Mesane Taşı Nedir?

Ekleyen: Prostat Tedavisi Ekleme Tarihi: . Eklenen Kategori(ler)Uncategorized @tr

Mesane Taşı Nedir? Sorusu ile ilgili olarak idrar yolu enfeksiyonlarında olduğu gibi mesane taşları da genellikle mesanenin tam olarak boşaltılamamasından kaynaklanmakta olup BPH’nin başlıca semptomlarından birisidir. Mesane taşları, mesane içerisindeki idrarın yüksek konsantrasyonda olması durumunda minerallerin oluşturduğu topaklardır. Bunun sonucunda  idrarda bulunan mineraller kristalleşmeye başlar. Oluşan bu taşlar şunlara sebep olabilmektedir: Mesane Taşı Nedir?

  • İleri derecede enfeksiyonlar
  • İdrarda kan
  • Mesanenin tahriş olması
  • İdrar akışının tıkanması

Hangi Yaşlarda Görülür?

Son Zamanlarda mesane taslari çoğunlukla 50 yasin üzerindeki erkeklerde görülmektedir. Ayrica gelismekte durumda olan ülkelerde düsük protein, yüksek karbonhidratli diyet ve süregen dehidratasyon (vücudun uzunca süre susuz kalmasi) çocuklarda amonyumürat taslarinin olusmasina ne sebeple olabilmektedir

Tanısı Nedir?

Mesane tasi çogunlukla tikanmaya bagli idrar yapamama belirtileri bulunan hasta olanlarda rastlantisal olarak saptanir. Taslar tek ya da bir sürü sayida olabilmektedir. Doğruca karin grafisi, ultrasonografi, ilaçli böbrek filmi ve bilgisayarli tomografi tasin saptanmasinda kullanilan görüntüleme yöntemleridir.

Sistoskopi (kapali yolla alt idrar yolunun ve mesanenin gözlenmesi) tam için bazen gerekebilir ve mesane tasinin sebebinin belirlenip en uygun tedavi planinin yapilmasinda yardimcidir.

Belirtileri Nelerdir?

ekrarlayan idrar yolu enfeksiyonlari sik görülür ve ayni sürede bir risk faktörüdür. Taslar iseme ile atilabilen taslar olabilecegi benzeri, idrar yolunda tikanma yaparak hastanin idrarini yapamamasina da ne sebeple olabilirler. Idrar yaparken yanma, idrarda kan, göbek alti alanda agri siklikla mesane taslarina eslik eden belirtilerdir.

Risk Faktörleri Nelerdir?

Mesane tasinin olusmasinda, mesane çikiminda tikaniklik, sinirsel iseme bozukluklari, üreyi parçalayan mikroorganizmalarla olusan süregen bakteriüri (uzunca süre idrarda bakteri görülmesi), yabanci cisimler, mesane divertikülü (balonlasmasi) ve nadiren de böbrekten düsen taslar risk faktörleridir. Ayrica bazi bölgelerde yetersiz ve yanlis beslenme de çocuklarda mesane tasi olusumuna ne sebeple olabilmektedir.

Tedavi Yöntemi

Mesane tasi tedavisinde etki hastayi tassiz hale getirmektir, fakat ayni sürede varsa idrar yolundaki tikaniklik nedenini ortadan kaldirmak amaciyla girisimler de yapilabilir. Bunun için hastanin vaziyetine göre kapali ya da açik ameliyatlar yapilmaktadir. Kapali ameliyatlar hastanin alt idrar yolundan girilerek gerçeklestirilir ve tasin alinmasinin başka bir deyişle sira tas olusumuna ne sebeple durumda olan mesane çikimindaki hastaliklar da (örnegin prostat büyümesi, idrar yolunda darlik benzeri) düzeltilebilir.

Mesane Taşı Nedir? Sorusu ile ve Prostat ile ilgili olarak detaylı bilgi için http://www.prostattedavisi.com.tr/iletisim/ adresinden bize ulaşabilirsiniz.

Etiketler:, , ,

Geri Bildirim gönder...

Yorum Yaz

Size En Yakın Doktor – Tedavi Merkezleri & İletişim Formu