Bu işlem nerede yapılır?

Ekleyen: Andromed Ltd. Ekleme Tarihi: . Eklenen Kategori(ler)Sıkça Sorulan Sorular

Bu işlem nerede yapılır? sorusunun cevabı bir hastane ayakta tedavi merkezinde veya cerrahi olanakların bulunduğu bir muayenehanede yapılabilir. Genelde gece sağlık tesisinde kalmak gerekmez. Ancak bazı durumlarda, hasta çok uzun mesafeli bir yolculuk yaparsa, diğer tıbbi sorunları varsa veya zayıf düşmüşse, hastadan gece kalması istenebilir.

bu islem nerede yapilir

Bu işlem nerede yapılır?  sorusunun yanında Prostat’in islevi ve yapisi:
Prostat bezi, erkeklerde idrar kesesinin anında altinda bulunmaktadir ve idrarin idrar kesesinden disari atildigi üretra olarak bilinen kanali çevreler. Eriskin bir erkekte prostat bezinin agirligi 25-30 gr civarindadir. Prostatin baslica misyonu, meninin sivi meydana gelen kismini imal edip cinsel bosalma sirasinda bu sivinin disari atilmasina yardimci olmaktir.

Prostat bezi 40’li yaslardan bu yana gittikçe büyümeye baslar. Özellikle prostatin iç kismi büyüyebilir ve normalde bir kestane büyüklügünde meydana gelen prostat bezi bir elma üstelik portakal büyüklügüne civarı erisebilir. Bu hale sıkı huylu prostat büyümesi ya da medikal adiyla BPH (benign prostatic hyperplasia) denmektedir.

Yapilan çalismalarda 60 yasindaki erkeklerin %50’sinde, 80 yasindaki erkeklerin ise %90’inda sıkı huylu prostat büyümesinin görüldügünü bildirilmektedir. BPH ile Prostat kanseri ayri hastaliklardir. BPH prostat kanserine yol açmamakla beraber birlikte bulabilirler.

Prostat büyürken idrar yöntemini tikayarak idrar akisini engellemeye baslar. Bu hastaligin seyrinde, tikanikligin derecesine bagli olarak hasta olanlarda idrar yapmayla ilgili yakinmalar baslar. Hastalarin yakinmalari 2 anne grupta degerlendirilir.

Prostat büyümesinde Greenlight Lazer

Son yillarda lazer kullanimi tibbin pekçok alaninda yayginlasmis ve günümüze civarı pekçok lazer türleri prostat ameliyatlarinda kullanilmistir. Bu hedefle en nihai olarak Greenlight (Yesil Isik) lazer yöntemi kullanilmaktadir. Greenlight lazer prostatektomi ya da tibbi adiyla PVP (photoselective vaporization of the prostate) yönteminde kullanilan KTP lazer,yesil bir isik olusturmakta ve bu sebeple yöntem “Greenlight Prostatektomi” olarak anilmaktadir. KTP lazer prostat dokusu tarafindan selektif olarak absorbe edilmektedir, başka bir deyişle prostat amaçlı seçici bir özelligi vardir. Greenlight lazer enerjisi aslinda kandaki hemoglobin tarafindan emilmekte ve prostat dokusu ile birlikte kan damarlarini da buharlasmaktadir. Bu yüzden islem sirasinda kanama yok denecek civarı az görülmektedir

Detaylı bilgi için tıklayınız.

Etiketler:, ,

Geri Bildirim gönder...

Size En Yakın Doktor – Tedavi Merkezleri & İletişim Formu