Normal işlerime ne zaman geri dönebilirim?

Ekleyen: Andromed Ltd. Ekleme Tarihi: . Eklenen Kategori(ler)Sıkça Sorulan Sorular

Normal işlerime ne zaman geri dönebilirim?  sorusunun cevabı Hastaların çoğunluğu, normal işlerine birkaç gün içinde geri dönebilmektedir. Yorucu işlere iki hafta içinde başlanabilir. Üroloğunuz sizinle bunu ve özel durumunuzu muayeneniz sırasında konuşacaktır.

Normal işlerime ne zaman geri dönebilirim?

Normal islerime ne zaman geriye dönebilirim? sualinin yaninda

Prostat nedir, vücudumuzun nere zesinde bulunur?

Prostat erkelerde yer alan, mesane çikisinda, dis idrar kanalinin (üretra) etrafini saran, 15-20 gr agirliginda, spermi besleyici sivi salgilahemen yan, bez yapisinda bir organdir.

BPH nedir?

Benign (sıkı huylu) prostat hiperplazisi (hücre çogalmasi), prostat hücresinin kanserlesmeden, sıkı huylu çogalmasi, hacmen büyümesi durumudur. 45-50 yas sonrasinda meydana çikabilir.

Her BPH hastasi operasyon edilir mi?

Uygun süre araliklari ile takip etme, ilaç benzeri seçenekler mevcuttur.

Cerrahi iyileştirme alternatifleri nelerdir ?

Açik ve kapali cerrahi seklinde ayrilabilir. Her 2 cerrahi tipinde de prostatin iç kismi alinir, dis kismi kalir.

Açik cerrahi 150 gr üstündeki prostatlar amaçlı düsünülür. Göbek altindan kesi ile girilerek uygulanir.

Kapali cerrahi ise idrar yapilan delikten, kalem genisliginde, endoskopik cihazlar ile girilerek uygulanan cerrahidir. Bedende kesi ya da dikis olmaz.

Normal işlerime ne zaman geri dönebilirim?

Kapali prostat ameliyati ne sekillerde yapilir ?

En yaygin uygulanan, standartlasmis, basarisi malum yöntem TUR (trans üretral rezeksiyon) yoludur. Prostatin küçük parçalar şeklinde kesilerek çikarilmasi yoludur. Hemen Yan etkilerini kismen giderecek TUR metotları de mevcuttur.

Esdeger tesire sahip muadil yöntem lazer yoludur.

Yukardaki ameliyatlara esdeger olamamakla beraber, prostatin isitilmasi ve büzüsmesi esasina dayanan yöntemler, prostatin bulundugu idrar kanali içerisine takilan stentler, prostatin idrar kanali disina yanlara kaldirilmasi benzeri islemler mevcuttur.

Prostat hastaligi yas grubunun ileri olmasi, bu matemde ek saglik problemlerinin sik bulunmasi nedeni ile ve TUR yönteminde kullanilan solusyonun özelliginden dolayi bilhassa, ameliyatin uzunca sürdügü kocaman prostatlarda, su zehirlenmesi olusmasi, kanama pek olabilmesi benzeri hemen yan tesirlerin bulunmasindan dolayi, ayni basarili neticesi yakalayabilecek, baska, hemen yan tesirleri ek olarak az meydana gelen iyileştirme metotları arastirilmis ve arastirilmaktadir. Lazer prostatektomi, hemen yan tesiri ek olarak az, kiyaslanabilir etkinlikte iyileştirme yöntemi olarak belirmistir.Detayli haber için tiklayiniz.

 

Etiketler:, ,

Geri Bildirim gönder...

Size En Yakın Doktor – Tedavi Merkezleri & İletişim Formu