Lazer ile Prostat Ameliyatı

Ekleyen: Prostat Tedavisi Ekleme Tarihi: . Eklenen Kategori(ler)Uncategorized @tr

Prostat yalnızca erkeklerde bulunan bir organdır. İdrar kesesinin en alt kısmında yer almaktadır. İdrar ve cinsel ilişki sonrası meninin vücuttan atılmasını sağlama görevini yerine getirmektedir. 40 yaşın üzerinde olan bazı erkeklerde prostat büyümesi yaşanmaktadır. Prostat bezinin büyümesi ile beraber bazı şikâyetlerde belirmeye başlamaktadır.

En sık yaşanılan şikâyet idrar yaparken yaşanan ağrı ya da sık sık idrara çıkma durumlarıdır. Hatta bazı hastalar idrarını kaçırma gibi olumsuz durumlarda yaşamaktadır. Hastanın şikâyeti çok yüksek boyutlarda değilse ilaç tedavisi uygulanmaktadır. İlaçların yeterli gelmediği durumlarda cerrahi müdahalelere gerek duyulmaktadır. Lazer ile prostat ameliyatı günümüzde en çok uygulanan yöntemlerdendir.

LAZER PROSTAT AMELİYATI NEDİR VE NASIL UYGULANIR?

Bu cerrahi müdahale ile hastada olumlu sonuçlar meydana gelmektedir. Yeşil ışık ameliyatı olarak da bilinen lazer ile prostat ameliyatı lazer ile prostatın buharlaştırılmasını kapsamaktadır. Operasyon süresi de nekahet dönemi de çok kısadır. Hatta ayaktan uygulanabilecek bir tedavi şeklidir. Prostat büyümesi fazla olmayan hastalar hastanede yatmadan bile taburcu edilebilmektedir. Lokal, spinal ya da genel anestezi ile yapılabilen lazer ile prostat ameliyatı ek avantajları olan bir yöntemdir.

LAZER PROSTAT AMELİYATININ AVANTAJLARI NELERDİR?

Kısa sürede etkili ve kalıcı bir çözüm sunmaktadır. Minimum travmalı girişimsel bir yöntem olması da hasta için iyi bir avantajdır. Kanda absorbe olması sebebiyle lazer dalgası böylesine özel hale gelmektedir. Hücrelerde hızlı bir emilim sağladığı için lazer ile prostat ameliyatı büyümüş olan prostatı buharlaştırır. Prostatın etrafında yer alan ince alanı onararak kanamayı engellemektedir.

LAZER İLE PROSTAT AMELİYATININ RİSKLERİ NELERDİR?

Çok büyük prostatlara bu yöntemler uygulandığında prostat tam olarak yok edilemez. Kısa süre sonra şikâyetler yeniden başlayabilir, lazer ile prostat ameliyatı boş yere yapılmış olur. Yetenekli ve deneyimli cerrahların eline kendinizi teslim etmek çok daha doğru olacaktır. Prostat büyümesinden kurtulmak için doğru doktorun seçilmesi hastalıktan uzun süre kurtulmak demektir.

LAZER İLE PROSTAT AMELİYATI KİMLERE UYGULANABİLİR?

İdrar tıkanıklığı yaşayacak kadar prostatı büyüyen her hasta, ürolog cerrahları tarafından cerrahi müdahale yapılması öngörülen her hasta, idrar kesesi boyunda daralma yaşayan her hasta ve ilaç tedavilerinin başarısız olduğu her hasta lazer ile prostat ameliyatı olabilmektedir.

PROSTAT BÜYÜMESİ YAŞAYAN HASTALAR NELERE DİKKAT ETMELİDİR?

Her hastalıkta olduğu gibi prostat büyümesinde de erken teşhis çok çok önemlidir. Ayrıca hekimin teşhis ve uygulayacağı tedavide önemlidir. Bu nedenle prostat büyümesi belirtileri yaşayan her hasta mutlaka deneyimli uzman doktorların eline kendini teslim etmeli ve gerekli testlerin yapılmasını sağlamalıdır.

AMELİYAT SONRASI HASTALAR NELERE DİKKAT ETMELİDİR?

Hastalar kesinlikle sert yerlere oturmamalıdır. Kanama durumların olmaması için iki ay boyunca hastalar kendilerine dikkat etmelidir. Kabızlık sorununa karşı önlem almalıdırlar. 1 ay boyunca cinsel ilişkiden uzak durmalıdırlar. Gün içinde mutlaka 3 litre sıvı tüketmeleri gerekmektedir.

Etiketler:, ,

Geri Bildirim gönder...

Yorum Yaz

Size En Yakın Doktor – Tedavi Merkezleri & İletişim Formu