Prostat Büyümesi Nasıl Teşhis Edilir

Ekleyen: Andromed Ltd. Ekleme Tarihi: . Eklenen Kategori(ler)Videolar

Prostat büyümesi nasıl teşhis edilir sorusunun cevabı; selim prostat büyümesinin teşhis edilmesi oldukça basit bir olaydır. Bunun için gereken koşul, şikayeti olan hastanın bir üroloji uzmanına başvurmasıdır. Üroloji uzmanına başvurulduktan ve hastanın idrar ile ilgili problemleri detaylı bir biçimde dinlendikten sonra, aslında basit denilebilecek, çok kısa süren bir fiziksel muayene, ancak hastalar için zor kabul ediliyor bu bazen çünkü makat yolundan işaret parmağıyla yapılan bir muayenedir. Prostatın büyüyüp büyümediğini doktora kesinlikle gösterecektir.

Prostat büyümesi nasıl teşhis edilir

Prostat Büyümesi Nasıl Teşhis Edilir videosu

Bununla şüphelenilen ya da belirli oranda büyüdüğü tespit edilen prostatın daha detaylı birkaç tetkiki daha gerekmektedir. En önemli şeylerden biri prostatın büyümesini kanserden ayırt etmek olduğundan psa adı verilen basit bir kan tahlili bu ayrımı yapacağı gibi prostatın büyüklüğünü, idrar torbası ve böbreklerde bir zarar meydana getirip getirmediğini, idrardan sonra içeride artık idrar kalıp kalmadığını saptamak amacıyla ultrasonografi adı verilen basit bir yöntemle inceleme yapılabilir.

İdrarın çıkış hızını yani kişinin işeme hızını ve gücünü gösteren üroflo adındaki basit bir işeme testiyle de prostat büyümesinin idrarda zorlanma oluşturup oluşturmadığı objektif bir biçimde ortaya konulabilir. Bütün bu tetkikler sonucunda kişide selim prostat büyümesi mevcuttur ya da mevcut değildir denilebilir.

Prostat Büyümesi Teşhisi Ne Türlü Konur?

Prostat büyümesi teşhisi hasta kişi idrarla alakalı yakıntıları geldiği süre yapılmış olan tek rektal tuşe muayenesiyle öncelikle konabilir. Hastanın yakıntıları tespit edecek tek takım sorgulama formlarıyla değerlendirildikten ardından yapılmış olan muayenede ya da yapılmış olan tek ultrasonografide hastanın prostat boyutlarındaki yükseliş meydana konabilir. Prostat büyümesine ilişkili şikayetler de varsa hastada, bu şikayetlerin ek olarak objektif tek biçimde değerlendirilebilmesi amaçlı hastaya tek takım testler yapılır. Hastanın bize bildirdiği belli bir süre subjektif meydana gelen şikayetler idrarda zorlanıyorum, idrarımı sık sık yapıyorum benzeri şikayetler bizim işeme testi ismini verdiğimiz idrar debisinin elektronik olarak tek edevat sayesinde ölçülmesi ve yeniden idrarını yaptıktan ardından olan bakiye idrarının ölçülmesi benzeri yollarla prostat büyümesi teşhisi konup, bu teşhise ilişkili hastada meydana gelen bozukluklar meydana konur.

Etiketler:, , ,

Geri Bildirim gönder...

Size En Yakın Doktor – Tedavi Merkezleri & İletişim Formu