sürmesi ve hastanın günlük hayata geçiş sürecinin diğer ameliyatlara oranla daha hızlı olmasıdır. Bu yöntemle yapılan lazerle prostat ameliyatı sonrası bazı noktalara dikkat edilmesi gerekmektedir. En problemsiz yöntemlerden biri olan Greenlight lazerle prostat ameliyatı sonrası dikkat edilmesi gereken ilk nokta kabızlıktır. Kabızlık yaygın olarak görülen bir lazerle prostat ameliyatı sonrası problemidir. Bu noktada lazerle prostat ameliyatı sonrası beslenmeye dikkat edilmeli ve bol lifli yiyecekler tüketilmelidir. Bir diğer lazerle prostat ameliyatı sonrası dikkat edilmesi gereken unsuru ise cinsel ilişkidir. Bu durumda lazerle prostat ameliyatı sonrası belirli bir süre cinsel ilişkiye girilmesi tavsiye edilmemektedir. Önemli tedavi yöntemlerinden biri olan lazerle prostat ameliyatı sonrası dönem ile ilgili çok daha detaylı bilgi için http://www.prostattedavisi.com.tr adresinin ziyaret edilmesi gerekmektedir. Prostatla ilgili her türlü sorunun cevabını o siteden kolaylıkla bulabilirsiniz.

 

Etiketler:, , ,

Geri Bildirim gönder...

Yorum Yaz

Size En Yakın Doktor – Tedavi Merkezleri & İletişim Formu