Mesane ve Böbrekte Oluşan Hasarlar

Ekleyen: Prostat Tedavisi Ekleme Tarihi: . Eklenen Kategori(ler)Uncategorized @tr

Mesane ve Böbrekte Oluşan Hasarlar ile ilgili olarak şayet mesane tamamen boşaltılmazsa, genişleme ve dayanıklılığında azalma meydana gelebilir. Bu durum, mesane kas çeperinin, normal kasılma yeteneğini kaybetmesine ve böylelikle mesanenin tamamen boşalmasının güçleşmesine neden olabilmektedir. BPH’den kaynaklı idrar retansiyonu da ayrıca mesane üzerinde basınç oluşturabilmekte ve dolayısıyla böreklere hasar verebilmektedir. Bunun yanı sıra, mesanede oluşmaya başlayan enfeksiyonlar böbreklerinize yayılarak burada hasara neden olabilir.
Mesane ve Böbrekte Oluşan Hasarlar

Mesane Taşı Nasıl Düşürülür?

1. Mesane taşı boyutuna yönelik kendiliğinden düşebilir. Mesane taşları ve boyutları büyük farklılıklar gösterebilir. Bir mercimek büyüklüğünde olabilecekken küçük bir portakal büyüklüğünde de olabilmektedir. Eğer idrar borusunda bir tıkanıklık yoksa 0.5 cm’den küçük meydana gelen taşlar kendiliğinden düşebilirler. Bu taşların düşmesi amaçlı bol su içilmelidir.

2. Eğer bu yeteri kadar değilse doktor gözetiminde kanal genişletici ya da prostat hastalığında verilen idrar borusu genişletici ilaçlar kullanılabilir. Taşın çıkış noktası idrar deligidir. Halk arasında söylendiği gibi anüsten çıkması olası değildir.

3. 0.5 cm’den ek olarak büyük taşlar kendiliğinden idrar borusundan ek olarak büyük olabilecekleri amaçlı düşemez. Eğer taş, uygulanan tedaviye rağmen düsmüyorsa, düşmeyecek boyutlarda ise, ve idrar yolunda idrarın akmasını engelleyecek tam bir blok oluşturuyorsa, tekrarlayıcı idrar yolu enfeksiyonuna yol açıyorsa, böbreklerde hasara yol açmışsa girişimsel tedaviler lazımdır. Önceleri, bu taşlar amaçlı açık cerrahi yapılırken artık son zamanlarda minimal invaziv girişimler diye adlandırılan yeni yaklaşım mevcuttur.

4. Bu girişimlerde amaç en kısa zamanda hastalığın ortadan kaldırılması ve hastanın en erken dönemde gündelik hayatına dönmesini sağlamaktır. Minimal invaziv girişimlerde hasta kişi erken dönemde normal yaşamına döner. Taşın kırılması ya da endoskopik yöntemlerle alınması olası değilse, başka bir deyişle taş 3 cm’den büyükse cerrahi müdahaleyle taşların alınması uyumlu olacaktır.

Mesane Taşı Tedavisi

Çapi 5 mm altında meydana gelen taşların düşme olasılığı yüksek olduğundan böbrek fonksiyonunun vaziyetine ve eşlik eden anatomik sorun olup olmamasına bağlı olarak izlemle taşın düşmesi beklenebilir.

Mesane Taşı Kırma Yöntemleri

Vücut dışından şok dalgası oluşturup,odaklandığı noktadaki taşı (örneğin böbrekteki) kırma esasına dayanır. Kırılan parçaların kendiliğinden düşmesi beklenir. Genel Anestezi altında ya da anestezisiz uygulanabilir. Ciltte kesi oluşturulmaz.

Mesane ve Böbrekte Oluşan Hasarlar veya Prostat tedavisi ile ilgili olarak bilgi almak için http://www.prostattedavisi.com.tr/iletisim/ adresinden bize ulaşabilirsiniz.

Etiketler:, , , ,

Geri Bildirim gönder...

Yorum Yaz

Size En Yakın Doktor – Tedavi Merkezleri & İletişim Formu