GreenLight tedavisinden sonra prostat ilaçları kullanılır mı?

Ekleyen: Andromed Ltd. Ekleme Tarihi: . Eklenen Kategori(ler)Sıkça Sorulan Sorular

GreenLight tedavisinden sonra prostat ilaçları kullanılır mı?  sorusunun cevabı Doktorunuz, size bu ilaçları ne zaman bırakmanız gerektiğini söyleyecektir.

GreenLight tedavisinden sonra prostat ilaçları kullanılır mı? sorusunun cevabı Doktorunuz, size bu ilaçları ne zaman bırakmanız gerektiğini söyleyecektir.

 

GreenLight tedavisinden sonra prostat ilaçları kullanılır mı? dısında bunlara da göz atmanız önerilir:

Prostat bütün erkeklerde dogustan bu yana var meydana gelen bir organdir. Idrar torbasinin anında altinda koltuk alir. Görevi sperm hücrelerini besleyen bir sivi üretmektir. Prostatin hacim olarak büyümesi bir hastalik degildir. Eger prostat idrar yollarinda bir daralmaya ne sebeple meydana geliyorsa ya da kontrolsüz bir büyüme var ise bu vaziyette hastalik olarak degerlendirilir ve iyileştirme edilir.

Prostat büyümesinde bulgulara dikkat!

Prostat büyümesi halinde sik idrara çikma, gece uykudan idrar amaçlı uyanma, kolay değil idrar çikarma, yavas idrar abir takım, idrarini tam bitirememe, idrar kaçirma, idrardan kan gelmesi, idrara anlık sikisma, kesik kesik idrar çikarma, çatalli idrar çikarma benzeri semptomlar olabilmektedir.

Prostat büyümesi ile prostat kanseri ayni sey degildir

Prostat büyümesi olarak malum hastalik tip dilinde Benign Prostat Hiperplazisi olarak adlandirilir ve bu sıkı huylu bir hastaliktir. Prostat kanseri ise tamamıyla değişik bir hastalik olup Malign Prostat hastaligi olarak adlandirilir; yani berbat huylu bir hastaliktir. Prostat büyümesi ve prostat kanserinin tedavileri birbirlerinden çok farklidir.

Prostat kontrolünde neler yapilir?

45 yasini dolduran her erkegin yilda bir kere üroloji kontrolüne gitmesi lazımdır. Son Zamanlarda erkeklerde en sik görülen kanser türü meydana gelen prostat kanserinin erken tanisi amaçlı bu çok mühimdir. Yillik kontrollerde ‘PSA’ isimi verilen bir kan tahlili ve parmakla prostat muayenesi yapilmasi çok mühimdir. Bunun disinda ek tahlil gerekliligine sizin sikayetleriniz, aile hikayeniz benzeri bilgileri degerlendirerek üroloji doktorunuz hüküm verecektir.

PSA yüksek çikarsa şüphesiz prostat kanseri midir?

Hayir. PSA prostat kanserini teshis edebilmek adina gelistirilmis bir kan tahlilidir. PSA’nin normal sinirlari yas gruplari amaçlı degiskenlik gösterebilir. PSA yüksekliginin prostat kanseri disinda pekçok sebebi olabilmektedir. Bunlarin basinda ise idrar karayolu enfeksiyonlari gelmektedir. PSA’si yüksek meydana gelen her biri prostat kanseri degildir. Ne var ki eger PSA degeri yüksek ise bunun kanserden kaynaklanmadigi kesinlikle kanıt edilmelidir. Yillik ürolog kontrollerinin degismez parçalarindan birisi de bu testin yapilmasidir.Detaylı bilgi için tıklayınız.

Etiketler:, ,

Geri Bildirim gönder...

Size En Yakın Doktor – Tedavi Merkezleri & İletişim Formu