BPH Görülen Erkeklere Genel Bakış

Ekleyen: Prostat Tedavisi Ekleme Tarihi: . Eklenen Kategori(ler)Uncategorized @tr

BPH Görülen Erkeklere Genel Bakış ile ilgili olarak herhangi bir BPH semptomu ya da komplikasyonu bulunması halinde, vakit kaybetmeden bir sağlık kontrolü yaptırınız. Sağlık ekipleri sizi, “üroloji uzmanı” olarak bilinen ve idrar sorunları konusunda ihtisas sahibi bir doktora yönlendirebilir. Randevu öncesinde, mevcut sağlık problemleri ve kullanmakta olduğunuz ilaçlar gibi sağlığınıza ilişkin bilgilerin ve semptomların bir listesini yaparak idrara çıkma alışkanlıklarınızı ve doktorunuza sormak istediğiniz tüm soruları not alınız.  BPH Görülen Erkeklere Genel Bakış

Erkeklerin birçoğu cerrahi, ilaç tedavisi ve evde bakım gibi BPH açısından yaygın tedavi seçeneklerinin semptomları hafifletmeye yardımcı olduğunu düşünmektedir. BPH rahatsız edici boyutta olabilmekte ve komplikasyonlara neden olabilmektedir, ancak tedaviye erken başlanması semptomlarınızı ve mesane ile böbrekte oluşan hasarları ortadan kaldırabilir ya da minimum düzeye getirebilir.

BPH Belirtileri Nelerdir?

BPH’ ya bagli olarak prostat bezinin boyutu büyür. Büyüme sebebi ile prostatin ortasindan geçtiğimiz idrar yolu (üretra) sikistirilir ve daralir. Bu vaziyet, mesaneden idrarin disari atilmasini engeller veya zorlastirir. Idrar atiminin zorlasmasina bagli olarak gün içerisinde ve gece süresince sik sik idrara çikma ihtiyaci gelisir (pollaküri ve noktüri). Diger sik görülen belirtileri acil idrar yapma ihtiyaci ve iseme esnasinda idrarin mesaneden çikarken zorlanmasina bagli idrarin geç ve yavas yavas gelmesidir. Mesanenin tam bosalamamasi sebebi ile idrar yolu enfeksiyonlari ile idrar yollarinin tikanmasina bagli böbrek hasari ile böbrek yetmezligi gelisebilmektedir

BPH Belirtileri ve Bulguları

Sik idrara çikma ihtiyaci (pollaküri)
Isemeye baslamada zorluk
Sik sik geceleri idrara çikma (noktüri)
Idrara çikma sona erdikten ardından akinti gelmesi
Mesanenin tam bosalmamasi
Kanli iseme (BPH, küçük kan damarlarinda hasara ne sebeple olabilir)
Tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonlari

BPH’ın Nedenleri Nelerdir?

Prostat büyümesinin sebebi belli degilidir. BPH olusumunda pekçok faktörün gösterişli oldugu ileri sürülmektedir. Mutlak gereken oldugu onay edilen etmenlerin birincisi yaslanma, ikincisi erkeklik hormonlarinin varligidir. Kisaca bu yaslarda erkeklik hormonu (testosteron) ve kadinlik hormonu (östrojen) arasindaki oran degisikliginin ve bunlarin etkilesimlerinin bir neticesi oldugu düsüncesini destekleyen biyolojik kanitlar vardir. 30 yas öncesi kastrasyon yapilmasi(Hadim etmek) halinde BPH gelismemektedir.

BPH Tedavi Seçenekleri Nelerdir?

Büyümüs prostatin tedavisinde açik veya kapali prostat ameliyati (TURP), yepyeni girisimsel yaklasimlar veya ilaçla tedavi etme düsüncesi seçenekler arasindadir. Ortada derecede semptomlari meydana gelen, kesinlikle cerrahi tedavi gerektirmeyen veya cerrahi tedavi istemeyen hastalarda ilaç tedavisi uygulanmaktadir. Son Zamanlarda BPH tedavisinde kullanilan birçok gösterişli ilaç mevcuttur. Sizlere en uyumlu BPH tedavisini hekiminiz belirleyecektir.

BPH Görülen Erkeklere Genel Bakış veya prostat tedavisi hakkında bilgi almak için tıklayınız.

Etiketler:, , , , ,

Geri Bildirim gönder...

Yorum Yaz

Size En Yakın Doktor – Tedavi Merkezleri & İletişim Formu