GreenLight Lazer Tedavisi İşlemi Nasıl Yapılır?

Ekleyen: Andromed Ltd. Ekleme Tarihi: . Eklenen Kategori(ler)Sıkça Sorulan Sorular

GreenLight Lazer Tedavisi işlemi nasıl yapılır? sorusunun cevabı İdrar yoluna siGreenLight Lazer Tedavisi işlemi nasıl yapılır?stoskop aracılığıyla küçük bir tel yerleştirilir. Bu tel, büyümüş olan prostat dokusunu yok eden lazer enerjisini taşır. Doğal idrar akışı hemen eski durumuna döner ve idrar yolu belirtileri hastaların çoğunluğunda hızlı bir şekilde kaybolur.

GreenLight Lazer Tedavisi İşlemi Nasıl Yapılır?

GreenLight Lazer Tedavisi işlemi nasıl yapılır? sorusuna detaylı bakalım

ProstatIn değişik doğumsal hastalıkları, akut veya kronik enfeksiyon ve enflamasyonlari yanında iyi huylu büyümeleri ve kanserleri de görülebilmektedir. Iyi huylu prostat büyümesinin en bariz iki sebebi yaşlanma ve erkeklik hormonlaridir. Bununla beraber hangi sebeple oluşursa oluşsun, neticede ya prostat kitlesinin artması veya organın içerisinde bulunan kasların kasılması veya bu ikisinin beraber etki etmesi sonucu olarak dış idrar yolu daralmakta ve hastalığa has şikayetler meydana çıkmaktadır.

Öncelikle gündüz ve gece işeme sıklığının artmasına, birdenbire iştirak eden idrara sıkışma hissine ve üstelik tuvalete yetisemeyip idrar kaçırmaya yol açabilmekte, ayrıca isemenin istendiği anda baslatilamamasina, idrar akimindaki tazyikin düşmesine, kesik kesik idrar inşa etmeye, idrar torbasının tam anlamıyla bosalmadigi hissine ve şimdi da idrar akımının birdenbire veya zaman içinde tamamen kesilmesine ne sebeple olabilir.

Tedavi yöntemleri kısacası 4 anne başlıkta toplanabilmektedir. Birincisi şikayetlerin bir sürü az olduğu özel vaziyetlerde uygulanabilen tedavisiz yakın gözlem yoludur. Ikincisi çeşitli ilaçlarla prostatin küçültülmesi veya kasilmasinin önüne geçilmesiyle idrar şikayetlerinin azaltılması yoludur. Üçüncüsü kapalı olarak uygulanabilen çeşitli cerrahi işlemler ve dördüncüsü açık cerrahi ile prostatin çıkarılmasıdır. Lazer yöntemleri iyi huylu prostat büyümesi hastalığında uzunca vakitten beri kapalı olarak uygulanmakta, başka bir deyişle minimal invaziv cerrahi olarak onay edilmektedirler.

Greenlight lazer cihazı ile prostatin buharlastirilmasi işlemi iki pozitif özelliği birleştirir: hem minimum girişimsel bir yöntem olup aynı zamanda kısa zamanda gösterişli çözüm sunan bir yoldur. Trans üretral rezeksiyon (TUR) veya açık prostat ameliyatı benzeri tedavi yollarından ek olarak kısa zamanda gösterişli çözüm sunar. Bu lazer dalgasını bu civarı özel yapan ise kanda absorbe olmasıdır. Hücre seviyesinde hızlı emiliminden dolayı, büyümüş meydana iştirak eden prostat dokusunu buharlastirir ve prostatin etrafını saran ince alanı (bir-2 mm derinliğinde) kanamayı engelleyerek onarır.

Cerrahi teknik: Sistoskop olarak bilinen kameralı bir aletle idrar yolundan girilir. Idrar yollarının tümüne, prostata ve idrar torbasının içerisine bakılır. Aynı alet içinden lazer enejisini (yeşil ışık) ileten kabloya benzer bir iletken itilir. Prostat dokusuna bu iletken üzerinden lazer enejisi uygulanır ve doku buharlastirilir. Idrar yolu açıldığında buharlaştırma yoluna son verilir. Detaylı bilgi için tıklayınız.

Etiketler:, ,

Geri Bildirim gönder...

Size En Yakın Doktor – Tedavi Merkezleri & İletişim Formu