İyi huylu prostat büyümesi

Ekleyen: Prostat Tedavisi Ekleme Tarihi: . Eklenen Kategori(ler)Uncategorized @tr

İyi huylu prostat büyümesi nedir?

Prostat nasil bir organdir ?

Prostat adam üreme sisteminin bir parçasi meydana gelen ; tabani mesane boynunun alt kismina oturmus tepesi ise distale dogru posterior üretrayi çepeçevre sararak uzanan, sekil olarak kestaneye benzer bir organdir. Normal bir eriskinde aşağı yukarı prostat agirligi 20 gramdir. Prostat histopatolojik olarak glandüler epitelial elemanlar ve fibromüsküler stromadan olusmaktadir.Vesicula seminalisin salgisi ile beraber prostat salgisi, semen sivisinin %80 ini olusturmak tadir.
Çesitli siniflamalar yapilmis olmasina karsin McNeal tarafindan yapilan siniflamaya yönelik prostat dokusunun glandüler elemanlari santral zon,periferik zon ve transisyonel zon ; non-glandüler elemanlari ise anterior fibromüsküler stroma ve preprostatik sfinkter olarak gruplan dirilmistir.Çogunlukla benign prostatik hiperplazi transisyonel zondan köken alirken prostat kanserleri çogunlukla periferik zondan köken almaktadir.

Prostat hastaliklari kabaca Bening prostat hiperplazisi, prostat kanseri ve ve prostatiler olarak degerlendirilebilir.

İyi huylu prostat büyümesi

İyi huylu prostat büyümesi

İyi huylu prostat büyümesi dışında önemli konular da vardır bunlara mutlaka göz atmalısınız.

Sıkı huylu prostat büyümesi (BPH) nedir ve nasil ortaya çıkar ?

BPH temel olarak prostat dokusundaki malign olmayan büyümeyi ifade etmektedir.BPH histopatolojik bir tani olup buradaki prostat büyümesine ne sebeple meydana gelen soylu durum epitelial ve stromal elemanlarin hiperplazisidir(hücresel sayi artisi).
Normalde prostat dokusunun boyutunda puberteye civarı bir degisiklik olmazken pubertede hizli bir büyüme egrisi gözlenir ve sonrasinda bir daha bu büyüme yavaslar.40 yasindan ardından iki. bir büyüme egrisi baslar ve yas ilerledikçe BPH patolojik tablosunun görülme riski yükselir.

Prostattaki bu yasla beraber yükselen büyüme insidansinin sebebi tam bilinmesede bir takim teoriler bulunmaktadir.Örnegin bir takim arastirmacilar prostat dokusu içerisinde yüksek östrojen seviyelerinin büyümeden sorumlu mediatörler ve hücreleri aktive edip protat büyümesine ne sebeple oldugunu ifade ederken ; bazilarida yükselen özgür testesteron (DHT) seviyelerinin prostatik dokudaki büyüme hücrelerini tetikleyerek volüm artisina ne sebeple oldugunu ifade etmektedir.Gerek puberteye civarı gerekse de testisleri alinmis kisilerde sonrasinda prostatik dokuda büyümenin olmamasi bu iki hormonal teorinin hakliligini desteklemektedir.Detaylı bilgi için tıklayınız.

Etiketler:, , ,

Geri Bildirim gönder...

Yorum Yaz

Size En Yakın Doktor – Tedavi Merkezleri & İletişim Formu