BPH Görülen Erkeklere Genel Bakış

Ekleyen: Prostat Tedavisi Ekleme Tarihi: . Eklenen Kategori(ler)Uncategorized @tr

BPH Görülen Erkeklere Genel Bakış ile ilgili olarak herhangi bir BPH semptomu ya da komplikasyonu bulunması halinde, vakit kaybetmeden bir sağlık kontrolü yaptırınız. Sağlık ekipleri sizi, “üroloji uzmanı” olarak bilinen ve idrar sorunları konusunda ihtisas sahibi bir doktora yönlendirebilir. Randevu öncesinde, mevcut sağlık problemleri ve kullanmakta olduğunuz ilaçlar gibi sağlığınıza ilişkin bilgilerin ve semptomların bir listesini yaparak idrara çıkma alışkanlıklarınızı ve doktorunuza sormak istediğiniz tüm soruları not alınız.
BPH Görülen Erkeklere Genel Bakış

Erkeklerin birçoğu cerrahi, ilaç tedavisi ve evde bakım gibi BPH açısından yaygın tedavi seçeneklerinin semptomları hafifletmeye yardımcı olduğunu düşünmektedir. BPH rahatsız edici boyutta olabilmekte ve komplikasyonlara neden olabilmektedir, ancak tedaviye erken başlanması semptomlarınızı ve mesane ile böbrekte oluşan hasarları ortadan kaldırabilir ya da minimum düzeye getirebilir.

BPH Belirtileri Nelerdir?

BPH’ ya bağlı olarak prostat bezinin boyutu buyur. Büyüme sebebi ile prostatin ortasından geçtiğimiz idrar yolu (üretra) sikistirilir ve daralır. Bu vaziyet, mesaneden idrarın dışarı atılmasını engeller veya zorlaştırır. Idrar atiminin zorlaşmasına bağlı olarak gün içerisinde ve gece süresince sık sık idrara çıkma ihtiyacı gelişir (pollaküri ve noktüri). Diğer sık görülen belirtileri acil idrar yapma ihtiyacı ve işeme esnasında idrarın mesaneden çıkarken zorlanmasına bağlı idrarın geç ve yavaş yavaş gelmesidir. Mesanenin tam bosalamamasi sebebi ile idrar yolu enfeksiyonları ile idrar yollarının tıkanmasına bağlı böbrek hasarı ile böbrek yetmezliği gelişebilmektedir

BPH Belirtileri ve Bulguları

Sık idrara çıkma ihtiyacı (pollaküri)

İşemeye başlamada zorluk

Sik sık geceleri idrara çıkma (noktüri)

İdrara çıkma sona erdikten ardından akıntı gelmesi

Mesanenin tam bosalmaması

Kanli işeme (BPH, küçük kan damarlarında hasara ne sebeple olabilir)

Tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonları

BPH’ın Nedenleri Nelerdir?

Prostat büyümesinin sebebi belli değilidir. BPH oluşumunda pekçok faktörün gösterişli olduğu ileri sürülmektedir. Mutlak gereken olduğu onay edilen etmenlerin birincisi yaşlanma, ikincisi erkeklik hormonlarının varlığıdır. Kısaca bu yaşlarda erkeklik hormonu (testosteron) ve kadınlık hormonu (östrojen) arasındaki oran değişikliğinin ve bunların etkilesimlerinin bir neticesi olduğu düşüncesini destekleyen biyolojik kanıtlar vardır. 30 yaş öncesi kastrasyon yapılması(Hadım etmek) halinde BPH gelismemektedir

BPH Tedavi Seçenekleri Nelerdir?

Büyümüş prostatin tedavisinde açık veya kapalı prostat ameliyatı (TURP), yepyeni girişimsel yaklaşımlar veya ilaçla tedavi etme düşüncesi seçenekler arasındadır. Ortada derecede semptomları meydana gelen, kesinlikle cerrahi tedavi gerektirmeyen veya cerrahi tedavi istemeyen hastalarda ilaç tedavisi uygulanmaktadir. Son Zamanlarda BPH tedavisinde kullanılan birçok gösterişli ilaç mevcuttur. Sizlere en uyumlu BPH tedavisini hekiminiz belirleyecektir.

BPH Görülen Erkeklere Genel Bakış veya prostat tedavisi hakkında bilgi almak için tıklayınız.

Etiketler:, , , , ,

Geri Bildirim gönder...

Yorum Yaz

Size En Yakın Doktor – Tedavi Merkezleri & İletişim Formu