Geceyi hastanede geçirmek zorunda mıyım?

Ekleyen: Andromed Ltd. Ekleme Tarihi: . Eklenen Kategori(ler)Sıkça Sorulan Sorular

Geceyi hastanede geçirmek zorunda mıyım? sorusunun cevabı geceyi hastanede gecirmek zorunda miyimHastaların çoğu, işlem yapıldıktan birkaç saat sonra eve gidebilir. Bazen doktorlar hastadan, özellikle işlem günün geç saatlerinde yapıldıysa veya hasta hastaneye gelmek için uzun bir yoldan gelmişse, geceyi hastanede geçirmesini ve eve ertesi sabah dönmesini isteyebilir.

Geceyi hastanede geçirmek zorunda mıyım? cevabının yanında

GreenLight Laser Nedir?

greenlight, green light, greenlight laser, HPV, lazer enerji, mesane, prostat, porstat bezi, ND:, yag laser, holmium laser, idrar, venöz sinüs, sivi absorpsiyonu, TUR-sendromu, su entoksikasyonu, kan transfüzyonu, coumadin, BPH, minimal invaziv, TUNA, TUMT, ILS, adenom, kontrendikasyon, PSA, radikal prostatektomi, brachioterapi endikasyonu, anestezi

GreenLight, Lazer enerjisi kullanilarak mesane çikisini tikayan büyümüs prostat bezinin buharlastirilarak tamamıyla yok edilmesi uygulamasidir.

Geceyi hastanede geçirmek zorunda mıyım?

Geçmis yillarda Lazer ile prostat tedavisinde Nd: Yag Laser ve Holmium Laser kullanilmis fakat bunlarin etkili olmadigi görülmüstür.

GreenLight uygulamasinda yüksek güçte Lazer uygulanmaktadir. Lazer su içerisinde hiçbir enerji kaybina ugramadan iletilebilmekte ve hemoglobin tarafindan selektif olarak absorbe edilmektedir.Prostat dokusu etkili ve hizli tek sekilde buharlastirilarak yok edilmekte ve semptomlarda hizli tek düzelme saglanmaktadir.

Greenlight’in avantajlarindan biri operasyon sonrasi ödemin tek sürü düsük seviyede olmasidir; bu sebeple idrar sondasi tek sürü kisa tek süre ardından çikartilabilmekte ve hastalar ameliyattan birden çok saat ardından normal olarak idrar yapabilmektedirler. Ödem olmamasi ve koagülasyon derinliginin 1-2 mm olmasi sebebi ile idrar yaparken yanma benzeri semptomlar da tek sürü hafif seviyede ve seyrek görülmekte ve bu arada kisa müddetli olmaktadir. Tüm bu özellikler hastalarin tatmin seviyesinin yüksek olmasina ne sebeple olmaktadir.

GreenLight uygulamasi sirasinda venöz sinüsler yolu ile sivi absorpsiyonu olmadigi ve elektrolit dengesi degismedigi için TUR- sendromu (su entoksikasyonu) riski yoktur. Islemin anında hepsi hiçbir kanama olmadan tamamlanmaktadir, hastalara kan hazirlatilmasi ya da kan transfüzyonu gerekmemektedir. Coumadin kullanan hastalar da GreenLight ile emniyetli tek sekilde tedavi edilmektedirler.

GreenLight uygulamasi sıkı huylu prostat büyümesi (BPH) sebebi ile operasyon ihtiyacı meydana gelen tüm hastalara uygulanabilir. Eskiden TUR ve minimal invaziv tedavi metotları ile(TUNA, TUMT, ILC vs.) tedavileri basarisizlikla sonuçlanan hastalar, ilaç tedavisi ile yakinmalari düzelmeyen hastalar, tek sürü kocaman hacimde prostati meydana gelen hastalar GreenLight ile rahatlikla tedavi edilebilmektedirler.(280 gr agirligi meydana gelen dev prostat adenomlari bile GreenLight ile basarili tek sekilde tedavi edilmistir).

GreenLight uygulamasinin kontrendikasyonlari arasinda akut prostatit ve idrar yöntemleri enfeksiyonu bulunmaktadir. Bu vaziyette uyumlu antibiyotik tedavisini takiben GreenLight ameliyatı uygulanmalidir.

GreenLight sadece sıkı huylu prostat büyümesi meydana gelen hastalar için uyumlu tek tedavi yoludur. Operasyon karari verilmeden öncesinde PSA ölçümü(ve gerekirse diger testler ile)prostat kanseri bulunmadiginin belirlenmesi lazımdır. Eskiden prostat kanseri tanisi almis, radikal prostatektomi ya da brachioterapi endikasyonu olmayan hasta olanlarda iseme zorlugunun giderilmesi için GreenLight uygulanabilir.

GreenLight uygulamasi için hastanin vaziyetine yönelik lokal, yerel ya da evrensel anesteziden biri uygulanir.

Prosedür müddeti prostat büyüklügüne yönelik degismektedir. Aşağı Yukarı 50 gr prostat adenomu için süre yaklasik 30 dakikadir.

GreenLight uygulamasindan ardından idrar sondasi birden çok saat ile 24 saat arasinda tek zamanda çekilir. Tek Sürü yasli, mesane fonksiyonlari bozuk meydana gelen hastalar ile tek sürü kocaman hacimlerde prostati olanlarda idrar sondasi 24 saatten belli bir süre daha uzunca tek süre tutulabilir.

Geceyi hastanede geçirmek zorunda mıyım? Islem sonrasinda hastalar normal gündelik aktivitelerine ve islerine 2 gün içerisinde dönebilirler. 15 gün süre ile asiri fiziksel egzersiz ve cinsel temas önerilmemektedir.

Operasyon sonrasinda hastalarin yaklasik % 6 ‘sinda idrarda hafif yanma görülebilir. Bu vaziyet en tek sürü 2 hafta içerisinde ortadan kaybolur.

 

Etiketler:, ,

Geri Bildirim gönder...

Size En Yakın Doktor – Tedavi Merkezleri & İletişim Formu