Prostatit nasıl teşhis edilir

Ekleyen: Andromed Ltd. Ekleme Tarihi: . Eklenen Kategori(ler)Videolar

Prostatit nasıl teşhis edilir sorusunun cevabı Prostat iltihabı teşhisi hastanın öncelikle analizini alarak hastalıktan şüphelenir, doktor biraz dedektiflik yapar. Belirtiler doktoru yönlendirir, yol gösterir. Ama bunu diğer hastalıklardan ayırt edebilmek adına bazı laboratuar bulgularına ihtiyaç duyulur. Bunlardan idrar tahlili öncelikle yapılmalıdır. Daha sonrasında da prostat bezi iltihabını belirlemek için prostat muayenesi yapılır. Ve daha sonrasına da 4 bardak testi adını verdiğimiz 4lü bir idrar ve sekresyon alma, örneği alma ve bunun hem mikroskobik olarak incelenmesi hem de bakteriyel incelenmesi gerçekleştirilir.

Prostatit nasıl teşhis edilir videosu

Prostatit nasıl teşhis edilir cevabından ziyade Prostatla ilgili bazı marker’lar da bu iltihapla yükselmiş olacaktır. Gene hastada beyaz küre dediğimiz kan sayımında beyaz küresi yükselmiş olabilir. Akut formunda kronik bakteriyel prostatit değilse semptomlar daha sinsi seyreder, daha yavaş seyreder; ama gene akuttaki gibi semptomlar vardır ateş yoktur ama adale ağrıları vardır, bunun teşhisi biraz daha uğraştrıcıdır. Mutlaka 4 bardak testinin kronik bakteriyel prostatiti tespit etmek için kullanılması lazımdır. Eğer abakteriyel bir prostatitse eğer o zaman bu kültürlerde üreme gerçekleştirilmeyecektir ancak prostattan alınan sekrette görülen hücreler –‘nin(1.35) sayısı çok olacaktır. Bir de hastanın muayenesinde de temasla gene bunu bilmek hissetmek mümkün olacaktır.Detaylı bilgi için tıklayınız.

Prostatit nasıl teşhis edilir

rostatitin teşhisi ve katogorilendirilmesi kolay değildir. Prostatitli hastalar genellikle değişken ve spesifik olmayan semptomlara sahiptir  ve fizyolojik muayenede anlaşılmayabilir. Prostatitin tipini ayırt etmek amaçlı yapılmış olan geleneksel tanı test yolu “Stamey-Meares dörtlü-cam tüp  lokalizasyonu metodu” dur. Bu metod önce idrar örneği(VB1)  ortada idrar örneği(VB2) masajla alınmış prostat sekresyonu(EPS=Expressed  Prostate Secretions) prostat masajından  ardından idrar örneği (VB3).VB1  idrar yolu enfeksiyonu ve inflamasyonu amaçlı incelenir, VB2 idrar torbası enfeksiyonu amaçlı incelenir. Prostat skresyonları ise beyaz kan hücresinin varlığı amaçlı incelenir (her yüksek kuvvet bölgesi ( en yüksek mikroskop gücü altında görünebilir bölge) amaçlı 10 ila 20 arası  anormal sayılır). Prostat masajından ardından edinilen idrar örneğinin ise prostatdan gelen, ıdrar yolunda olan mikropları ortaya çıkardığı düşünülür

Etiketler:, ,

Geri Bildirim gönder...

Size En Yakın Doktor – Tedavi Merkezleri & İletişim Formu