Prostat Hastalığı Tedavisi

Ekleyen: Prostat Tedavisi Ekleme Tarihi: . Eklenen Kategori(ler)Uncategorized @tr

Prostat hastalığı tedavisi, hastalığa yakalandıktan sonra oldukça zorlu bir süreçtir. Önemli olan bu hastalığa yakalanmadan önce önlemini alabilmektir. Çünkü bu hastalık herhangi bir belirti vermeden senelerce bulunabilir. Hastalığa yakalandıktan sonra başlıca belirtileri idrar yapma ile ilgili problemlerdir. Menide veya idrarda kan olabilir. Sırt, bel, kalça ve uyluk gibi yerlerde ağrılar baş gösterebilir. Sık sık idrara çıkma, kesik kesik ağrılı idrar yapma ve yaparken zorlanma olabilmektedir. Bu gibi durumlarda hiç vakit kaybetmeden bir uzmana görünmekte ve prostat hastalığı tedavisi için gerekenin yapılması gerekmektedir.

 Prostat hastalığı tedavisi için erken tanı çok önemlidir. Ailesinde prostat kanserine yakalanmış olan bireylerin özellikle dikkat etmesi gerekmektedir. Yapılan çalışmalarda ailesel yani genetik olduğuna dair bulguların olduğu ve bu kişilerin prostat hastalıklarına riski iki kat daha fazla olduğu tespit edilmiştir.

Prostat özellikle erkeklerin kâbusu olan ve mesanenin altında, rektumun önünde bulunan bir salgı bezidir. Prostatın büyümesi üretranın (idrarı boşaltmaya yarayan kanal) sıkışmasına neden olur. Bunun sonucu idrar akışında zorlanmalar olur hatta idrar akışını tamamen durdurabilir. Bu nedenle prostat hastalıklarının (prostat kanseri) başlıca belirtisinin başında idrar yapmakta güçlük olarak tanımlanır.

Prostat Hastalığı Neden olur?

Prostata bağlı rahatsızlıkların neden geliştiğine dair bir bulgu olmamasıyla birlikte, kişinin yanlış beslenme alışkanlığının olması, çevresel faktörlerin etkisi ya da genetik olarak aileden süregelebilen nedenlere bağlı olabileceği öne sürülmektedir. Buna rağmen her ne olursa olsun prostat olmanın asıl nedeninin yaşlanmaya bağlı etkenlerle daha çok ilgili olduğu belirtilmektedir. 50 yaşından sonra her erkek risk teşkil etmektedir. Prostat hastalığı tedavisi, bu hastalığa yakalanmadan önce 50 yaşına gelmiş erkeklerin düzenli olarak kontrollerden geçmesi prostat taraması yaptırması önerilir. Belli bir yaştan sonra, her 50 yaş üzeri artışta, erkeklerin prostat kanseri riski de artmaktadır.

 

Prostat çok yavaş ilerleyen bir hastalıktır. Yıllarca hiç belirti vermeden sinsice büyüyebilir. Bu yüzden uzmanlar, özellikle 50 yaş ve üzeri erkeklerin muayene olmaları ve erken tanının kişinin yaşam kalitesini artırabileceği konusunda uyarılarda bulunurlar.

 

Prostat hastalığı tedavisi, bu hastalığa yakalanmadan önce alınmalıdır. Bu konuda bilgili ve bilinçli olmak ve prostat taramaları yaptırmak gerekmektedir. Özellikle bilinmesi gereken tüm erkeklerin prostat olma riski taşıdığıdır. Erken tanıyla bu hastalığı yenmek mümkündür.

Prostat Hastalığına Karşı Nasıl Önlemler Alınabilir?

Prostat hastalığı tedavisi için beslenme önemli bir etkendir. Yağ tüketiminin fazlalığı prostat hastalıklarına sebebiyet verdiği yönünde bilgilere istinaden beslenmeye dikkat edilmesi aksi taktirde vücut kitle endeksinin artmasıyla prostat hastalıklarına daha çok yakalanma riski taşındığı belirtilmiştir. Lycopene, anti oksidan özelliğine sahip bir maddedir ve özellikle domates vb. gibi ürünlerde bolca bulunmaktadır. Bu ürünleri tüketenlerin prostat hastalıklarına yakalanma riskini azalttığı öne sürülmektedir. Aynı şekilde soya tüketimi de prostat hastalıklarına karşı etkili olduğu ve yakalanma riskini de azalttığı söylenmektedir.

 

Prostat hastalığı tedavisi için yaşadığımız çevresel faktörlerinde etkili olduğu belirtilmiştir. Örneğin D vitamini eksikliğinin prostat hastalığı sebeplerinin başında yer almaktadır. Az güneş ışığına maruz kalan kişilerde prostat kanserine yakalanma riski daha fazladır. Özellikle fazla balık tüketen kişilerde D vitamini fazla olduğundan prostat hastalıklarına yakalanma riskinin de düşük olduğu gözlemlenmiştir. Uzmanların yaptığı çalışmalarda prostat kanser hücrelerinde ”D vitamini reseptörü bulunduğu ve D vitamininin prostat kanser hücrelerinin gelişimini durdurduğu, yayılmasını engellediği gösterilmiştir.”

Etiketler:, ,

Geri Bildirim gönder...

Yorum Yaz

Size En Yakın Doktor – Tedavi Merkezleri & İletişim Formu