Prostat Büyümesi Nasıl Tedavi Edilir

Ekleyen: Andromed Ltd. Ekleme Tarihi: . Eklenen Kategori(ler)Videolar

Her Prostat büyümesi nasıl tedavi edilir sorusunun cevabı selim olmak koşuluyla, yani kanser olmaması koşuluyla her prostat büyümesi mutlaka tedavi edilmek zorunda değildir. Kişinin şikayetler, yaşam kalitesinin bozulma derecesi, prostatın elbette diğer organlara yaptığı etkiler, işemenin hızı gücü, içeride idrar kalıp kalmaması gibi etkenler üroloji uzmanına bu hususta karar verdirici bilgilerdir. Bütün bu bilgiler elde edildikten sonra eğer hafif ve basit bir prostat büyümesi var, kişinin yaşam kalitesini düşürmüyorsa aktif izlem adı verilen belli aralıklarla periyodik kontrollerle kişi takip edilebilir.

Prostat büyümesi nasıl tedavi edilir

Prostat büyümesi nasıl tedavi edilir videosu

Kişinin mutlaka tıbbi yardıma ihtiyacı varsa prostatı küçülten diyemesek bile prostat büyümesinin yaptığı şikayetleri yok eden ilaç tedavileri vardır bugün için. Son derece yaygın bir biçimde dünyada kullanılmaktadır, ciddi yan etkileri de bulunmamaktadır. Bu çeşit ilaçlarla günde bir tane hap yutmak suretiyle idrar ile ilgili şikayetler minimuma indirilebilir. Bu dönemi geçmiş daha ileri olan şikayetler varsa, kişinin yaşam kalitesi ciddi oranda bozuluyorsa veya prostat büyümesi, iltihap gibi, taş gibi, kanama gibi, idrarın akamayıp içeride birikmesi ve böbreklere zarar vermesi gibi bazı yan etkiler yaratıyorsa bu durumda cerrahi tedavi yani ameliyat gündeme gelir. Ameliyatın da kapalı ve açık gibi çeşitli metodları, yöntemleri mevcuttur.

Belirtileri nelerdir?
İdrar yollarının tıkanmasına ilişkili olarak en tek sürü şu yakıntılar ortaya çıkar:

-İdrar yaptıktan ardından mesanenin tam boşalamaması hissi
-Sık idrara çıkma
-Gece idrara çıkma
-Kesintili işeme
-Ikınarak işeme
-İdrarın akış gücünde (menzilde) azalma

Kanser midir?
Hayır. Prostat Kanseri ve Prostat Hiperplazisi çeşitli hastalıklardır. Tedavileri tek sürü farklıdır. İki hastalığın kesinlikle ayırtedilmesi gerekir. Bunun amaçlı kanda PSA değeri bakılır ve parmakla rektal kontrol yapılır.

Prostat ne sebeple büyür?
Prostat büyümesinin sebebi bilinmemektedir. Fakat yaşlanmanın ve erkeklik hormonların rolü meydana geldiği onay edilmektedir.

Prostat büyümesi niye tedavi edilmelidir?
Tedavi edilmezse tekrarlayan idrar karayolu enfeksiyonlarına, mesane taşlarına ve böbrek yetersizliğine ne sebeple olabilir.

Prostat büyümesi nasıl tedavi edilir?
Her hasta amaçlı çeşitli yaklaşımlar söz konusudur. Cerrahi tedavi ve ilaç tedavisi olmak üzere 2 tür tedavi yaklaşımı vardır. Cerrahi tedaviler içinde bu sabah en sık sık kullanılan teknik “transüretral prostatektomi” başka bir deyişle TURP‘tur. Anestezi altında, üretradan tek cihazla girilerek prostat bezinin yaptığı tıkanma giderilir. Dezavantajı, TURP’tan ardından tek sürü düşük tahmin dahilinde empotans ya da ejakülasyon kaybı meydana gelebilmesidir. Öbür cerrahi yaklaşım alternatifleri ise açık operasyon ya da lazer prostatektomisi’dir. İlaçla tedavide ise üretrayı genişletici tek takım ilaçlarla hormonlara tesir eden ilaçlar kullanılır. Bu ilaçlar ise nadir olarak tansiyon düşüklüğü, baş ağrısı yapabilir. Diğer tedavi yöntemi ise Greenlight Lazer ile prostat tedavisidir.

Tedavi amaçlı en gerçek kararı üroloğunuz verecektir.

Etiketler:, , ,

Geri Bildirim gönder...

Size En Yakın Doktor – Tedavi Merkezleri & İletişim Formu