Prostat Büyümesinin Belirtileri Nelerdir

Ekleyen: Andromed Ltd. Ekleme Tarihi: . Eklenen Kategori(ler)Videolar

Prostat büyümesinin belirtileri prostatın bulunduğu konum itibariyle yani idrar kesesinin tam çıkış noktasında, ağzında ya da boynunda dediğimiz, içinden idrar kanalının geçtiği bir konumda olması itibariyle büyümekte olan prostat içinden geçen idrar kanalını, yani kamışın içinden devam etmekte olan idrar kanalını sıkıştırıp daralttığı için işemeye ait belirtilerle karşımıza çıkar.

Prostat büyümesinin belirtileri

Prostat büyümesinin belirtileri hakkında

Bunlar arasında Prostat büyümesinin belirtileri çok sık idrara çıkma, geceleri uykudan uyanıp idrara gitme, idrar yaparken kesikli biçimde işeme, tek bir kuvvetle huzme halinde değil de çatallanarak, ayrılarak, bazen fıskiye gibi işeme, idrar başlangıcında zorlanma, bir süre bekleyip ıkınma, idrarın biterken aniden şıp diye kesilmemesi, adeta damlayarak uzun bir zamanda kesilmesi, idrar bittikten sonra yani işeme bittikten sonra kişinin idrarını boşaltmış şekilde tam anlamıyla rahatlayamaması, kısa bir zaman sonra tekrar idrar hissinin gelmesi ve bazen de bunlara eşlik eden idrar yaparken yanma sızlama gibi semptomlar eşlik edebilir. Dolayısıyla Prostat büyümesinin belirtileri hepsinin birden olması gerekmez. Bunlardan biri ya da birkaçı 40 lı yaşlardan itibaren bir erkekte görülürse prostat başlangıcı belirtileri olarak düşünülmeli ve mutlaka yetkin bir üroloji uzmanına muayeneye gidilmelidir. Detaylı bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Prostat büyümesinin belirtileri özet geçersek

Prostat büyümesinin belirtileri; Prostat bulguları evrensel olarak, prostat bezinin idrar karayolu ve mesaneye yakın olması sebebiyle idrara çıkış sıkıntıları olarak tanımlanabilir. Bu sebeple prostat büyümesi bulguları, aşağı idrar karayolu enfeksiyonu bulguları ile benzeşmektedir. Tek Takım erkeklerde hiç tek belirti görülmez ya da bulgular dikkat çekmeyecek civarı hafif olabilir. Prostat büyümesinin en riskli komplikasyonu, idrar kanalını tıkayarak idrarın vücuttan atılmasına mani olmasıdır. Bu Şekilde tek vaziyette zaman kaybetmeden doktora gidilmelidir. Prostat büyümesi bulguları “boşaltma”ve “depolama” olarak 2 kategoriye ayrılabilir.

Boşaltma ile ilgili belirtiler;

İdrarın olup meydana gelmediği ile ilgili kuşkuya düşme
İdrar yaparken zorlanma
Zayıf ya da kesintili idrar akışı
İdrara çıktıktan anında hemen ardından tek daha idrara çıkış isteği
İdrara çıktıktan hemen ardından idrar akıntısı
İdrara başlamakta zorlanma

Depolama ile ilgili belirtiler;

Artan idrara çıkış sıklığı (her 1-2 saatte tek)
İdrarı tutmada zorluk çekme
Geceleri sık idrara çıkma
İdrar esnasında ağrı ve yanma duygusu olarak sıralanabilir.
Yukarıda da belirttiğim benzeri, idrar kanalının tıkanması (idrara çıkamama), mesane taşına, idrar karayolu enfeksiyonuna, idrarda kana ve idrar kaçırmaya ne sebeple olabileceği amaçlı kısa zamanda doktora gidilmelidir.

Etiketler:, ,

Geri Bildirim gönder...

Size En Yakın Doktor – Tedavi Merkezleri & İletişim Formu