İdrar Retansiyonu Nedir?

Ekleyen: Prostat Tedavisi Ekleme Tarihi: . Eklenen Kategori(ler)Uncategorized @tr

İdrar Retansiyonu Nedir? Sorusu ile ilgili olarak eğer idrarınızı hiç yapamıyorsanız, acilen tıbbi yardım almanız oldukça önemlidir. Doktorunuz, idrarı akıtmak amacıyla kateter olarak bilinen bir boruyu mesanenize yerleştirmek zorundadır. BPH şiddetine bağlı olarak doktorunuz, idrar yolunu genişletmek amacıyla büyüyen prostat dokusunun bir kısmını çıkarmak ya da prostattan kesi almak üzere cerrahi tedavi önerebilir. İdrar Retansiyonu Nedir?

Prostat Büyümesinde Tedavi Alternatifleri

Prostat tedavi edilmeye karar verildiği zaman önümüzde farklı tedavi alternatifleri yer alır. Hasta Olanların şikayet vaziyetine yönelik tedavi seçimleri en hafif şikayeti olanlardan en ağır şikayeti olanlara yönelik sıralanır.

1. basamak tedavi: İlk tedavi alternatifi hayatla ilgili bir takım unsurlara uyarı etmek, tutumları alışkanlıkları değiştirmektir. Bunlara örnek olarak su içme alışkanlığının düzenlenmesi, geceleri aşırı miktarda su alımının kısıtlanması, sıhhatli yaşam, spor yapılması, aşırı kilolardan kurtulunması, tuzlu yiyeceklerden vazgeçilmesi örnek gösterilebilir.
2. basamak: Prostat gelişmesini engelleyici ve prostata bağlı meydana çıkan bulguları yok etmek amaçlı bitkisel ilaçları kullanmak (Örnek: Saw Palmetto),
3. basamak: Prostat düz kas dokusunu gevşeten ilaçları kullanmak (Tamsulosin, Alfuzosin, Dokzosin, Terazosin, Silodosin),
4. basamak: Prostatı küçülten ilaçları kullanmak (Finasteride, Dutasteride),
5. basamak: Mesaneyi rahatlatan ilaçları kullanmak (Antikolinerjikler: Tolterodine, Oksibutinine, Solifenasin, Fesoterodine),
6. basamak: Bu ilaçlardan bir ya da bir kaçını kombine olarak kullanmak,
7. basamak: Cerrahi tedavi uygulayarak hastayı semptomlarından kurtarmak olarak sayılabilir.
Tedavi hastanın şikayetine yönelik en hafiften başlanılabilineceği benzeri şikayetlerin aşırı olması halinde en nihai tedavi seçeneği meydana gelen cerrahi tedavide ilk alternatif olarak düşünülebilir. Bilhassa akut retansiyonu meydana gelen hastalarda yani idrar başaramayan hastalarda sonda uygulanması gereken olduğundan cerrahi yollarla tedavi daha akılcı olabilmektedir. Ama prostatı bir sürü büyümüş olsa da şikayeti az meydana gelen hastalarda sadece yaşam standartlarını değiştirmek hastayı rahatlatmak amaçlı yeteri kadar olabilmektedir.

Şikayetleri bir sürü fazla olmayan hastalar yıllık izleme alınır. Yazılı yıllık izlem esnasında hastalara günlük hayatta yapmaları ve kaçınmaları gereken olan vaziyetler anlatılır. Bilhassa bir takım acı baharatlı yiyecekler idrar yapmada zorlanmaya ve prostata bağlı şikayetlerin artmasına ne amaçla olabilmektedir. Spor bilhassa sokak yürümek prostat semptomlarını düzeltmede etkilidir. Alkollü içecekler çoğu zaman prostata ait bulguları kötüleştirirler.

Hastaya itinalı olarak kontrollere gelmesi önerilir. Kontroller esnasında IPSS semptom skor analizi ile hastanın hali değerlendirilir. Semptom skorunda yükselme olması halinde hastaya önümüzdeki tedavi basamağına geçmesi ile ilgili bilgilendirme yapılır. Kontrollerde ve izlemde parmakla rektal muayenede prostatın büyümesi, kıvamı, enfeksyion ve tümöral gelişim olup meydana gelmediği değerlendirilir.

İdrar Retansiyonu ve Prostat büyümesi hakkında detaylı bilgi almak için http://www.prostattedavisi.com.tr/iletisim/ adresini ziyaret ediniz.

Etiketler:, , ,

Geri Bildirim gönder...

Yorum Yaz

Size En Yakın Doktor – Tedavi Merkezleri & İletişim Formu