İdrar Yapma Güçlüğü

Ekleyen: Prostat Tedavisi Ekleme Tarihi: . Eklenen Kategori(ler)Uncategorized @tr

İdrar Yapma Güçlüğü ile ilgili olarak insanlar için günlük yaşamda en zor durumlardan biri idrar yapamamaktır. Mesane (idrar torbası) günlük sıvı tüketimiyle dolar. Olması Gerektiği Kadar dolduğu süre da sıvıyı vücuttan atmak için beyne sinirlerle mesaj gönderir. Sağlıklı bir birey gün içerisinde dört ile altı kez bu şekilde idrarını boşaltır. İdrar yapamama problemi hayatını sürdüren bireyler ise beynin uyarılmasına rağmen idrarlarını tam anlamıyla boşaltamaz ya da az az boşaltır.İdrar Yapma Güçlüğü

BPH, idrarın yapılmasını güçleştirebilmektedir. İdrar yolu üzerindeki basıncın artması, mesaneden penise giden idrar akışını engelleyebilir. Bu durum, idrarın çıkışını zorlaştırabilmekte ve özellikle idrarın sonunda idrar akışının zayıflamasına veya kesintili olmasına yol açabilmektedir. Bu durum bazen idrarın yavaşça akması olarak isimlendirilir.

Belirtileri Nelerdir?

İdrarını yapmakta güçlük hayatını sürdüren kişilerde çoğunlukla karnın alt bölgesinin gerginleştiği, şiştiği görülür. Bu gergin bölgeye bastırıldığında ağrı duyulabilir. Aynı zamanda idrarı yapamamanın yanında hem az gelmesi aynı zamanda yaptıktan sonra hiç yapmamış gibi bir baskı uygulaması da bu meseleye örnek verilebilir. Bu vaziyette birey mutlaka bir üroloji doktoruna gitmelidir.

Şikayetleri hayatını sürdüren kişiye ‘sonda‘ takılarak rahatlaması sağlanır. ileri ki zamanlarda sebebe yönelik araştırmalar başlar. Çoğunlukla 60’lı yaşlarında meydana gelen kişilerde görülmekle beraber prostat büyümesi, taşa bağlı dış idrar yolu tıkanıklığı, böbrek taşı, alkol, bel soğukluğu, sinir hastalıkları ve üşütme nedenlerine bağlı olabilmektedir.

Prostat Büyümesi Belirtileri Nelerdir?

Prostat büyümesi olarak adlandırılan rahatsızlığın oluşmasının tam sebepleri bilinmiyor. Bu konuda yapılan tetkiklerde yetersiz kalsa da, yaşı ilerleyen anında her erkekte görülen bir sorun meydana geldiği dair birleşiliyor. Buna Bağlı Olarak yaşlanmanın bu problemin ortaya çıkmasında mühim bir etken meydana geldiği düşünülüyor. Testisleri alınmış meydana gelen hastalarda rastlanmayan bir sorun olması da problemin oluşmasında testislerin gösterişli meydana geldiği tezini masaya atmış oluyor. Problemin sebebi her halükarda yaşı ilerleyen bütün erkeklerde bu problemin yaşanacağı ve aşağıdakine benzer prostat bulguları ile karşılaşacağı söyleniyor:

· Sık olarak idrara çıkma gereksinimi hissetme (bilhassa geceleri),

· İdrar yapmaya başladığınız vaziyetlerde zorlanma,

· Mesanenin hiçbir zaman boşalmadığını hissetme,

· İdrar yapma hızının, akışının düşük olması,

· Ani biçimde idrar yapma talebi duyma,

· Damlatma ya da idrar kaçırma benzeri sorunlar yaşama,

· İdrar yaparken ağrı ya da yanma hissetme.

İdrar Yapma Güçlüğü ve prostat hakkında bilgi almak için tıklayınız.

Etiketler:, , ,

Geri Bildirim gönder...

Yorum Yaz

Size En Yakın Doktor – Tedavi Merkezleri & İletişim Formu