Normal İşlerime Ne Zaman Geri Dönebilirim

Ekleyen: Andromed Ltd. Ekleme Tarihi: . Eklenen Kategori(ler)Sıkça Sorulan Sorular

Normal işlerime ne zaman geri dönebilirim?  sorusunun cevabı Hastaların çoğunluğu, normal işlerine birkaç gün içinde geri dönebilmektedir. Yorucu işlere iki hafta içinde başlanabilir. Üroloğunuz sizinle bunu ve özel durumunuzu muayeneniz sırasında konuşacaktır.

Normal işlerime ne zaman geri dönebilirim?

Normal İşlerime Ne Zaman Geri Dönebilirim? sualinin yaninda

Prostat Nedir, Vücudumuzun Neresinde Bulunur?

Prostat erkelerde yer alan, mesane çıkışında, dış idrar kanalının (üretra) etrafını saran, 15-20 gr ağırlığında, spermi besleyici sıvı salgilahemen yan, bez yapısında bir organdır.

BPH Nedir?

Benign (sıkı huylu) prostat hiperplazisi (hücre çoğalması), prostat hücresinin kanserlesmeden, sıkı huylu çoğalması, hacmen büyümesi duru mudur. 45-50 yaş sonrasında meydana çıkabilir.

Her BPH Hastası Operasyon Edilir mi?

Uygun süre aralıkları ile takip etme, ilaç benzeri seçenekler mevcuttur.

Cerrahi İyileştirme Alternatifleri Nelerdir ?

Açık ve kapalı cerrahi şeklinde ayrılabilir. Her 2 cerrahi tipinde de prostatin iç kısmı alınır, dış kısmı kalır.

Açık cerrahi 150 gr üstündeki prostatlar amaçlı düşünülür. Göbek altından kesi ile girilerek uygulanır.

Kapalı cerrahi ise idrar yapılan delikten, kalem genişliğinde, endoskopik cihazlar ile girilerek uygulanan cerrahidir. Bedende kesi ya da dikiş olmaz.

Normal İşlerime Ne Zaman Geri Dönebilirim?

Kapali Prostat Ameliyatı Ne Şekillerde Yapılır?

En yaygın uygulanan, standartlasmis, başarısı malum yöntem TUR (trans üretral rezeksiyon) yoludur. Prostatin küçük parçalar şeklinde kesilerek çıkarılması yoludur. Hemen Yan etkilerini kısmen giderecek TUR metotları de mevcuttur.

Eşdeğer tesire sahip muadil yöntem lazer yoludur.

Yukardaki ameliyatlara eşdeğer olamamakla beraber, prostatin ısıtılması ve büzüşmesi esasına dayanan yöntemler, prostatin bulunduğu idrar kanalı içerisine takılan stentler, prostatin idrar kanalı dışına yanlara kaldırılması benzeri işlemler mevcuttur.

Prostat hastalığı yaş grubunun ileri olması, bu matemde ek sağlık problemlerinin sık bulunması nedeni ile ve TUR yönteminde kullanılan solusyonun özelliğinden dolayı bilhassa, ameliyatın uzunca sürdüğü kocaman prostatlarda, su zehirlenmesi oluşması, kanama pek olabilmesi benzeri hemen yan tesirlerin bulunmasından dolayı, aynı başarılı neticesi yakalayabilecek, başka, hemen yan tesirleri ek olarak az meydana gelen iyileştirme metotları araştırılmış ve arastirilmaktadir. Lazer prostatektomi, hemen yan tesiri ek olarak az, kıyaslanabilir etkinlikte iyileştirme yöntemi olarak belirmiştir. Detayli haber için tıklayınız.

 

Etiketler:, ,

Geri Bildirim gönder...

Size En Yakın Doktor – Tedavi Merkezleri & İletişim Formu