Prostat kanseri nasıl tedavi edilir

Ekleyen: Andromed Ltd. Ekleme Tarihi: . Eklenen Kategori(ler)Videolar

Prostat kanseri nasıl tedavi edilir sorusunun cevabı  7on adı verilen yüksek enerjili ultrason enerjisi veya terapi denilen poponun içinden konulan radyoaktif çekirdeklerin başarı şansı %90’lara ulaşmaktadır. Ancak buna mukabil etraf dokulara yayılmış, metasdaz yapmış olan bir prostat kanserine bu tedavilerin uygulanması da herhangi bir başarı getirmeyecektir. Bu nedenle de doğru kişiye doğru tedaviyi yapmak en çok başarıyı getiren unsurdur.0 yaşın üstünde bir erkekte ciddi derecede büyük operasyonlar yapılması bugün tavsiye edilmiyor. Aynı şekilde kişinin erkeklik gücü de tedavi planlamasında oldukça önemli. Zira prostat kanseri sebeplerinde değindiğimiz gibi erkeklik hormonuyla direkt olarak ilişkili. Tedavide birçok aşama var. Erken tanındığı zaman ve kişinin yaşı gençse, yaşam beklentisi 10 yılın üstündeyse bu kişinin, kesinlikle radikal prostat cerrahisi denilen açık ameliyat ya da bazı kapalı ameliyatlarla prostatın olduğu gibi çıkartılması söz konusu. Bunu kabul etmeyen ya da evresi daha da ileride olan hastalarda ise radyoterapi denilen ışın tedavileri veya bugün yüksek teknolojili yüksek enerjili ultrason dalgaları ile kanser tedavileri yapabiliyoruz.

Prostat kanseri nasıl tedavi edilir videosu

Etraf dokulara atlayan prostat kanserinde en ileri evre olarak adlandırdığımız D evresinde ise mutlak suretle hormon tedavisi uygulamamız gerekir. Hormon tedavisinin amacı erkeklik gücünün bitirilmesi yitirilmesidir. Bir kadının menopoza girmesi gibi erkeğin de andropoza sokulmasıdır. Bu da iki yolla gerçekleştirilir. Ya ilaçla yapılabilir ya da kişinin testislerinin cerrahi olarak çıkartılmasıyla olabilir. Burada alternatif tedaviden kastımız yeni teknolojili bu tedavilerde başarı oranları çok yüksek.

Prostat kanseri nasıl tedavi edilir

Yalnız doğru endikasyonla yani doğru kişiye bu tedavileri uygulamak gerekir. Mesela, erken tanı konulmuş bir prostatta, prostat kanserinde erken tedavi adı verilen highfoo, high intensity focus ultras

 

Prostat kanseri nasıl tedavi edilir cevabından ziyade Erken aşama prostat kanserinin rehabilitasyonunda, cerrahi (kökten prostatektomi) ve radyoterapi (ışın rehabilitasyonu) eşdeğer netice veren 2 tedavi yoludur. Hangi tedavi tipinin seçileceğine, hastanın hayat beklentisine, başka hastalıklarının olup olmadığına, ur karakteristiğine ve hastanın hayat kalitesine dayalı beklentilerine bakılarak hüküm verilir. Prostat dışına dağılmış (kapsül invazyonu dahil olmak üzere) kanserlerde ise seçilmesi gerekli olan lokal tedavi yolu, direk radyoterapidir. Bununla Birlikte kökten prostatektomi sonrasında cerrahi sınırlarında ur tesbit edilen, ekstrakapsüler ya da seminal vezikül invazyonu yer alan hasta olanlarda ve ameliyat sonrasında PSA düzeylerinin halen ölçülebilir seviyelerde olması halinde postoperatif radyoterapi endikasyonu konulabilir. Bunu dışarısında yineleme durumlarında kurtarma radyoterapisi ve metastatik hastalıklarda (bilhassa kemik metastazlarındaki ağrı ya da spinal basıya karşı) palyatif radyoterapi de başka uygulama alanlarıdır.
Hormonal rehabilitasyonların de prostat kanseri rehabilitasyonunda mühim tek yeri vardır. Buradaki emel, prostat kanserini tetikleyen androjenik hormonları baskılayarak, kanser hücresinin çoğalmasını engellemektir. Fakat hormonal tedaviler, tek başlarına kullanıldığında, kanser hücreleri bunlara karşın süre içerisinde direnç geliştirerek yeniden çoğalmaya başlayabilirler. Bu sebeple, bu tedavi yolu, çoğunlukla, anne rehabilitasyona yardımcı olmak amaçlı, örneğin; radyoterapi öncesi ve esnasında, tümörün küçültülmesini sağlamak amaçlı ya da, yineleme ve metastaz durumlarında seçim edilir. Hormona dirençli metastatik hastlalıkta ise, kemoterapi ve hedefe karşı, monoklonal antikor tedavileri kullanılır.Detaylı bilgi için tıklayınız.

 

 

Etiketler:, ,

Geri Bildirim gönder...

Size En Yakın Doktor – Tedavi Merkezleri & İletişim Formu