Hifu Tedavisi

Ekleyen: Andromed Ekleme Tarihi: . Eklenen Kategori(ler)Blog

Hifu tedavisi konusu ile ilgili olarak Hifu tedavisinin tarihi kökeni 1950’li yıllara dayanmaktadır. Bu yıllarda Francis ve William kardeşler ultrasonik dalgaların kullanılması fikrini ilk kez ortaya atmışlardır. Bu anlamdaki ilk çalışmalar Parkinson gibi nörolojik rahatsızlıkların tedavisinde, ekstrakorporeal olarak ultrason kullanımıyla sürdürülmüştür. Ultrason sayesinde küçük lezyonlar oluşturulmuştur. Tümörlerde ışınlama tedavisi deneyleri sonucunda da hifu tedavisi ortaya çıkmıştır. Günümüzde hifu tedavi merkezleri içerisinde hıfu teknolojisi kullanılmaktadır. Bu teknolojinin temeli ise, yüksek şiddete sahip ultrason enerjisinin transdüserlerle ısı üretebilmek adına odaklanmasına dayanır. Prostatik dokulara herhangi bir zarar verilmemektedir.

Hifu TedavisiHifu Tedavisi Amacı

Prostat kanseri tedavisinde kullanılan hıfu teknolojisiyle beraber hastalara hifu tedavisi uygulanmaktadır. Hıfu teknolojisinin prensibinde, transrektal biçimde doku içine yoğun bir enerji depolanması sağlanmaktadır. Buradaki temel amaç ise, tek seansta hassas olarak prostatik dokuyu yok edebilmektir. Günümüzde hifu tedavisi uygulamakta olan ve bu alanda başarılı çalışmalar yapan cerrahlara sahip olan çok sayıda hifu tedavi merkezleri bulunmaktadır. Kaliteli bir sağlık hizmeti alabilmek için daima sağlıkta kaliteye önem veren ve bunu amaç olarak benimseyen hifu tedavi merkezleri tercih edilmesinde fayda vardır. Tedavinin sizin için uygun olup olmadığını anlamak için form doldurup gönderebilirsiniz.

Hifu Tedavisi Termal Etkileri

Hıfu teknolojisinin termal etkileri, ultrason enerjisinin ısıya çevrilmesiyle beraber hücrenin içerisine doğru emilmesiyle alakalıdır. Dokuda meydana gelen ısı derecesi; dokunun şekil, boyut ve termal tepki ile beraber dokunun suyu emme katsayısına bağlı olarak belirlenmektedir. Isı, doku üzerinde bazı biyolojik değişikliklere neden olmaktadır. Bu biyolojik değişiklikler hifu tedavisi sırasında verilen ısı derecesine ve ısı süresine bağlıdır. Isı süresine termal doz da denilmektedir. Belirlenen eşiğin yukarısında termal doz verildiği takdirde, hasarlar meydana gelir. Eşiğin altındaki dozda ise, ani ısı ile neklotik lezyon ve normal hücreler arasında meydana gelen kademeli değişim histolojik örneklerdeki gibi olur. Bu nedenle deneyimli doktorların yer aldığı hifu tedavi merkezleri tercih edilmelidir.

Hifu Tedavisi Nasıl Uygulanır?

Temelinde iki aşama bulunan hıfu tedavisi öncelikle deneyimli doktorların yer aldığı hifu tedavi merkezleri içerisinde uygulanmaktadır. Bu tedavinin ilk aşaması, tedavi edilecek olan bölgenin tanımı, yani intraoperatif tedavidir. İkinci aşama ise, hekim tarafından tanımlanan hıfu robotu ile robotik tedavidir. Ameliyat öncesinde hastanın bir gün önceden hastaneye yatırılması hifu tedavisi için gereklidir. Tedavinin iki saat kadar öncesinde, hifu tedavi merkezleri içerisinde hastalara kolorektal hazırlık için lavman uygulanır. Tedavi öncesi hazırlık aşaması ve tedavi sonrasında dikkat edilmesi gereken noktalar oldukça önemlidir. Daha detaylı bilgi için http://www.hifutedavisi.com/hifu-teknolojisi internet adresini ziyaret edebilirsiniz.

 

Etiketler:, , ,

Geri Bildirim gönder...

Yorum Yaz

Size En Yakın Doktor – Tedavi Merkezleri & İletişim Formu