Bu işlem sonrasında rahatsızlık duyacak mıyım?

Ekleyen: Andromed Ltd. Ekleme Tarihi: . Eklenen Kategori(ler)Sıkça Sorulan Sorular

Bu işlem sonrasında rahatsızlık duyacak mıyım? sorusunun cevabı Hastaların çoğu, bir hafta veya daha uzun süreli hafif yanma gibi hafif bir rahatsızlık hissedebilir. Bu rahatsızlık, hafif ağrı kesici ve enfeksiyon giderici ilaçlarla giderilebilir.

bu islem sonrasinda rahatsizlik duyacak miyim

Bu işlem sonrasında rahatsızlık duyacak mıyım? sorusunun yanında Özellikle her prostat hastaligi tanisi konulmus hastaya yapilabilmesi,BPH tedavisi meydan fakat hemen yan tesirleri sebebiyle tedaviye devam edemeyen ya da yarar göremeyen hasta olanlarda en hizli ve emin yöntem olarak alternatif tedavi sekli olmasi, dahili hastaligi yer meydan hasta olanlarda rahatça uygulanabilmesi, kanama ve komplikasyon riskinin minimuma indirgenmis olmasi,hastaya sonda uygulamasinin gereken olmamasi, hastanede maximum bir zaman kalacak olmasi sebebiyle yöntemi tercih etmekteyiz.

Bu işlem sonrasında rahatsızlık duyacak mıyım? sorusunun bir cevabı da aslında Idrar yapmada zorlanma,geceleri idrara kalkma, zaman içerisinde sık sık idrara gitme ve idrar akim zaafiyeti sikayeti meydana iştirak eden çoğunlukla 40 yasin üzerindeki erkeklerde prostat büyümesi,prostat hastaligi basliyor olabilmektedir. Bu sebeple basvuran hastalara genel tetkikler(Fizik kontrol ,Tam idrar tahlili, PSA -freePSA, Idrar yöntemleri Ultrasonografisi,Üroflowmetri-idrar akim hizi)yapilir.
Idrar zorlugu çeken hastalara idrar yollarinin Ultrasonografisi yapilarak ; patolojik tek sıkıntı olup olmadigi kontrol degerlendirilmelidir. Böbrek,üreter,mesane ve prostat incelemesi yapilmalidir. Burada prostat boyutunun ne civarı oldugu ve idrar yaptiktan ardından mesanede idrar kalip kalmadigi bilhassa bakilmalidir
Üroflowmetri tecrübe et idrar akim hizi ölçer cihazla idrar akim kapasiteleri belirlenmelidir. Bu tetkikler sonucu olarak operasyon olmasi gereken olan gruplar için operasyon tipinin karari verilmelidir.
Bu tetkiklerden en ehemmiyetlisi kuskusuz prostat kanserinin hem tek çabuk teshisine yarayan hem tek de operasyon ile ilgili tercih yaptiran PSA,dene kan testidir. Yalnızca alinan tek kan örneginde bakilabilir ve 2 saat içerisinde sonucu belli olabilir. PSA degerleri normal meydana iştirak eden idrar zorlugu(obstrüksiyon)yasayan hastalara medikal ya da cerrahi yöntemlerden uyumlu olanlar öneri edilip uygulamaya baslanir.
PSA yüksekligi tespit edilen hasta olanlarda akut-kronik prostatit ön tanisi konulanlar antibiyoterapiye alinarak kontrolleri yapilir.
Fizik kontrol de(Rektal Tuse)prostatik nodül tespit edilen ve / ya da PSA yüksekligi meydana iştirak eden ve prostatit tedavisine ragmen PSA yüksekligi düsmeyen hastalara TRUS esliginde prostat biyopsisi uygulamasi yapilir. Biyopsi sonrasi patolojisi BPH ( sıkı huylu prostat büyümesi ) iştirak eden hasta olanlarda eger obstrüksiyon bulgulari varsa yasa-hastanin genel vaziyetine -prostat büyüklügüne bagli olarak açik ya da kapali(TUR)yöntemlerden tercih yapilir.
Prostat biyopsisi sonrasinda prostat tümörü meydana iştirak eden hastalara yasa- biyopsi neticenine -genel hale yönelik cerrahi,radyoterapi ya da hormonoterapi yollarından tercih yapilarak tedaviye baslanir.
PVP ya da (photo-selective vaporization)BPH ‘nin ya da prostat büyümesinin cerrahi tedavisi için gelistirilmis yepyeni tek tekniktir. Greenlight PV adindaki bu sistemde,özel tasarlanmis KTP adinda yüksek tek kuvvet ya da yesil lazer isik kaynagi ve fiber optik ulasim sistemi kullanilmistir. Bu sistemlerin tümü Laserscope tarafindan üretilmis olup Mayo muayenehane arastirmacilari tarafindan kontrol edilmektedir. PVP,BPH tedavisinde TUR(P ) yolunun güvenligi ve garantisiyle minumum hemen yan tesiri meydana iştirak eden isin tedavisini birlestirerek değişik tek tedavi sunar.Hiç tek muayenehane yöntem bu civarı kisa zamanda tedavi imkani sunmamaktadir. Diger BPH tedavi yöntemleri hastanin ya da hekimin yapacagi uzlasmayi gerektirmektedir. PVP’de ise uzlasma degil netice vardir. PVP en az invaziv yöntem olarak aşağı yukarı 20-45 dakikada(prostat büyüklügüne yönelik degisebilir)yapilabilmektedir. Greenlight cerrahi lazer sistemi özel olarak tasarlanmis fiber optik alici tek sistem içinden laser isini uyarilari yollamak için kullanilmaktadir.Bu alici cihaz endoskopik tek imaj altinda standart tek sistoskop içerisine yerlestirilerek kullanilir. Bu isin uyarilari prostatin dokusuna yöneltilerek hızlı ve kibar tek şekilde dokuyu kansiz tek sekilde buharlastirir. Ameliyatın ardindan hastalar post-op dönemi kolayca atlatarak normal vücut fonksiyonlarina gerisinde dönerler ve cinsel performansla ilgili sıkıntı yasamazlar. Greenlight operasyonunun sperm çikisi fonksiyonuna tesiri yoktur.

Bu işlem sonrasında rahatsızlık duyacak mıyım?  olmasının yanısıra Özellikle operasyon müddetinin ya da kan kaybinin tek sürü ehemmiyetli oldugu KALP-DAMAR SISTEMINDEN operasyon olmus meydana iştirak eden ya da BY-PASS li hastalar,KALP YETMEZLIGI,DIABET(seker hastaligi ),HIPERTANSIYON(tansiyon yüksekligi ),ASTIM vb KRONIK AKCIGER HASTALIGI olanlar,KANAMA EGILIMI olanlar ya da ANTIKOAGULAN(kan sulandirici)kullanan hastalar da,cerrahi girisimlerde YOGUN BAKIM GEREKLILIGI MEYDANA IŞTIRAK EDEN hasta olanlarda ,yas sebebiyle operasyon korkusu olanlar,Cinsel aktivitelerinin devam etmesini isteyen ve bu sebeple diger operasyonlari istemeyen hastalar için PVP yöntemi ideal tek yoldur.
Ancak bu yöntemi uygularken hasta seçiçiligine dikkat etmek gerekmektedir. Prostatik büyümenin tümöral olup olmadigi belli olmayan hasta olanlarda yöntemi uygulamanin sakincalari vardir.
Prostat tümörü tanisi konulmus fakat evresi ileri ve/ ya da radikal girisim olamayacak ama idrar zorlugu meydana iştirak eden hasta olanlarda TUR girisimine yönelik ek olarak az zararli, hastanede kalis süresi ek olarak az ve pratik olusu sebebiyle PVP-Greenlight yolunu tercih etmekteyiz.Detaylı bilgi için tıklayınız.

Etiketler:, ,

Geri Bildirim gönder...

Size En Yakın Doktor – Tedavi Merkezleri & İletişim Formu