Cinsel İşlevlerimde Bozulma veya Geriye Boşalma Olur mu?

Ekleyen: Andromed Ltd. Ekleme Tarihi: . Eklenen Kategori(ler)Sıkça Sorulan Sorular

Cinsel işlevlerinde bozulma veya geriye boşalma olur mu? sorusunun cevabı Hastalarda %1’den daha az bir oranda cinsel işlev bozukluğu görülmektedir.  Ancak, hastaların %36’ünde bu işlemden sonra geriye boşalma görülmektedir.

Cinsel işlevlerinde bozulma veya geriye boşalma olur mu? sorusunun yanı sıraCinsel işlevlerimde bozulma veya geriye boşalma olur mu?

Prostat Nedir?

Doğuştan bu yana her erkekte yer alan ve idrar torbasının çıkışını çepeçevre saran bir salgı bezidir. İdrar yollarının savunmasını yapan ve meniye katılan birtakım salgılar üretir. Prostat tespit edecek bir yaştan ardından meydana gelen değil, doğuştan bu yana bütün erkeklerde yer alan bir organdır. Tespit Edecek bir yaştan ardından prostat hormonlardaki değişimin de tesiri ile yavaş yavaş büyümeye başlar; bu büyüme tamamıyla fizyolojiktir. Saçlara ak düşmesi, derinin kırışması benzeri normal yaşamın bir parçasıdır. Prostatin büyümesi amaçlı 2 koşulun bulunması gerekiyor.

1-İnsanın yaşlanması

2-Erkeklik hormonunun olması: Prostat sorunu olabilmesi amaçlı erkeklik hormonunun tespit edecek bir düzeyde olması gerekir. Hadım edilmiş, yumurtalıkları alınmış bir kişinin prostat büyümesi sorunu olmaz.

Prostatın Değişik Türleri Var mı?

Prostatin 3 adet mühim ve birbirinden değişik hastalığı vardır. Bu üç hastalık bu organda çoğunlukla değişik vakitlerde olmakla beraber birbirinden tamamıyla ayrı olup aynı anda ucu ansızın de olabilir.

1- Prostatitler: Prostatin iltihabidir. Ani ve bir sürü şiddetli bir prostat iltihabı olduğunda beşeri hastaneye aceleyle getiren, idrarı yapamaz duruma getiren bir hastalıktır. Ağırlıklı olarak gençlerde görülür ve cinsel yolla bulaşan mikroplarla oluşur. Hijyene uyarı etmemek de prostat iltihabına ne sebeple olabilmektedir. Yüksek ateş ve idrar yapamama benzeri şikâyetlerle başlar ve kişiyi yatağa düşürebilir. Prostat iltihabinin tam anlamıyla tedavi edilmesi pratik değildir, zira bu organın iç kısımlarına antibiyotikler pratik değil geçer ve iltihap bu sebeple kronik (müzmin) duruma gelerek yıllarca sorun yaratabilir. Bu sebeple özellikle cinsel yolla bulaşan hastalıklardan şüphelenildiginde kesinlikle laboratuvar tetkiklerinin yapılması ve doğru tedavi edilmesi gerekir. Doğru tedavi edilmezse yıllarca bu durum sürdürür ve sonucu olarak da kısırlık dahi meydana çıkabilir.

2-Prostatin büyümesi: Büyüyerek etrafında bulunduğu idrar yöntemini sıkılaştırması ve idrar yapmada güçlük oluşmasıdır. Bu durum ileri yaşlarda anında hemen herkeste normal olarak bir miktar görülebilir. Neticede erkeklerin yüzde 10’u hayatlarının tespit edecek bir çağında prostatla alakalı bir meseleden dolayı operasyon olurlar.

Cinsel işlevlerinde bozulma veya geriye boşalma olur mu? sorusundan ziyade

Bu Ameliyatların Riski Nedir?

Tüm operasyonlar tespit edecek oranlarda komplikasyon riski içerir, risksiz operasyon yoktur. Kapalı prostat ameliyatının komplikasyonları açık prostat ameliyatının komplikasyonlarina göre bir sürü daha düşük olup, ehil ellerde komplikasyonlara bir sürü nadir rastlanır. Son Zamanlarda kapalı, açık prostat ameliyatları ve prostat kanseri ameliyatları eskiye göre bir sürü daha hızlı ve düşük risk ile gerçekleştirilebilmektedir.

Prostat Sonrası Bir İktidarsızlık Sorunu Oluşur mu?

Prostat ameliyatı olanlar zaten tespit edecek bir yaşın üzerinde bulunmaktadırlar ve bir de operasyon geçirince iktidarsızlık en azından kendine güvensizlik sonucu meydana çıkabilmektedir. Ayrıca ileri yaş grubundaki şeker, kalp, tansiyon benzeri cinsel gücü etkileyen hususları da göz önünde bulundurmak lazımdır. Kapalı prostat ameliyatı sonrası en çok % 10, açık prostat ameliyatı sonrası %15 civarı iktidarsızlık riski bulunmaktadır. Kanser ameliyatında ise iktidarsızlık riski tatbik edilen tekniğe göre daha çok olabilmektedir. Sınır koruma amaçlı yöntem uygulanması prostat kanseri ameliyatından ardından iktidarsızlık meselesini engelleyebilirse de her kanser vakası bu tekniğin uygulanmasına müsait değildir. Detaylı bilgi için tıklayınız.

 

 

Etiketler:, ,

Geri Bildirim gönder...

Size En Yakın Doktor – Tedavi Merkezleri & İletişim Formu