GreenLight Tedavisinden Sonra Prostat İlaçları Kullanılır mı

Ekleyen: Andromed Ltd. Ekleme Tarihi: . Eklenen Kategori(ler)Sıkça Sorulan Sorular

GreenLight tedavisinden sonra prostat ilaçları kullanılır mı? sorusunun cevabı Doktorunuz, size bu ilaçları ne zaman bırakmanız gerektiğini söyleyecektir.

GreenLight tedavisinden sonra prostat ilaçları kullanılır mı? sorusunun cevabı Doktorunuz, size bu ilaçları ne zaman bırakmanız gerektiğini söyleyecektir.

 

GreenLight tedavisinden sonra prostat ilaçları kullanılır mı? dışında bunlara da göz atmanız önerilir:

Prostat bütün erkeklerde doğuştan bu yana var meydana gelen bir organdır. Idrar torbasının altında koltuk alır. Görevi sperm hücrelerini besleyen bir sıvı üretmektir. Prostatin hacim olarak büyümesi bir hastalık değildir. Eğer prostat idrar yollarında bir daralmaya ne sebeple meydana geliyorsa ya da kontrolsüz bir büyüme var ise bu vaziyette hastalık olarak değerlendirilir ve tedavi edilir.

Prostat Büyümesinde Bulgulara Dikkat!

Prostat büyümesi halinde sık idrara çıkma, gece uykudan idrar amaçlı uyanma, kolay değil idrar çıkarma, yavaş idrar abir takım, idrarını tam bitirememe, idrar kaçırma, idrardan kan gelmesi, idrara anlık sıkışma, kesik kesik idrar çıkarma, çatallı idrar çıkarma benzeri semptomlar olabilmektedir.

Prostat büyümesi ile prostat kanseri aynı şey değildir.

Prostat büyümesi olarak malum hastalık tıp dilinde Benign Prostat Hiperplazisi olarak adlandırılır ve bu sıkı huylu bir hastalıktır. Prostat kanseri ise tamamıyla değişik bir hastalık olup Malign Prostat hastalığı olarak adlandırılır; yani berbat huylu bir hastalıktır. Prostat büyümesi ve prostat kanserinin tedavileri birbirlerinden çok farklıdır.

Prostat Kontrolünde Neler Yapılır?

45 yaşını dolduran her erkeğin yılda bir kere üroloji kontrolüne gitmesi lazımdır. Son Zamanlarda erkeklerde en sık görülen kanser türü meydana gelen prostat kanserinin erken tanısı amaçlı bu çok mühimdir. Yıllık kontrollerde ‘PSA’ işimi verilen bir kan tahlili ve parmakla prostat muayenesi yapılması çok mühimdir. Bunun dışında ek tahlil gerekliliğine sizin şikâyetleriniz, aile hikayeniz benzeri bilgileri değerlendirerek üroloji doktorunuz hüküm verecektir.

PSA Yüksek Çıkarsa Şüphesiz Prostat Kanseri midir?

Hayır. PSA prostat kanserini teşhis edebilmek adına geliştirilmiş bir kan tahlilidir. PSA’nın normal sınırları yaş grupları amaçlı değişkenlik gösterebilir. PSA yüksekliğinin prostat kanseri dışında pek çok sebebi olabilmektedir. Bunların başında ise idrar karayolu enfeksiyonları gelmektedir. PSA’sı yüksek meydana gelen her biri prostat kanseri değildir. Ne var ki eğer PSA değeri yüksek ise bunun kanserden kaynaklanmadığı kesinlikle kanıt edilmelidir. Yıllık ürolog kontrollerinin değişmez parçalarından birisi de bu testin yapılmasıdır. Detaylı bilgi için tıklayınız.

Etiketler:, ,

Geri Bildirim gönder...

Size En Yakın Doktor – Tedavi Merkezleri & İletişim Formu