Greenlight Lazerle Prostat Ameliyatı

Ekleyen: Prostat Tedavisi Ekleme Tarihi: . Eklenen Kategori(ler)Uncategorized @tr

Prostat denilen salgı bezi her erkekte bulunan ve idrar kesesini çevreleyen bir salgı bezidir. Prostat hastalığı denilen patolojik durum ise prostat salgı bezinin büyümesi ile ortaya çıkan bir durumdur. Yaklaşık olarak 60 yaş civarında ortaya çıkan rahatsız edici belirtiler Prostat büyümesidir. Prostat hastalığı denilen belirtileri özetlemek gerekirse;

 

Gece sık sık idrara çıkma, idrarını tam yapamamış olma hissi, idrar akışında azalma, idrar bitimine yakın damla damla idrar gelmesi, mesanenin dolması fakat idrar yapamama durumu i gibi belirtiler prostat büyümesinin nedenleridir. Prostat salgı bezinin büyümesi sonucu uygulanan tedaviler bugüne kadar açık veya kapalı ameliyatlar biçiminde yapılıyordu. Ancak son yıllarda greenlight lazerle prostat ameliyatı ülkemizde de yapılmaya başlandı. Gerek hastalar gerekse hekimlerin de tercih ettiği bu tedavi yöntemidir. Diğer ameliyatlara göre çok daha iyi sonuçlar vermektedir. Greenlight lazerle Prostat ameliyatı yöntemini biraz daha ayrıntılı bir şekilde inceleyelim.

 

 Greenlight lazerle prostat ameliyatı ya da tedavisi nasıl yapılır?

 

Hastanın idrar yoluna sistoskop denilen bir tel ile girilir. BU tel aynı zamanda lazer enerjisi taşır. Bu enerji içeren sistoskop denilen cihaz büyüyen prostat dokusunu tamamen ortadan kaldırır. Bu işlem hastaya uygulandığı andan itibaren hastada var olan prostat hastalığı belirtileri ortadan kaldırır.

 

Greenlight lazerle prostat ameliyatı işlemi nerelerde yapılır?

Bu işlemin uygulanmasının en doğru adresi hastanelerdir. Ancak uygulama kısa süreli ve cerrahi açık ameliyatlara göre daha basit ve kansız bir ameliyat olduğundan tıp merkezlerinde de yapılabilmektedir. Hastalar işlem uygulandıktan birkaç saat sonra evlerine dönebilirler. Ancak çok nadir de olsa hastadan hastaya göre değişiklik görülen durumlarda bir gece hastane ya da tıp merkezinde yatırılabilirler.

 

 Greenlight lazerle prostat ameliyatı sırasında ağrı acı hissedilir mi? Sonda takılması gerekli olur mu?

Bu operasyonun en iyi yanı genel anestezi uygulanmaya gerek kalmadan yapılması. Çok özel istisnalar dışında lokal anestezi ile uygulanan tedavi bu sebepten dolayı risk taşımamaktadır. Bu tedavi uygulamasından sonra genellikle hastaya sonda takılmaz. Ancak yine de hastanın durumu ve hekimin gerekli duyması sonucunda kısa süreliğine sonda takılabilir.

 

 Greenlight lazerle prostat ameliyatı riskleri ve yan etkileri nelerdir?

Bu tedavi yöntemini hastanın tercih etmesi değil de hekimin hastaya tavsiye etmesi ve böyle bir ameliyata hasta ve hekim birlikte karar verirler. Hastaya hekim tarafından bu ameliyat önerilmişse hasta hekimle bu işlemin artılarını eksilerini ayrıntılı bir biçimde sorup öğrenmelidir. Bütün ameliyatlarda olduğu gibi bu ameliyatında bir takım risk ve komplikasyonları vardır. Bu işlem bitiminde en sık görülen yan etkiler ender de olsa

 

1-Kanlı idrar yapma

2-İdrarı varmış gibi sıkışma ve mesanenin kasılması

3-İdrar yaparken yanma gibi şikâyetler ameliyatın yapılmasının ardından görülen ancak kısa sürede ortadan kalkan yan etkilerdir.

Genel cerrahi kapsamında yapılan prostat ameliyatlarında en büyük risk olarak görülen kanama, Greenlight lazerle prostat ameliyatı yönteminde kesinlikle görülmemektedir. Bu durum hem hastanın sağlığı hem de hekimin en çok tercih ettiği tedavi yöntemidir.

Etiketler:, ,

Geri Bildirim gönder...

Yorum Yaz

Size En Yakın Doktor – Tedavi Merkezleri & İletişim Formu