Prostat Nereden Başlamalı

Ekleyen: Andromed Ltd. Ekleme Tarihi: . Eklenen Kategori(ler)Uncategorized @tr

Başlangıç

prostat nereden baslamali

Prostat nereden başlamalı sorusunun cevabı idrar yollarındaki semptomların şiddetini değerlendirmek için basit bir anket hazırlamıştır. İdrar yollarında semptomlar mevcutsa, bu anketi doldurun ve bir kopyasını üroloji uzmanınıza gösteriniz.

Belirtilerinizi Değerlendiriniz

Buraya tıkladıktan sonra idrar yollarınızdaki semptomları değerlendirerek puanınızı belirleyebilirsiniz.

Değerlendirme Puanınızın Anlamı

0-7 puan 8-19 puan 20-35 puan
Belirtiler
HAFİF düzeyde
Belirtiler
ORTA düzeyde
Belirtiler
ŞİDDETLİ düzeyde

Prostat nereden başlamalı cevabının yanı sıra Prostat, erkeklerde spermi taşıyan sıvıyı üreten üreme bezidir. Bu bez, idrarın vücuttan atılması sırasında kullanılan idrar yönteminin mesaneye bağlandığı kısmı çevreler.

Prostat büyümesi, üreme bezinin hacminin genişlemesi manasına gelir ve anında hemen tespit edecek kanun gelmiş her erkekte görülen tek meseledir.

Bez büyüdükçe, idrar kanalına baskı inşa ederek idrar ve mesane problemlerine sebep olabilir.

Prostat büyümesi çoğunlukla “iyi huylu prostat hiperplazisi (hücrelerin normalden pek çoğalması)” olarak adlandırılır.

Prostat büyümesi, prostat kanseri demek değildir ve prostat büyümesinin prostat kanserine yakalanma riskini arttırdığı istikametinde kesinlikle tek haber bulunmamaktadır.

Prostat Büyümesi Nedenleri

Prostat büyümesinin sebebi tam anlamıyla bilinmiyor fakat, yaşlanmanın ve testislerin prostat bezinde görülen büyümeden sorumlulukları olan olduğu istikametinde bir takım araştırmalar bulunuyor.

Örneğin, hayalar kanseri sebebiyle testisleri alınan hasta olanlarda prostat büyümesi görülmemesi, prostat büyümesine testislerin ne sebeple olduğu istikametindeki görüşü destekler nitelikte.

Uzmanlar, “her adam yeteri civarı zaman yaşarsa kesinlikle prostat büyümesi yaşar” diyor ve bu bize prostat büyümesinin ne civarı yaygın tek sıkıntı olduğu ile ilgili tek düşünce veriyor.

Prostat büyümesinin sebepleri arasında gösterilen bir diğer öge ise erkeklik hormonları (androjenler) ve özellikle testosteron.

Her erkeğin hayatı süresince ürettiği bir erkeklik hormonu meydana gelen testosteron, prostat tarafından ek olarak kuvvetli bir androjen meydana gelen “dihidrotestosteron”a (DHT) dönüştürülüyor. Bu kuvvetli erkeklik hormonu, prostat bezini sarmalayan dokuda hücre gelişmesini tetikliyor ve bunun için bağlı olarak prostat büyüyebiliyor.

Aynı şekilde her erkekte bir miktar yer alan kadınlık hormonu (östrojen), ilerleyen yaşlarda testosteron düzeyinin düşmesiyle beraber prostat bezinde büyümeye neden olabiliyor

Etiketler:, ,

Geri Bildirim gönder...

Size En Yakın Doktor – Tedavi Merkezleri & İletişim Formu