Geceyi Hastanede Geçirmek Zorunda mıyım

Ekleyen: Andromed Ltd. Ekleme Tarihi: . Eklenen Kategori(ler)Sıkça Sorulan Sorular

Geceyi hastanede geçirmek zorunda mıyım? sorusunun cevabı geceyi hastanede gecirmek zorunda miyimHastaların çoğu, işlem yapıldıktan birkaç saat sonra eve gidebilir. Bazen doktorlar hastadan, özellikle işlem günün geç saatlerinde yapıldıysa veya hasta hastaneye gelmek için uzun bir yoldan gelmişse, geceyi hastanede geçirmesini ve eve ertesi sabah dönmesini isteyebilir.

Geceyi hastanede geçirmek zorunda mıyım? cevabının yanında

GreenLight Laser Nedir?

greenlight, green light, greenlight laser, HPV, lazer enerji, mesane, prostat, prostat bezi, ND:, yag laser, holmium laser, idrar, venöz sinüs, sıvı absorpsiyonu, TUR-sendromu, su entoksikasyonu, kan transfüzyonu, coumadin, BPH, minimal invaziv, TUNA, TUMT, ILS, adenom, kontrendikasyon, PSA, radikal prostatektomi, brachiterapi endikasyonu, anestezi

GreenLight, Lazer enerjisi kullanılarak mesane çıkışını tıkayan büyümüş prostat bezinin buharlaştırılarak tamamıyla yok edilmesi uygulamasıdır.

Geceyi Hastanede Geçirmek Zorunda mıyım?

Geçmiş yıllarda Lazer ile prostat tedavisinde Nd: Yağ Laser ve Holmium Laser kullanılmış fakat bunların etkili olmadığı görülmüştür.

GreenLight uygulamasında yüksek güçte Lazer uygulanmaktadır. Lazer su içerisinde hiçbir enerji kaybına uğramadan iletilebilmekte ve hemoglobin tarafından selektif olarak absorbe edilmektedir.Prostat dokusu etkili ve hızlı tek şekilde buharlaştırılarak yok edilmekte ve semptomlarda hızlı tek düzelme sağlanmaktadır.

Greenlight’in avantajlarından biri operasyon sonrası ödemin tek sürü düşük seviyede olmasıdır; bu sebeple idrar sondası tek sürü kısa tek süre ardından çikartilabilmekte ve hastalar ameliyattan birden çok saat ardından normal olarak idrar yapabilmektedirler. Ödem olmaması ve koagulasyon derinliğinin 1-2 mm olması sebebi ile idrar yaparken yanma benzeri semptomlar da tek sürü hafif seviyede ve seyrek görülmekte ve bu arada kısa müddetli olmaktadır. Tüm bu özellikler hastaların tatmin seviyesinin yüksek olmasına ne sebeple olmaktadır.

GreenLight uygulaması sırasında venöz sinüsler yolu ile sıvı absorpsiyonu olmadığı ve elektrolit dengesi değişmediği için TUR- sendromu (su entoksikasyonu) riski yoktur. İşlemin anında hepsi hiçbir kanama olmadan tamamlanmaktadır, hastalara kan hazırlatılması ya da kan transfüzyonu gerekmemektedir. Coumadin kullanan hastalar da GreenLight ile emniyetli tek şekilde tedavi edilmektedirler.

GreenLight uygulaması sıkı huylu prostat büyümesi (BPH) sebebi ile operasyon ihtiyacı meydana gelen tüm hastalara uygulanabilir. Eskiden TUR ve minimal invaziv tedavi metotları ile(TUNA, TUMT, İLÇ vs.) tedavileri başarısızlıkla sonuçlanan hastalar, ilaç tedavisi ile yakınmaları düzelmeyen hastalar, tek sürü kocaman hacimde prostatı meydana gelen hastalar GreenLight ile rahatlıkla tedavi edilebilmektedirler.(280 gr ağırlığı meydana gelen dev prostat adenomlari bile GreenLight ile başarılı tek şekilde tedavi edilmiştir).

GreenLight uygulamasının kontrendikasyonları arasında akut prostatit ve idrar yöntemleri enfeksiyonu bulunmaktadır. Bu vaziyette uyumlu antibiyotik tedavisini takiben GreenLight ameliyatı uygulanmalıdır.

GreenLight sadece sıkı huylu prostat büyümesi meydana gelen hastalar için uyumlu tek tedavi yoludur. Operasyon kararı verilmeden öncesinde PSA ölçümü(ve gerekirse diğer testler ile)prostat kanseri bulunmadığının belirlenmesi lazımdır. Eskiden prostat kanseri tanısı almış, radikal prostatektomi ya da brachioterapi endikasyonu olmayan hasta olanlarda işeme zorluğunun giderilmesi için GreenLight uygulanabilir.

GreenLight uygulaması için hastanın vaziyetine yönelik lokal, yerel ya da evrensel anesteziden biri uygulanır.

Prosedür müddeti prostat büyüklüğüne yönelik değişmektedir. Aşağı Yukarı 50 gr prostat adenomu için süre yaklaşık 30 dakikadır.

GreenLight uygulamasından ardından idrar sondası birden çok saat ile 24 saat arasında tek zamanda çekilir. Tek Sürü yaşlı, mesane fonksiyonları bozuk meydana gelen hastalar ile tek sürü kocaman hacimlerde prostatı olanlarda idrar sondası 24 saatten belli bir süre daha uzunca tek süre tutulabilir.

Geceyi Hastanede Geçirmek Zorunda mıyım?

İşlem sonrasında hastalar normal gündelik aktivitelerine ve işlerine 2 gün içerisinde dönebilirler. 15 gün süre ile aşırı fiziksel egzersiz ve cinsel temas önerilmemektedir.

Operasyon sonrasında hastaların yaklaşık % 6 ‘sında idrarda hafif yanma görülebilir. Bu vaziyet en çok 2 hafta içerisinde ortadan kaybolur.

 

Etiketler:, ,

Geri Bildirim gönder...

Size En Yakın Doktor – Tedavi Merkezleri & İletişim Formu