İdrar Yolu Enfeksiyonları

Ekleyen: Prostat Tedavisi Ekleme Tarihi: . Eklenen Kategori(ler)Uncategorized @tr

İdrar Yolu Enfeksiyonları ile ilgili olarak idrarın mesaneden tam olarak dışarı atılamaması, mesane içerisinde bakterilerin gelişmesine yol açabilmekte olup bunun neticesinde UTI denilen idrar yolu enfeksiyonları meydana gelebilir. Bu enfeksiyonlar, idrar renginin koyulaşmasına ya da kötü kokulu veya kanlı olmasına yol açabilmektedir. İdrar yolu enfeksiyonlarını sıkça yaşıyorsanız, doktorunuz, prostatın bir kısmını almak üzere cerrahi müdahaleyi önerebilir.

İdrar Yolu Enfeksiyonları

Prostat Kanseri Kimlerde Görülür?

Erkeklerde en sık görülen iç organ kanseri prostattır. 50 yaşın üstündeki erkeklerde akciğer kanserinden sonra en çok öldüren kanser türüdür. 65-75 yaş arasında görülme ihtimali en fazladır ve yaşlı erkeklerin hastalığı diye de bilinir. Belirti vermeyen türü daha yaygındır ve 75 yaşından sonra bu türün görülme sıklığı yüzde 50’nin üzerindedir. Yaş ilerledikçe prostat kanseri riski artmaktadır. Çünkü yapılan araştırmalara göre 65 yaşın üzerindeki kişilerde görülme ihtimali fazladır.

Prostat Kanserinin Nedenleri Nelerdir?

Nedeni tam anlamıyla bilinmemekle beraber hormonların, genetik (aileden gelen) ve çevresel faktörlerin bu hastalığın oluşmasında nedenler meydana geldiği düşünülmektedir. Ergenlikten önce ortaya çıkmadığı için ergenlikten sonra salgılanan hormonlar ve bu kanserin tedavisinde kullanılan hormonların (östrojen gibi) varlığı hormonların bu rahatsızlık üzerinde gösterişli olduğunu göstermektedir.

İdrar Yolu Enfeksiyonları

Prostat kanserli kişilerin birinci derecede akrabalarında da rahatsızlık riskinin arttığı belirlenmiştir. Bu yüzden genetik faktörler de prostat kanserinden sorumlu tutulmaktadır. Amerikalı siyah ırkta, afrika kökenlilerde daha çok görülür ve daha erken yaşta ortaya çıkar. Bu vaziyetin nedeni artık bilinmemektedir. Prostat kanserine sebep olan genleri bulmak için hala çalışmalar devam etmektedir.

Belirli coğrafik yerlerde prostat kanserinin fazladan görülmesi çevresel faktörlerin de rol oynadığını düşündürmektedir. Bilhassa İskandinav ülkelerinde fazladan görülür. Japonya ve bazı asya ülkelerinde daha az görülmektedir. Bu bölgelerden riskli bölgelere göç neticesi rahatsızlık riski artmamış ancak sonraki nesilde arttığı görülmüştür. Bu da çevresel etkinin önemini göstermektedir. Hayvansal yağ içeriği yüksek olan besinlerle beslenmenin de rahatsızlık riskinin arttırdığı düşünülmektedir.

 

Prostat Kanserinin Belirtileri Nelerdir?

Hastalık sinsi seyreden ve yavaş gelişen bir durum olduğundan genelde hastalığın erken çağında belirti vermez. Hastanın da pek şikayeti olmaz. Ama rahatsızlık ilerledikten sonra -genelde idrar yolunun tıkanmasıyla ortaya çıkar- şu bulgular görülür:

idrar yaparken zorlanma,
sık sık idrara çıkma ve gece buna uyanma,
idrarda kan görülmesi.
Bu yukarıdaki bulgular prostatın büyümesi neticesi ortaya çıkar. Tümör yayıldığında ise vücutta ağrı (genelde bel ağrısı) kilo kaybı gibi vaziyetler görülür.

İdrar Yolu Enfeksiyonları veya prostat büyümesi ile ilgili olarak http://www.prostattedavisi.com.tr/iletisim/ adresinden bize ulaşabilir bilgi alabilirsiniz.

 

Etiketler:, , , , ,

Geri Bildirim gönder...

Yorum Yaz

Size En Yakın Doktor – Tedavi Merkezleri & İletişim Formu