BPH semptomları nelerdir ?

Ekleyen: Prostat Tedavisi Ekleme Tarihi: . Eklenen Kategori(ler)Uncategorized @tr

BPH semptomları nelerdir ? sorusunun cevabı BPH semptomlari (LUTS) siklikla prostatik doku büyümesi neticesi meydana gelen üretral obstrüksiyon neticesi meydana çikmaktadir.Bunlar irrritatif ve bostrüktif iseme semtomlari olarak 2 grupta toplanabilir.

Obstrüktif semptomlar, mesane çikimindaki darlik neticesi idrarin disariya atilmasindaki güçlük neticesi olusan semptomlardir. Bunlari kisaca idrari baslatmada zorlanma, idrar akiminda duraksama, idrar akim hizinda azalma, iseme sirasinda idrarin durup tekrardan baslatilmasi(intermittency), mesanedeki idrarin tamamıyla bosaltilamayip içeride idrar kalmasi neticesi olusan idrar yapma sonrasi mesanenin tam bosalmama duygusu olarak gruplandirilabilir.

 BPH semptomları nelerdir ?

Irritatif semptomlar ise basit olarak mesane çikim obstrüksiyonu sebebi ile mesane motor ve duysal aktivitesindeki artis neticesi meydana çikan semptomlari ifade etmektedir.Bunlari da az tek idrar volümünde meydana gelen anlık iseme hissi(urgency), sik sik idrara gitme duygusu (frequency), gece idrara gitme gereksinimi(noktüri) ve mesanedeki idrar tama yakin bosaltilmasina karsin idrar yapma sonrasi mesanenin tam bosalmama duygusu olarak gruplandirabiliriz.

Bunlarin disinda siklikla mikroskobik seviyede olmak üzere hematüri ve idrarin tam bosaltilamamasi neticesi olusan glob vezikale benzeri semptomlarda gözlenebilir.

BPH semptomlari basit olarak üretral obstrüksiyon neticesi meydana çiksa da sebep semptomlarin türü gerekse de semptomlarin siddeti ile üretral obstrüksiyon arasinda yapilan çesitli bilimsel çalismalarda tek iliski saptanamamistir.Ayrica prostat volümü ile yeniden semptomlar arasinda tek korelasyon saptanamamistir.

BPH semptomları nelerdir ?

BPH semptomları nelerdir ? sorusunun cevabının yanında nasıll tanı koyuldugu önemli yer kaplamaktadır.

BPH’ya Nasıl Tanı Koyulur ?

BPH tanisinda bize BPH tanisina yönlendiren ve en basit tani kriterimiz detayli anamnez ve rektal tusedir.Bunlarin sonucu olarak BPH tanisi düsünülen olgularda sebep taniyi kesinlestirmek gerekse de diger patolojilerle ayirici taniyi saglamak ve ayrica uyuglanacak olan iyileştirme seçimini inşa etmek amaçlı kullanilan çesitli labaratuar ve radyolojik incelemelere basvurulmaktadir.

Bu tetkikleri; tam idrar tahlili, PSA,abdominal USG ve/veya transrektal USG,transrektal USG esliginde prostat biopsisi,üroflowmetri, sitoskopi ve ürodinamik incelemeler olarak gruplandirabiliriz.

1.Tam idrar analizi: Hematüri benzeri semptomlarin saptanmasi ve ayrica üriner enfeksiyon varliginin ekartasyonu benzeri ayirici tani gerektiren patolojilerin saptanmasi açisindan kullanilir.

2.PSA: Prostatin glandüler epitelial hücreleri tarafindan salgilanan bir serin proteaz protein dir. Nihai Vakitlerde yapilan çesitli çalismalarda değişik görüsler bildirilmesine karsin genellikle onay edilen normal PSA araligi 0-4.0 ng/ml’dir.Bu araligin üzerindeki PSA degerleri prostat kanseri açisindan süpheli olup bu çeşit olgularda rektal tuse bulgulari ve ailesel anamnez de göz önüne alinarak gereken oldugu düsünülen olgulara ayirici tani amaçlı transrektal USG esliginde rektal biopsi yapilmaktadir.Son vakitlerde bir takim otörlere yönelik PSA amaçlı üst sinir degeri 2.5 ng/ml onay görmektedir.

3.Ultrasonografi: Abdominal ve rektal yoldan yapilabilmektedir.Prostat volümü ile ilgili haber vermektedir.Buradan ele geçirilen prostat boyutu hakkindaki haber bilhassa cerrahi iyileştirme seçimi açisindan önem arzetmektedir.

4.Transrektal Protat Biopsisi: Nihai Vakitlerde üroloji muayenehanelerince nadir olarak yapilmaktaysa da çogunlukla girisimsel radyologlar tarafindan uygulanmaktadir. Aslinda transrektal USG ve esliginde yapilan biopsi, pratik uygulanabilir,abdominal ultrasonografiye yönelik prostat dokusu ile ilgili ek olarak faydali veriler verici bir islemdir. Ayrica ürologlarin anında her zaman muhatap olduklari bir organ olmasi sebebi ile biz klinik olarak bu islemin ürologlar tarafindan rahatlikla ve ek olarak saglikli bir sekilde yapilabilecegini düsünmekte ve klinigimizde bu islemi rutin olarak uygulamaktayiz.
5.Üroflowmetri: Iseme sirasindaki idrar akim hizini ölçen tetkiktir.Mesane çikim obstrüksiyon düzeyinin saptanmasi ve rezidü idrar bakisi ile beraber yapilacak rehabilitasyonun saptanmasi açisindan epeyce yardimci bir tani testidir.

6.Sitoskopi: Prostatik büyüme paterni, üretral obstrüksiyon seviyeyi, median lob varliginin saptanmasi ve üriner tas ile mesane maliniteleri benzeri hastaliklarin ayirici tanisi açisindan faydali veriler verici bir islemdir.Temel olarak mesane ve üretranin endoskopik yöntemle degerlendirilmesi islemidir.

7.Ürodinami: BPH’li olgularda bilhassa irritatif semptomlari olan hasta olanlarda siklikla detrusor asiri aktivitesi (baskilanamyan istemsiz mesane kasilmalari ile karakterize bir tablo) es zamanli olarak saptanabilmektedir. BPH’ya sekonder olarak gelismis detrusor asiri aktivitesi benzeri ek patolojilerin saptanmasi ve ayrica BPH ya sekonder olmayip bu çeşit irritatif semptomlara sebep olabilecek nörojenik mesane problemlerinin saptanmasinda nihai derece faydali veriler verici bir islemdir.

BPH semptomları nelerdir ? sorusundan ziyade

Ayrica cerrahi iyileştirme sonrasi olan inkontinansin degerlendirilmesi ve bu açidan ek iyileştirme gereksiniminin varligi açisindan da faydali veriler verici bir testtir.

Her hastaya rutin olarak uygulanmamasina karsin uyumlu endikasyonda gereken olgulara uygulanmasi gereken olan bir islemdir.Daha detaylı bilgi için tıklayınız.

 

Etiketler:, , ,

Geri Bildirim gönder...

Yorum Yaz

Size En Yakın Doktor – Tedavi Merkezleri & İletişim Formu