Bu İşlem Nerede Yapılır

Ekleyen: Andromed Ltd. Ekleme Tarihi: . Eklenen Kategori(ler)Sıkça Sorulan Sorular

Bu işlem nerede yapılır? sorusunun cevabı bir hastane ayakta tedavi merkezinde veya cerrahi olanakların bulunduğu bir muayenehanede yapılabilir. Genelde gece sağlık tesisinde kalmak gerekmez. Ancak bazı durumlarda, hasta çok uzun mesafeli bir yolculuk yaparsa, diğer tıbbi sorunları varsa veya zayıf düşmüşse, hastadan gece kalması istenebilir.

Bu İşlem Nerede Yapılır?

bu islem nerede yapilir

Bu işlem nerede yapılır? sorusunun yanında Prostat’ın işlevi ve yapısı:Prostat bezi, erkeklerde idrar kesesinin altında bulunmaktadır ve idrarın idrar kesesinden dışarı atıldığı üretra olarak bilinen kanalı çevreler. Erişkin bir erkekte prostat bezinin ağırlığı 25-30 gr civarındadır. Prostatın başlıca misyonu, meninin sıvı meydana gelen kısmını imal edip cinsel boşalma sırasında bu sıvının dışarı atılmasına yardımcı olmaktır.

Prostat bezi 40’li yaşlardan bu yana gittikçe büyümeye başlar. Özellikle prostatın iç kısmı büyüyebilir ve normalde bir kestane büyüklüğünde meydana gelen prostat bezi bir elma üstelik portakal büyüklüğüne civarı erişebilir. Bu hale sıkı huylu prostat büyümesi ya da medikal adıyla BPH (benign prostatic hyperplasia) denmektedir.

Yapılan çalışmalarda 60 yaşındaki erkeklerin %50’sinde, 80 yaşındaki erkeklerin ise %90’ında sıkı huylu prostat büyümesinin görüldüğünü bildirilmektedir. BPH ile Prostat kanseri ayrı hastalıklardır. BPH prostat kanserine yol açmamakla beraber birlikte bulabilirler.

.Prostat büyürken idrar yöntemini tıkayarak idrar akışını engellemeye başlar. Bu hastalığın seyrinde, tıkanıklığın derecesine bağlı olarak hasta olanlarda idrar yapmayla ilgili yakınmalar başlar. Hastaların yakınmaları 2 anne grupta değerlendirilir.

Prostat Büyümesinde Greenlight Lazer

Prostat Büyümesinde Greenlight Lazer Son yıllarda lazer kullanımı tıbbın pekçok alanında yaygınlaşmış ve günümüze civarı pekçok lazer türleri prostat ameliyatlarında kullanılmıştır. Bu hedefle en nihai olarak Greenlight (Yeşil Işık) lazer yöntemi kullanılmaktadır. Greenlight lazer prostatektomi ya da tıbbi adıyla PVP (photoselective vaporization of the prostate) yönteminde kullanılan KTP lazer,yeşil bir ışık oluşturmakta ve bu sebeple yöntem “Greenlight Prostatektomi” olarak anılmaktadır. KTP lazer prostat dokusu tarafından selektif olarak absorbe edilmektedir, başka bir deyişle prostat amaçlı seçici bir özelliği vardır. Greenlight lazer enerjisi aslında kandaki hemoglobin tarafından emilmekte ve prostat dokusu ile birlikte kan damarlarını da buharlaşmaktadır. Bu yüzden işlem sırasında kanama yok denecek civarı az görülmektedir.

Detaylı bilgi için tıklayınız.

Etiketler:, ,

Geri Bildirim gönder...

Size En Yakın Doktor – Tedavi Merkezleri & İletişim Formu