GreenLight Lazer Tedavisi işlemi nasıl yapılır?

Ekleyen: Andromed Ltd. Ekleme Tarihi: . Eklenen Kategori(ler)Sıkça Sorulan Sorular

GreenLight Lazer Tedavisi işlemi nasıl yapılır? sorusunun cevabı İdrar yoluna siGreenLight Lazer Tedavisi işlemi nasıl yapılır?stoskop aracılığıyla küçük bir tel yerleştirilir. Bu tel, büyümüş olan prostat dokusunu yok eden lazer enerjisini taşır. Doğal idrar akışı hemen eski durumuna döner ve idrar yolu belirtileri hastaların çoğunluğunda hızlı bir şekilde kaybolur.

GreenLight Lazer Tedavisi işlemi nasıl yapılır? sorusuna detaylı bakalım

Prostatin degisik dogumsal hastaliklari, akut veya kronik enfeksiyon ve enflamasyonlari yaninda iyi huylu büyümeleri ve kanserleri de görülebilmektedir. Iyi huylu prostat büyümesinin en bariz iki sebebi yaslanma ve erkeklik hormonlaridir. Bununla beraber hangi sebeple olusursa olussun, neticede ya prostat kitlesinin artmasi veya organin içerisinde bulunan kaslarin kasilmasi veya bu ikisinin beraber etki etmesi sonucu olarak dis idrar yolu daralmakta ve hastaliga has sikayetler meydana çikmaktadir.

Öncelikle gündüz ve gece iseme sikliginin artmasina, birdenbire iştirak eden idrara sikisma hissine ve üstelik tuvalete yetisemeyip idrar kaçirmaya yol açabilmekte, ayrica isemenin istendigi anda baslatilamamasina, idrar akimindaki tazyikin düsmesine, kesik kesik idrar inşa etmeye, idrar torbasinin tam anlamıyla bosalmadigi hissine ve şimdi da idrar akiminin birdenbire veya zaman içinde tamamen kesilmesine ne sebeple olabilir.

Tedavi yöntemleri kısacası 4 anne baslikta toplanabilmektedir. Birincisi sikayetlerin bir sürü az oldugu özel vaziyetlerde uygulanabilen tedavisiz yakin gözlem yoludur. Ikincisi çesitli ilaçlarla prostatin küçültülmesi veya kasilmasinin önüne geçilmesiyle idrar sikayetlerinin azaltilmasi yoludur. Üçüncüsü kapali olarak uygulanabilen çesitli cerrahi islemler ve dördüncüsü açik cerrahi ile prostatin çikarilmasidir. Lazer yöntemleri iyi huylu prostat büyümesi hastaliginda uzunca vakitten beri kapali olarak uygulanmakta, başka bir deyişle minimal invaziv cerrahi olarak onay edilmektedirler.

Greenlight lazer cihazi ile prostatin buharlastirilmasi islemi iki pozitif özelligi birlestirir: hem minimum girisimsel bir yöntem olup aynı zamanda kisa zamanda gösterişli çözüm sunan bir yoldur. Trans üretral rezeksiyon (TUR) veya açik prostat ameliyati benzeri tedavi yollarından ek olarak kisa zamanda gösterişli çözüm sunar. Bu lazer dalgasini bu civarı özel yapan ise kanda absorbe olmasidir. Hücre seviyesinde hizli emiliminden dolayi, büyümüs meydana iştirak eden prostat dokusunu buharlastirir ve prostatin etrafini saran ince alani (bir-2 mm derinliginde) kanamayi engelleyerek onarir.

Cerrahi teknik: Sistoskop olarak bilinen kamerali bir aletle idrar yolundan girilir. Idrar yollarinin tümüne, prostata ve idrar torbasinin içerisine bakilir. Ayni alet içinden lazer enejisini (yesil isik) ileten kabloya benzer bir iletken itilir. Prostat dokusuna bu iletken üzerinden lazer enejisi uygulanir ve doku buharlastirilir. Idrar yolu açildiginda buharlastirma yoluna son verilir.Detaylı bilgi için tıklayınız.

Etiketler:, ,

Geri Bildirim gönder...

Size En Yakın Doktor – Tedavi Merkezleri & İletişim Formu