Prostat kanseri neden olur

Ekleyen: Andromed Ltd. Ekleme Tarihi: . Eklenen Kategori(ler)Videolar

Prostat kanseri neden olur sorusunun cevabı prostat kanseri en nadir ve en kolay tanı konabilen tiptir. Bakteriyel bir enfeksiyon şeklinde aniden ortaya çıkar. Bulgular acil servise müracaatı gerektirecek civarı güçlü olabilmektedir.
Prostat yalnızca erkelerde yer alan bir bezdir. Prostat mesanenin altında, makatın önünde yer alan bir salgı bezidir. Prostat tahmini 3 cm büyüklüğündedir. Prostat kanseri son zamanlarda adam toplumunu ilgilendiren başlıca sıhhat sorunlarından biridir. Avrupa’da her yil tahmini 2,6 milyon kişiye prostat kanseri tanısı konulmaktadır. Avrupa’da tüm adam kanserlerinin % 11’ini prostat kanseri oluşturmaktadır ve bu oran kanser ölümlerinin % 9’unu kapsar. Prostat kanseri Afrika kökenli erkeklerde Asya kökenli erkeklere yönelik daha sık görülmektedir.

 

Prostat kanseri neden olur videosu

PROSTAT KANSERİNE NE SEBEPLE ORTAYA GELEN FAKTÖRLER

Prostat kanserinin nedeni tam anlamıyla bilinmemektedir ve çoğunlukla ileri yaş hastalığıdır. Prostat oluşumunda genetik yatkınlık (baba, adam kardeşte prostat kanseri varlığı benzeri) mühim yer tutar. 75 yaş üstünde erkeklerin tahmini yarısında prostat kanseri yer almaktadır. Ancak bu urların çoğu hasta aracılığıyla hissedilmeyecek civarı küçüktür. Prostat kanseri gelişiminde genetik yatkınlık dışarısında çevresel etmenler, yüksek yağlı beslenme ve sigara içmek benzeri faktörlerde oyun oynar. Prostat kanseri ailesindememe kanseri ortaya gelen erkeklerde daha sık görülür. Nedeni her halükarda, prostat kanserinde bu sabah amaçlı onay gören en mühim ne sebeple yaşın ilerlemesidir. Bununla Birlikte bir takım bilgilere yönelik erkeklerin ayakta çişlerini yapması (işemeleri) de prostat kanserine sebep olabildiği ile ilgili veriler vardır.

PROSTAT KANSERİ BELİRTİLERİ

Prostat kanserinin en bir sürü görülen bulguları sık idrara çıkış, geceleri daha çok idrara çıkış, idrar akımının güçsüzleşmesi, kesik kesik idrar akımı, idrarda kan, menide kan, kilo kaybı, idrar torbası iltihabı benzeri bulgular görülür. Anacak bu bulgular prostat kanseri dışarısında benzeri hastalıklarda da görülebilir. Hastalığın bulguları 10-15 yil daha sonra ortaya çıkabileceği benzeri, kanser bir sürü çabuk biçimde de ilerleyebilir ve kanser vücudun yabancı yerlerine bilhassa kemiklere yayılabilir.

Prostat kanseri neden olur

PROSTAT KANSERİ TEŞHİSİ

Prostat kanseri teşhisinde başka analiz metotları vardır. Prostat kanserinden şüphelenen hasta öncelikle güzel bir üroloji uzmanına baş vurmalıdır. Ürolojik muayenede hastanın aile öyküsü, yakıntıları ve sigara içmek sorgulanır. Ardından hastanın prostatı makattan elle kontrol edilir (rektal kontrol).

Doktor rektal kontrol esnasında katı bir düğüme rastlar ise o alanda prostat kanseri olma ihtimali mevzubahis olabilmektedir. Fizik kontrol sonrası kan testleri, idrar testleri, prostat biyopsisi ve prostat kanseri vücudun yabancı bölgelerine dağılmış ise yabancı tetkikler de yapılır. Kemik taraması (sintigrafi), bilgisayarlı tomografi, ultrasonografi, akciğer grafisi benzeri tetkikler yapılır.

Prostat kanseri neden olur sorusunun yanında prostat kanseri tedavisi de önemlidir.

PROSTAT KANSERİ TEDAVİSİ
Prostat kanseri rehabilitasyonu kanserin yerleşim mahaline, safhasına hastanın genel vaziyetine yönelik değişim gösterir. Bir Takım hasta olanlarda rahatsızlık yalnızca prostata yerleşir ve bu hasta olanlarda tedavi ile tam şifa sağlanabilir. Bu hastalara hastalığın ilerlemesini engellemek amaçlı tedavi verilir. Ancak önleme amaçlı tedavi ile rahatsızlık tamamıyla iyileşmez. Kanser prostatta sınırlı ise kanserin rehabilitasyonu ve tam şifa sağlanması amaçlı cerrahi tedavi ve ışın rehabilitasyonu uygulanır.Detaylı Bilgi için tıklayın

Etiketler:, , ,

Geri Bildirim gönder...

Size En Yakın Doktor – Tedavi Merkezleri & İletişim Formu