Mesane ve Böbrekte Oluşan Hasarlar

Ekleyen: Prostat Tedavisi Ekleme Tarihi: . Eklenen Kategori(ler)Uncategorized @tr

Mesane ve Böbrekte Oluşan Hasarlar ile ilgili olarak şayet mesane tamamen boşaltılmazsa, genişleme ve dayanıklılığında azalma meydana gelebilir. Bu durum, mesane kas çeperinin, normal kasılma yeteneğini kaybetmesine ve böylelikle mesanenin tamamen boşalmasının güçleşmesine neden olabilmektedir. BPH’den kaynaklı idrar retansiyonu da ayrıca mesane üzerinde basınç oluşturabilmekte ve dolayısıyla böreklere hasar verebilmektedir. Bunun yanı sıra, mesanede oluşmaya başlayan enfeksiyonlar böbreklerinize yayılarak burada hasara neden olabilir. Mesane ve Böbrekte Oluşan Hasarlar

Mesane Taşı Nasıl Düşürülür?

1. Mesane tasi boyutuna yönelik kendiliginden düsebilir. Mesane taslari ve boyutlari büyük farkliliklar gösterebilir. Bir mercimek büklügünde olabilecekken küçük bir portakal büyüklügünde de olabilmektedir. Eger idrar borusunda bir tikaniklik yoksa 0.5 cm’den küçük meydana gelen taslar kendiliginden düsebilirler. Bu taslarin düsmesi amaçlı bol su içilmelidir.

2. Eger bu yeteri kadar degilse doktor gözetiminde kanal genisletici ya da prostat hastaliginda verilen idrar borusu genisletici ilaçlar kullanilabilir. Tasin çikis noktasi idrar deligidir. Halk arasinda söylendigi gibi anüsten çikmasi olası degildir.

3. 0.5 cm’den ek olarak büyük taslar kendiliginden idrar borusundan ek olarak büyük olabilecekleri amaçlı düsemez. Eger tas, uygulanan tedaviye ragmen düsmüyorsa, düsmeyecek boyutlarda ise, ve idrar yolunda idrarin akmasini engelleyecek tam bir blok olusturuyorsa, tekrarlayici idrar yolu enfeksiyonuna yol açiyorsa, böbreklerde hasara yol açmissa girisimsel tedaviler lazımdır. Önceleri, bu taslar amaçlı açik cerrahi yapilirken artik son zamanlarda minimal invaziv girisimler diye adlandirilan yeni yaklasim mevcuttur.

4. Bu girisimlerde amaç en kisa zamanda hastaligin ortadan kaldirilmasi ve hastanin en erken dönemde gündelik hayatina dönmesini saglamaktir. Minimal invaziv girisimlerde hasta kişi erken dönemde normal yasamina döner. Tasin kirilmasi ya da endoskopik yöntemlerle alinmasi olası degilse, başka bir deyişle tas 3 cm’den büyükse cerrahi müdahaleyle taslarin alinmasi uyumlu olacaktir.

Mesane Taşı Tedavisi

Çapi 5 mm altinda meydana gelen taslarin düsme olasılığı yüksek oldugundan böbrek fonksiyonunun vaziyetine ve eslik eden anatomik sorun olup olmamasina bagli olarak izlemle tasin düsmesi beklenebilir.

Mesane Taşı Kırma Yöntemleri

Vücut disindan sok dalgasi olusturup,odaklandigi noktadaki tasi (örnegin böbrekteki) kirma esasina dayanir. Kirilan parçalarin kendiliginden düsmesi beklenir. Genel Anestezi altinda ya da anestezisiz uygulanabilir. Ciltte kesi olusturulmaz.

Mesane ve Böbrekte Oluşan Hasarlar veya Prostat tedavisi ile ilgili olarak bilgi almak için http://www.prostattedavisi.com.tr/iletisim/ adresinden bize ulaşabilirsiniz.

Etiketler:, , , ,

Geri Bildirim gönder...

Yorum Yaz

Size En Yakın Doktor – Tedavi Merkezleri & İletişim Formu