Bu İşlem Sonrasında Rahatsızlık Duyacak mıyım

Ekleyen: Andromed Ltd. Ekleme Tarihi: . Eklenen Kategori(ler)Sıkça Sorulan Sorular

Bu işlem sonrasında rahatsızlık duyacak mıyım? sorusunun cevabı Hastaların çoğu, bir hafta veya daha uzun süreli hafif yanma gibi hafif bir rahatsızlık hissedebilir. Bu rahatsızlık, hafif ağrı kesici ve enfeksiyon giderici ilaçlarla giderilebilir.

bu islem sonrasinda rahatsizlik duyacak miyim

Bu İşlem Sonrasında Rahatsızlık Duyacak mıyım?

sorusunun yanında Özellikle her prostat hastalığı tanısı konulmuş hastaya yapılabilmesi,BPH tedavisi meydan fakat hemen yan tesirleri sebebiyle tedaviye devam edemeyen ya da yarar göremeyen hasta olanlarda en hızlı ve emin yöntem olarak alternatif tedavi şekli olması, dahili hastalığı yer meydan hasta olanlarda rahatça uygulanabilmesi, kanama ve komplikasyon riskinin minimuma indirgenmiş olması,hastaya sonda uygulamasının gereken olmaması, hastanede maximum bir zaman kalacak olması sebebiyle yöntemi tercih etmekteyiz.

Bu İşlem Sonrasında Rahatsızlık Duyacak mıyım?

sorusunun bir cevabı da aslında Idrar yapmada zorlanma,geceleri idrara kalkma, zaman içerisinde sık sık idrara gitme ve idrar akım zaafiyeti şikayeti meydana iştirak eden çoğunlukla 40 yasin üzerindeki erkeklerde prostat büyümesi,prostat hastalığı başlıyor olabilmektedir. Bu sebeple başvuran hastalara genel tetkikler(Fizik kontrol ,Tam idrar tahlili, PSA -freePSA, Idrar yöntemleri Ultrasonografisi,Üroflowmetri-idrar akım hızı)yapılır.

İdrar zorluğu çeken hastalara idrar yollarının Ultrasonografisi yapılarak ; patolojik tek sıkıntı olup olmadığı kontrol değerlendirilmelidir. Böbrek,üreter,mesane ve prostat incelemesi yapılmalıdır. Burada prostat boyutunun ne civarı olduğu ve idrar yaptıktan ardından mesanede idrar kalıp kalmadığı bilhassa bakilmalidirÜroflowmetri tecrübe et idrar akım hızı ölçer cihazla idrar akım kapasiteleri belirlenmelidir. Bu tetkikler sonucu olarak operasyon olması gereken olan gruplar için operasyon tipinin kararı verilmelidir.Bu tetkiklerden en ehemmiyetlisi kuşkusuz prostat kanserinin hem tek çabuk teşhisine yarayan hem tek de operasyon ile ilgili tercih yaptıran PSA,dene kan testidir. Yalnızca alınan tek kan örneğinde bakılabilir ve 2 saat içerisinde sonucu belli olabilir.

PSA değerleri normal meydana iştirak eden idrar zorluğu(obstrüksiyon)yaşayan hastalara medikal ya da cerrahi yöntemlerden uyumlu olanlar öneri edilip uygulamaya başlanır.PSA yüksekliği tespit edilen hasta olanlarda akut-kronik prostatit on tanısı konulanlar antibiyoterapiye alınarak kontrolleri yapılır.Fizik kontrol de(Rektal Tuşe)prostatik nodül tespit edilen ve / ya da PSA yüksekliği meydana iştirak eden ve prostatit tedavisine rağmen PSA yüksekliği düşmeyen hastalara TRUS eşliğinde prostat biyopsisi uygulaması yapılır. Biyopsi sonrası patolojisi BPH ( sıkı huylu prostat büyümesi ) iştirak eden hasta olanlarda eğer obstrüksiyon bulguları varsa yasa-hastanın genel vaziyetine -prostat büyüklüğüne bağlı olarak açık ya da kapalı(TUR)yöntemlerden tercih yapılır.Prostat biyopsisi sonrasında prostat tümörü meydana iştirak eden hastalara yasa- biyopsi neticesine -genel hale yönelik cerrahi,radyoterapi ya da hormonoterapi yollarından tercih yapılarak tedaviye başlanır.PVP ya da (photo-selective vaporization)BPH ‘nin ya da prostat büyümesinin cerrahi tedavisi için geliştirilmiş yepyeni tek tekniktir.

Greenlight PV adındaki bu sistemde,özel tasarlanmış KTP adında yüksek tek kuvvet ya da yeşil lazer ışık kaynağı ve fiber optik ulaşım sistemi kullanılmıştır. Bu sistemlerin tümü Laserscope tarafından üretilmiş olup Mayo muayenehane araştırmacıları tarafından kontrol edilmektedir. PVP,BPH tedavisinde TUR(P) yolunun güvenliği ve garantisiyle minumum hemen yan tesiri meydana iştirak eden işin tedavisini birleştirerek değişik tek tedavi sunar.Hiç tek muayenehane yöntem bu civarı kısa zamanda tedavi imkanı sunmamaktadır. Diğer BPH tedavi yöntemleri hastanın ya da hekimin yapacağı uzlaşmayı gerektirmektedir. PVP’de ise uzlaşma değil netice vardır. PVP en az invaziv yöntem olarak aşağı yukarı 20-45 dakikada(prostat büyüklüğüne yönelik değişebilir)yapılabilmektedir.

Greenlight cerrahi lazer sistemi özel olarak tasarlanmış fiber optik alıcı tek sistem içinden laser işini uyarıları yollamak için kullanılmaktadır.Bu alıcı cihaz endoskopik tek imaj altında standart tek sistoskop içerisine yerleştirilerek kullanılır. Bu işin uyarıları prostatin dokusuna yöneltilerek hızlı ve kibar tek şekilde dokuyu kansız tek şekilde buharlastirir. Ameliyatın ardından hastalar post-op dönemi kolayca atlatarak normal vücut fonksiyonlarına gerisinde dönerler ve cinsel performansla ilgili sıkıntı yaşamazlar. Greenlight operasyonunun sperm çıkışı fonksiyonuna tesiri yoktur.

Bu işlem sonrasında rahatsızlık duyacak mıyım? olmasının yanı sıra Özellikle operasyon müddetinin ya da kan kaybının tek sürü ehemmiyetli olduğu KALP-DAMAR SİSTEMINDEN operasyon olmuş meydana iştirak eden ya da BY-PASS li hastalar, KALP YETMEZLİĞİ, DİYABET(şeker hastalığı ), HIPERTANSIYON(tansiyon yüksekliği ), ASTIM vb KRONIK AKCİĞER HASTALIĞI olanlar, KANAMA EĞİLİMİ olanlar ya da ANTİKOAGÜLAN(kan sulandırıcı)kullanan hastalar da, cerrahi girişimlerde YOĞUN BAKIM GEREKLİLİĞİ MEYDANA İŞTİRAK EDEN hasta olanlarda, yaş sebebiyle operasyon korkusu olanlar,Cinsel aktivitelerinin devam etmesini isteyen ve bu sebeple diğer operasyonları istemeyen hastalar için PVP yöntemi ideal tek yoldur.Ancak bu yöntemi uygularken hasta seçiçiligine dikkat etmek gerekmektedir. Prostatik büyümenin tümöral olup olmadığı belli olmayan hasta olanlarda yöntemi uygulamanın sakıncaları vardır. Prostat tümörü tanısı konulmuş fakat evresi ileri ve/ ya da radikal girişim olamayacak ama idrar zorluğu meydana iştirak eden hasta olanlarda TUR girişimine yönelik ek olarak az zararlı, hastanede kalış süresi ek olarak az ve pratik oluşu sebebiyle PVP-Greenlight yolunu tercih etmekteyiz. Detaylı bilgi için tıklayınız.

Etiketler:, ,

Geri Bildirim gönder...

Size En Yakın Doktor – Tedavi Merkezleri & İletişim Formu