İdrarda Kan Görülmesi ya da Renk veya Kokunun Farklı Olması

Ekleyen: Prostat Tedavisi Ekleme Tarihi: . Eklenen Kategori(ler)Uncategorized @tr

İdrarda Kan Görülmesi ya da Renk veya Kokunun Farklı Olması ile ilgili olarak idrar retansiyonu (idrarın içeride kalması) idrarın daha koyu renkte ve alışılmışın dışında bir kokuda olmasına neden olabilir. İdrarın kötü kokması, genellikle idrar yolu enfeksiyonuna ait (UTI) bir emaredir. İdrarda kan görülmesi ya da diğer adıyla hematüri, büyüyen prostat bezlerinden birisinin yüzeyindeki damarların genişlemesi sonucunda ortaya çıkabilir. İdrardaki kanın gözle görülebilecek ölçüde olması, gross hematüri olarak adlandırılır. Eğer idrarınızda kan görüyorsanız, vakit kaybetmeden doktora gidiniz.

İdrarda Kan Görülmesi ya da Renk veya Kokunun Farklı Olması

İyi Huylu Prostat Büyümesi Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Prostat büyümesi tedavi edilmediği ve ihmal edildiği taktirde üriner retansiyon adı verilen tamamıyla idrar yapamama durumu ortaya çıkabilir. Bu vaziyette mesanenin sonda ile boşaltılması gereken olabilir. Prostat hastalığı tedavi edilmediğinde mesanede kanamalar, idrarda kan görülmesi oluşabilir, mesane duvarında zayıflama ve mesane içerisinde taşlar görülebilmektedir. İdrar yolu enfeksiyonları ve böbrek hasarı ortaya çıkabilir.

Prostat büyümesinde tedaviye başlamak amaçlı hastanın semptomları mühimdir. Hastayı tuvalete bağımlı hayata sürükleyici hayat kalitesini düşürücü semptomlar ortaya çıktığında ya da var meydana gelen bu semptomlar kötüleşmeye başladığında (idrar tıkanıklığı, idrar yolu enfeksiyonu, böbrek yetmezliği, mesane taşları ve idrarda kan görülmesi) hastada iyi huylu prostat büyümesinin artık tedavi edilmesi gereken aşamalara geldiği onay edilir.

Bazı hastalarda iyi huylu prostat büyümesine bağlı semptomların gelişimi ve kötüleşmesi ek olarak hızlı olmaktadır. Hangi hastalarda bu tip negatif gelişmelerin olabileceği araştırılmış ve şu neticelere varılmıştır.

Prostat hacmi büyük meydana gelen hastalar (60 gr üzeri prostat)
PSA düzeyi kanser tespit edilmese dahi normalin üstünde meydana gelen hastalar
Prostata bağlı şikayetleri pek meydana gelen hastalar
İdrar yapımı ardından mesanede idrar kalımı pek meydana gelen hastalar
İdrar akış hızı yavaş meydana gelen hastalar
diğerlerine yönelik prostata bağlı meydana gelen semptomların kötüleşmesi tarafından ek olarak risklidir. Bu hastalarda bir an öncesinde tedavi başlatılması önerilmektedir.

İdrarda Kan Görülmesi ya da Renk veya Kokunun Farklı Olması ve PBH konuları hakkında detaylı bilgi almak için http://www.prostattedavisi.com.tr/iletisim/ adresinden bize ulaşabilirsiniz.

Etiketler:, , , ,

Geri Bildirim gönder...

Yorum Yaz

Size En Yakın Doktor – Tedavi Merkezleri & İletişim Formu