Prostat Tedavisinde Hangi Cerrahi Yöntemler Kullanılır

Ekleyen: Andromed Ltd. Ekleme Tarihi: . Eklenen Kategori(ler)Videolar

Prostat tedavisinde hangi cerrahi yöntemler kullanılır sorusunun cevabı ise selim prostat büyümesinin tedavisinde, cerrahi tedavisinde yani operasyon ile olan tedavisinde doktorların ve hastaların aralarından seçim yapması gereken temelde iki tür ameliyat mevcuttur. Bunlar açık ve kapalı ameliyat olarak ayrılmaktadır. Açık ameliyat göbeğin altından yapılan bir kesiyle mesanenin dışından ya da içinden prostata ulaşmak ve kabuğunu bırakmak suretiyle prostatın büyümüş olan dokularını, et parçalarını bütün halinde çıkarıp dışarıya almaktır. Açık ameliyat elbette bir yara ağrısı, bir kanama, yara iltihabı gibi riskler barındırmaktadır ve ameliyattan sonra ortalama olarak 5 ile 7 gün sondalı biçimde kalmak gibi bir durum söz konusudur. Kapalı ameliyatlarsa temelde iki grupta incelenebilir. Birisi klasik olarak uzun senelerdir uygulanan tur olarak adlandırılan, prostatın kamışın deliğinden girilerek adeta bir kabağın içini oyar gibi prostatın büyümüş olan dokularını oyarak parçalar halinde dışarı çıkartmaktır. Bu elektrikli bir yöntemle yapılır ve tur ameliayatı adı verilir.

Prostat tedavisinde hangi cerrahi yöntemler kullanılır videosu

Prostat tedavisinde hangi cerrahi yöntemler kullanılır

Son derece güvenilir, uzun yıllar boyunca denenmiş ve faydalı bir operasyondur. Buna alternatif olarak belki son 10 yılda daha geliştiğini söyleyebileceğimiz lazerle prostat buharlaştırması ameliyatı vardır ki bu aslında yine kapalı yolla kamış deliğinden girilerek yapılmakla birlikte kanamanın daha az olması, sondanın daha az süre kalması ve bazı zamanlarda çok mecbur kalındığında lokal anesteziyle de yapılması gibi farklı özellikler taşımaktadır.

Prostat büyümesinin tedavisi ve sizin amaçlı en mühim meydana gelen şeyleri geriye kazanmanız

Prostat büyümesi sadece sıhhatinizi bozmakla kalmaz, hem de hayat tarzınızı negatif etkileyebilir ve en tek sürü ölçüt verdiğiniz ilişkilerinizi zorlaştırabilir. İdrar yöntemleriyle alakalı sorunlarınız gündelik işlerinizi negatif etkiliyorsa, seçeneklerinizi öğrenmenizin vakti gelmiştir.
Herkes amaçlı gerçek meydana gelen tek çözüm yoktur. Bazıları, prostat büyümesi bulgularıyla yaşamaya devam ederken, diğerleri bu problemin daimi tek biçimde tedavi edilmesine ve prostatlarınn yine sıhhatli olmasını istediklerine hüküm verebilir. Siz de BPH tedavisi seçeneklerini öğrenebilir ve aralarındaki kendiniz amaçlı en uyumlu meydana gelen çözümü bulmak amaçlı doktorunuzla konuşabilirsiniz.

Prostat tedavisinde hangi cerrahi yöntemler kullanılır?

Doktorunuz, prostat büyümesi bulgularına ve almak dilediğiniz akıbete yönelik İyi Huylu Prostat Büyümesinin (BPH) aşağıda anlatılan tedavi alternatifleri ile alakalı tavsiyelerde bulunabilir:
Dikkatli Bekleme -Prostat büyümesi izlerinin hafif meydana geldiği vaziyetlerde, hekimler “bekleme ve görme” yaklaşımını uygulamanızı salık verebilir ve öbür tedavi yöntemlerini izlemeden öncesinde hastalarından çoğunlukla İyi Huylu Prostat Büyümesi (BPH) belirtilerini izlemelerini isteyebilir.

Prostat Büyümesi Tedavisine Karşı İlaçlar -Hekimler, çoğunlukla prostat büyümesi belirtilerini ortadan kaldıracak ilaçları verir. Bu ilaçlar içinde, mesane boynu çevresindeki kasları gevşeterek, idrar yapmayı kolaylaştıran alfa engelleyiciler ve prostat bezini küçültmeyi planlayan alfa indirgeyici (redüktaz) yavaşlatıcılar vardır.
Mikrodalga ve Isı Tedavileri -Şunlar, prostat büyümesi belirtilerini azaltmayı planlayan mikrodalga ve sıcaklık enerjisinin kullanıldığı tek sürü az derecede vücuda giriş gerektiren tedavilerdir.

Prostatın İdrar Yolundan Alınması (TURP) -Büyümüş meydana gelen prostat dokusunu ortadan kaldırmayı planlayan cerrahi tek işlemdir.
Lazer Tedavisi -Bu tedavi seçeneği, yüksek enerjili lazerleri faydalanarak, büyümüş prostat dokusunu ortadan kaldırır.
Prostat Açıcılar (Stentleri) -Bu tedavi seçeneği, önemli oranda tıkanıklık meydana gelen ve öbür cerrahi işlemlerin uygulanması mümkün olmayan hastalara uygundur.

Etiketler:, ,

Geri Bildirim gönder...

Size En Yakın Doktor – Tedavi Merkezleri & İletişim Formu