İyi Huylu Prostatik Hiperplazi’nin BPH Semptomları

Ekleyen: Prostat Tedavisi Ekleme Tarihi: . Eklenen Kategori(ler)Uncategorized @tr

İyi Huylu Prostatik Hiperplazi’nin BPH Semptomları ile ilgili olarak Prostat erkek üreme sisteminin bir parçası durumunda olan ;  tabanı mesane boynunun alt bölümüne yerleşik tepesi ise distale doğru posterior üretrayı çepeçevre sararak uzanan, biçim olarak kestaneye benzer bir organdır.

İyi Huylu Prostatik Hiperplazi’nin BPH Semptomlarıİyi Huylu Prostatik Hiperplazi Nedir?

Erkeklerin büyük çoğunluğunda yaşın ilerlemesiyle birlikte prostat bezinde büyüme görülmektedir. İşte bu rahatsızlığa iyi huylu prostatik hiperplazi (BPH) adı verilir. Mayo Clinic uzmanlarının teorisine göre erkeklerde yaşlanmayla birlikte hormon dengesindeki değişimlerin bir sonucu olarak prostat bezi büyümektedir. Bu sorunun tedavi edilmediği durumda, BHP mesane, idrar yolu ya da böbrek sorunlarına davetiye çıkarabilir.
BPH’nin komplikasyonları ciddi olabilmekle birlikte BPH bir prostat kanseri değildir. BPH’nin bulunması, sizin yüksek prostat kanseri riski taşıdığınız anlamına gelmemektedir. BPH ile birlikte prostat dokusundaki büyüme, idrar yolunun etrafındaki bir doku halkası olan iç prostatın çevresinde başlamakta ve bu büyüme içeriye doğru devam etmektedir. Buna karşın, prostat kanseri ise prostatın dış kısmında büyümeye başlayarak dışarı doğru gelişme göstermektedir.

Prostat Büyümesi Nasıl Anlaşılır?

sualine şu yanıtları sunmak mümkündür; Prostat büyümesi genellikle idrar yapılmasını zorlaştırmakta ve ileri evrede da engellemektedir. Prostat büyümesi iyi huylu ise yalnızca idrar yapma konusunda sıkıntılara ne sebeple olmaktadır. İdrar torbasını çevreleyen bezdeki ufacık bir büyüme dahi idrar yapılması konusunda bir takım nedenlere yol açmaktadır.

Prostat büyümesi daha da büyümüşse idrar kesesinin önünde ciddi bir engel olabilmektedir. Keseye baskı yapan prostat idrar yapılmasını engellemektedir.’Prostat büyümesi ne türlü anlaşılır?’ sorusunu soranlar ve hakikaten prostat büyümesi bulunanlar bir sürü sık idrara çıkmaktadırlar. da var. Birey hem bir gece hem bir de gündüz sıklıkla idrara çıkma isteği hissediyor. Bazı vaziyetlerde tuvalete yetişemeden idrar kaçırma da gerçekleşebiliyor. İdrarın kesik olarak gelmesi ve idrara başlamada güçlük de prostat büyümesinin bulguları arasında gösteriliyor. İdrar inceliyor ve bazen bireyler hiç idrara çıkamıyor. PAS adı verilen testle bireyde prostat büyümesi olup meydana gelmediği kolaylıkla anlaşılıyor.

İyi Huylu Prostatik Hiperplazi’nin BPH Semptomları ve prostat büyümesi ile ilgili bilgi almak için http://www.prostattedavisi.com.tr/iletisim/ adresinden bize ulaşabilirsiniz.

Etiketler:, ,

Geri Bildirim gönder...

Yorum Yaz

Size En Yakın Doktor – Tedavi Merkezleri & İletişim Formu